Falenica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Warszawy Falenica
Osiedle Warszawy
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Miasto Warszawa
Dzielnica Wawer
Położenie na mapie dzielnicy
Położenie na mapie
Ziemia 52°10′02″N 21°12′38″E/52,167300 21,210500
Portal Portal Polska
Dawna synagoga
Stacja PKP Warszawa Falenica

Falenica (jid. פאלעניץ) – część Wawra, dzielnicy Warszawy. Najbardziej na południe położona część stolicy z prawej strony Wisły.

W latach 1924–1951 samodzielne miasto i siedziba gminy Falenica Letnisko[1][2].

Nazwa[edytuj]

Według miejscowej legendy nazwa „Falenica” pochodzi z czasów wielkiej powodzi, gdy Wisła wylała zalewając okoliczne tereny, woda zatrzymała się pod samą wsią i „fale nic” jej nie zrobiły. Jest to jednak etymologia ludowa. Nazwa osiedla pochodzi najprawdopodobniej od słowiańskiego imienia Fał, Falisław (Chwalisław) - przypuszczalnego pierwszego właściciela lub założyciela osady. Oznacza ‘miejsce zamieszkane przez potomków Fała’ i występowała również w zapisach historycznych w formie Falencice i Falęcice[3].

Położenie[edytuj]

Falenica graniczy na północy z Miedzeszynem, na południu z miastem Józefowem. Jej zachodnią granicę stanowi Wisła. Falenica jest położona w otulinie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Leży na tzw. linii otwockiej – ciągu miejscowości położonych przy szlaku kolejowym w kierunku Lublina.

 • Błota: wilgotne bagna, część Falenicy położona między Wałem Miedzeszyńskim a Wisłą. Często odwiedzana w celach rekreacyjnych.

Historia[edytuj]

Nadwiślańska wieś Falenica prawo niemieckie otrzymała w połowie XV wieku. Duże szanse otworzyły się po otwarciu kolei w 1877 roku. Wieś zanikła po I wojnie światowej, a rozwijać się zaczęła położona dalej od Wisły osada letniskowa Wille Falenickie - dzisiejsza Falenica. Okolica zamieszkana była w dużej mierze przez ludność żydowską. W latach 1940 - 1942 istniało tutaj getto, przez które przeszło około 6,5 tys. Żydów. Zostało ono zlikwidowane 20 sierpnia 1942, kiedy to jego mieszkańcy zostali wywiezieni do obozu zagłady w Treblince[4].

 Osobny artykuł: Getto w Falenicy.

Pomnik ku czci pomordowanych znajduje się po wschodniej stronie dworca.

Od 1951 roku Falenica należy do Warszawy.

W Falenicy znajdował się znany w całej Polsce bazar ze zwierzętami, słynący głównie z gołębi. Został przeniesiony z ul. Walcowniczej na Patriotów. 30 czerwca 2005 Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał decyzję o zamknięciu targowiska z dniem 30 września 2005.

Architektura[edytuj]

W Falenicy można zobaczyć wiele ciekawych obiektów architektonicznych. Są to m.in.:

Edukacja[edytuj]

Wspólnoty wyznaniowe[edytuj]

Kultura[edytuj]

W Falenicy realizowany jest serial Na dobre i na złe. Budynek fikcyjnego szpitala mieści się na ulicy Bysławskiej 88, w budynku dawnej huty szkła.

Sport[edytuj]

 • Kluby sportowe:
  • Międzyzakładowy Klub Sportowy „Falenica”(dawniej „Hutnik” Falenica) założony w 1945 roku. W klubie grał m.in. Stefan Szczepłek.
  • Parafialny Klub Sportowy „Serce” Falenica.
 • Obiekty sportowe:
  • Hala sportowo – widowiskowa Zespołu Szkół nr 111, przy ul. Poezji 5 (liczba miejsc: 150-290). W 2010 roku odbyły się tu Mistrzostwa Świata w sumo.
  • Ośrodek Sportu i Rekreacji TKKF Falenica - cztery korty tenisowe, siłownia, boisko uniwersalne.

Komunikacja[edytuj]

 • Dojazd do Falenicy:

Autobusy[edytuj]

   • 521 ze Szczęśliwic jadący Alejami Jerozolimskimi, Mostem Poniatowskiego, Płowiecką i Patriotów do Falenicy
   • 146 z Dworca Wschodniego do Falenicy jadący przez Saską Kępę i Wałem Miedzeszyńskim
   • 142 z Ronda Wiatraczna jadący przez Trakt Lubelski, Wał Miedzeszyński, Przewodową do Aleksandrowa.
   • 161 jadący z Radości (Zbójna Góra) do Oleckiej
   • 115 jadący z Mokrego Ługu przez Marysin Wawerski do Aleksandrowa.
   • 305 jadący z Wawra (ul. Strusia)
   • 213 jadący z Gocławia do Błot
   • Linie nocne:
    • N22 - Jadący z DW. CENTRALNEGO - m.in. przez Most Poniatowskiego - Saską - koło Zajezdni Ostrobramskiej - a następnie wzdłuż linii kolejowej do Otwocka i ul. Bysławską - do Aleksandrowa
    • N72 - Jadący z DW. CENTRALNEGO - m.in. przez Most Poniatowskiego - Saską - Wałem Miedzeszyńskim - Bronowską - Traktem Lubelskim - Bysławską - do Falenicy
  • Minibus, Arka, Wilga-Bus, Trans'AP, PKS jadące od Dworca Centralnego po trasie 521.
  • Minibus BIS jadący od Dworca Centralnego przez rondo Waszyngtona i dalej po trasie 146.

Kolej[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. Portal informacyjny Warszawa Wawer
 2. Jan Berger. Z przeszłości gminy Wawer. „Kronika Warszawy”. 2008 (2 (137)), s. 7-15, 2008. Warszawa: Archiwum Państwowe m.st. Warszawy. ISSN 0137-309. [dostęp 2011-10-11]. 
 3. Kwiryna Handke. Nazwy miejsc i miejscowości na terenie obecnej dzielnicy Wawer. „Kronika Warszawy”. 2008 (2 (137)), s. 16-21, 2008. Warszawa: Archiwum Państwowe m.st. Warszawy. ISSN 0137-309. [dostęp 2011-10-11]. 
 4. Falenica w izrael.badacz.org
 5. Schronisko dla Nieletnich i Zakład Poprawczy w Warszawie Falenicy (pol.). Schronisko dla Nieletnich i Zakład Poprawczy w Warszawie Falenicy. [dostęp 2009-04-24].

Linki zewnętrzne[edytuj]