Falenica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Warszawy Falenica
Osiedle Warszawy
ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Miasto Warszawa
Dzielnica Wawer
Prawa miejskie 1924 rok
SIMC 0918880
Tablice rejestracyjne WT
Położenie na mapie dzielnicy
Położenie na mapie
Portal Portal Polska
Dawna synagoga
Stacja PKP Warszawa Falenica

Falenica (jid. פאלעניץ) – część Wawra, dzielnicy Warszawy. Najbardziej na południe położona część stolicy z prawej strony Wisły.

W latach 1924–1951 samodzielne miasto i siedziba gminy Falenica Letnisko[1][2].

Nazwa[edytuj]

Według miejscowej legendy nazwa „Falenica” pochodzi z czasów wielkiej powodzi, gdy Wisła wylała zalewając okoliczne tereny, woda zatrzymała się pod samą wsią i „fale nic” jej nie zrobiły. Jest to jednak etymologia ludowa. Nazwa osiedla pochodzi najprawdopodobniej od słowiańskiego imienia Fał, Falisław (Chwalisław) - przypuszczalnego pierwszego właściciela lub założyciela osady. Oznacza ‘miejsce zamieszkane przez potomków Fała’ i występowała również w zapisach historycznych w formie Falencice i Falęcice[3].

Położenie[edytuj]

Falenica graniczy na północy z Miedzeszynem, na południu z miastem Józefowem. Jej zachodnią granicę stanowi Wisła. Falenica jest położona w otulinie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Leży na tzw. linii otwockiej – ciągu miejscowości położonych przy szlaku kolejowym w kierunku Lublina.

 • Błota: wilgotne bagna, część Falenicy położona między Wałem Miedzeszyńskim a Wisłą. Często odwiedzana w celach rekreacyjnych.

Historia[edytuj]

Nadwiślańska wieś Falenica prawo niemieckie otrzymała w połowie XV wieku. Duże szanse otworzyły się po otwarciu kolei w 1877 roku. Wieś zanikła po I wojnie światowej, a rozwijać się zaczęła położona dalej od Wisły osada letniskowa Wille Falenickie - dzisiejsza Falenica. Okolica zamieszkana była w dużej mierze przez ludność żydowską. W latach 1940 - 1942 istniało tutaj getto, przez które przeszło około 6,5 tys. Żydów. Zostało ono zlikwidowane 20 sierpnia 1942, kiedy to jego mieszkańcy zostali wywiezieni do obozu zagłady w Treblince[4].

 Osobny artykuł: Getto w Falenicy.

Pomnik ku czci pomordowanych znajduje się po wschodniej stronie dworca.

Od 1951 roku Falenica należy do Warszawy.

W Falenicy znajdował się znany w całej Polsce bazar ze zwierzętami, słynący głównie z gołębi. Został przeniesiony z ul. Walcowniczej na Patriotów. 30 czerwca 2005 Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał decyzję o zamknięciu targowiska z dniem 30 września 2005.

Architektura[edytuj]

W Falenicy można zobaczyć wiele ciekawych obiektów architektonicznych. Są to m.in.:

Edukacja[edytuj]

Wspólnoty wyznaniowe[edytuj]

Kultura[edytuj]

W Falenicy realizowany jest serial Na dobre i na złe. Budynek fikcyjnego szpitala mieści się na ulicy Bysławskiej 88, w budynku dawnej huty szkła.

Sport[edytuj]

 • Kluby sportowe:
  • Międzyzakładowy Klub Sportowy „Falenica”(dawniej „Hutnik” Falenica) założony w 1945 roku. W klubie grał m.in. Stefan Szczepłek.
  • Parafialny Klub Sportowy „Serce” Falenica.
  • Towarzystwo Sportowe Falenica
 • Obiekty sportowe:
  • Hala sportowo – widowiskowa Zespołu Szkół nr 111, przy ul. Poezji 5 (liczba miejsc: 150-290). W 2010 roku odbyły się tu Mistrzostwa Świata w sumo.
  • Ośrodek Sportu i Rekreacji TKKF Falenica - cztery korty tenisowe, siłownia, boisko uniwersalne.

Komunikacja[edytuj]

Autobusy[edytuj]

Linie nocne[edytuj]

 • N22 - Jadący z DW. CENTRALNEGO - m.in. przez Most Poniatowskiego - Saską - koło Zajezdni Ostrobramskiej - a następnie wzdłuż linii kolejowej do Otwocka i ul. Bysławską - do Aleksandrowa
 • N72 - Jadący z DW. CENTRALNEGO - m.in. przez Most Poniatowskiego - Saską - Wałem Miedzeszyńskim - Bronowską - Traktem Lubelskim - Bysławską - do Falenicy

Linie prywatne[edytuj]

 • Minibus, Arka, Wilga-Bus, Trans'AP, PKS jadące od Dworca Centralnego po trasie 521.
 • Minibus BIS jadący od Dworca Centralnego przez rondo Waszyngtona i dalej po trasie 146.

Kolej[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. Portal informacyjny Warszawa Wawer
 2. Jan Berger. Z przeszłości gminy Wawer. „Kronika Warszawy”. 2008 (2 (137)), s. 7-15, 2008. Warszawa: Archiwum Państwowe m.st. Warszawy. ISSN 0137-309. [dostęp 2011-10-11]. 
 3. Kwiryna Handke. Nazwy miejsc i miejscowości na terenie obecnej dzielnicy Wawer. „Kronika Warszawy”. 2008 (2 (137)), s. 16-21, 2008. Warszawa: Archiwum Państwowe m.st. Warszawy. ISSN 0137-309. [dostęp 2011-10-11]. 
 4. Falenica w izrael.badacz.org
 5. Schronisko dla Nieletnich i Zakład Poprawczy w Warszawie Falenicy (pol.). Schronisko dla Nieletnich i Zakład Poprawczy w Warszawie Falenicy. [dostęp 2009-04-24].

Linki zewnętrzne[edytuj]