Mikołaj Wirtemberski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mikołaj Wirtemberski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1 marca 1833 w
obecny Pokój
Data i miejsce śmierci 22 lutego 1903
obecny Pokój
Ojciec Eugeniusz
Matka Helena Hohenlohe-Langenburg
Żona

Wilhelmina Wirtemberska

Dzieci
Zamek w Pokoju

Mikołaj Wirtemberski (ur. 1 marca 1833 w Pokoju, w prowincji śląskiej, zm. 22 lutego 1903 tamże) – książę wirtemberski, oficer w służbie cesarstwa Austrii i właściciel Pokoju.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Książę Mikołaj Wirtemberski był synem księcia Eugeniusza (1788-1857) i jego drugiej żony, Heleny, księżniczki Hohenlohe-Langenburg.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu szkoły średniej we Wrocławiu i studiów na Politechnice w Hanowerze, służył najpierw w austriackiej marynarce wojennej, a później w austriackiej armii lądowej. W 1860 doszedł do stopnia majora i uczestniczył w wojnie prusko-duńskiej (1864), a dwa lata później w wojnie prusko-austriackiej (1866). 8 maja 1868 roku ożenił się z Wilhelminą Wirtemberską, córką swojego brata Eugeniusza Erdmanna Wirtemberskiego. Nie mieli dzieci.

Następnie podróżował do Hiszpanii i Afryki Północnej. Od 1877 pełnił funkcję generała-majora i brygadiera w Krakowie, a od 1882 roku służył jako feldmarszałek i dowódca dywizji w rejonie Komárna.

Mikołaj przejął dobra w Pokoju po swoim bracie Wilhelmie w 1896. Było już wtedy jasne, że Mikołaj również nie doczeka się męskiego dziedzica, w swoim testamencie przekazał więc dobra w Pokoju królowi Wirtembergii – Wilhelmowi II.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]