Przejdź do zawartości

Miejski Dom Reprezentacyjny w Pradze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Miejski Dom Reprezentacyjny
Ilustracja
Państwo

 Czechy

Miejscowość

Praga

Styl architektoniczny

secesja

Rozpoczęcie budowy

1905

Ukończenie budowy

1912

Położenie na mapie Pragi
Mapa konturowa Pragi, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Miejski Dom Reprezentacyjny”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Miejski Dom Reprezentacyjny”
50,08762°N 14,42824°E/50,087620 14,428240
Strona internetowa
Sala im. Fryderyka Smetany
Kawiarnia na parterze

Miejski Dom Reprezentacyjny (cz. Obecní dům) – jeden z najsłynniejszych secesyjnych budynków w Pradze, stojący na pl. Republiki w sąsiedztwie Bramy Prochowej, naprzeciw Domu u Hybernów. Pełni głównie funkcje reprezentacyjne. Wpisany pod numerem 160. na listę Narodowych zabytków kultury Republiki Czeskiej[1].

Na miejscu dzisiejszego Miejskiego Domu Reprezentacyjnego do początku XX wieku znajdowała się rezydencja królów czeskich – Pałac Królewski w Pradze[2]. Wybudowany został około roku 1380 za panowania Wacława IV Luksemburskiego i służył jako siedziba władców w latach 1383–1484. Oprócz pałacu kompleks obejmował domy dla dworzan, łaźnie, lwiarnię i ogrody. Po Wacławie IV rezydował tu jego brat Zygmunt Luksemburski, jego zięć Albrecht II Habsburg, Władysław Pogrobowiec, Jerzy z Podiebradów i Władysław II Jagiellończyk, który ze Starego Miasta przeniósł się z powrotem na Hradczany. Do naszych czasów z Pałacu Królewskiego zachowała się jedynie nazwa przyległej ulicy Kralodworskiej i przejście do Bramy Prochowej przez ul. Celetną. Ponieważ rozpoczynały się w nim procesje koronacyjne, Dom Reprezentacyjny znajduje się na początku Drogi Królewskiej.

Miejski Dom Reprezentacyjny został zbudowany w latach 1905–1912 według planów architektów Antonína Balšánka i Osvalda Polívki. Elementy wystroju wnętrz tworzyli najsłynniejsi czescy malarze i rzeźbiarze początku XX wieku: Mikoláš Aleš, Max Švabinský, František Ženíšek, Ladislav Šaloun, Karel Novák, Josef Mařatka, Josef Václav Myslbek, Alfons Mucha i Jan Preisler. Elewację zdobi półokrągła mozaika autorstwa Karla Špillara.

Wnętrza budynku obejmują kilka sali, z których największa jest Sala im. Bedřicha Smetany służąca jako sala koncertowa dla 1200 słuchaczy; odbywają się tu przede wszystkim koncerty Orkiestry Symfonicznej m. st. Pragi FOK, ponadto koncerty festiwalu Praska Wiosna, koncerty organowe i in. Inne sale to Sala im. Juliusa Grégra, Sala im. Karla Sladkovskiego i Salonik Burmistrzowski. Oprócz koncertów odbywają się tu wystawy i inne wydarzenia kulturalno-społeczne.

Na parterze i w suterenie jest kilka restauracji i kawiarni. Koło wejścia głównego znajduje się centrum informacji.

Miejski Dom Reprezentacyjny dwukrotnie zapisał się w dziejach czechosłowackiej państwowości: 28 października 1918 r. ogłoszono tu niepodległość Czechosłowacji, a w listopadzie 1989 r. odbyło się tu pierwsze spotkanie władz komunistycznych z przedstawicielami Forum Obywatelskiego z Václavem Havlem na czele.

W latach 1994–1997 budynek przeszedł generalny remont.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Narodowy zabytek kultury Republiki Czeskiej – Lista zabytków. [dostęp 2014-12-10]. (cz.).
  2. Marek Pernal: Praga. Miasto magiczne. Warszawa: Agora, 2013, s. 16. ISBN 978-83-268-1256-9.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]