Wojna duńska (1864)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wojna duńska 1864 roku
Ilustracja
Bitwa pod Dybbøl
Czas

1 lutego – 30 października 1864

Miejsce

Szlezwik, Jutlandia

Terytorium

Związku Niemieckiego

Przyczyna

dążenie Prus do przyłączenia księstw: Szlezwiku, Holsztynu i Lauenburg/Elbe

Wynik

zwycięstwo Związku Niemieckiego, traktat wiedeński

Strony konfliktu
Związek Niemiecki:
Prusy
Austria
Dania
Dowódcy
Prusy:
Wilhelm I Hohenzollern,
Otto von Bismarck,
Friedrich Graf von Wrangel
Austria:
Franciszek Józef,
Wilhelm von Tegetthoff
Chrystian IX,
Christian Julius de Meza,
George Daniel Gerlach (od 29 lutego 1864)
Siły
na początku wojny:
61 000
154 działa
późniejsze posiłki:
20 000
64 działa
38 000
ok. 100 dział
Straty
ok. 1700 zabitych, rannych i wziętych do niewoli ok. 1570 zabitych, ok. 700 rannych i ok. 3550 wziętych do niewoli
brak współrzędnych

Wojna duńska 1864 roku, znana także (głównie w historiografii anglosaskiej) jako II wojna o Szlezwik lub wojna duńsko-pruska – konflikt między koalicją Austrii i Prus oraz Danią, mający miejsce w 1864 roku.

Geneza konfliktu[edytuj | edytuj kod]

W połowie XIX wieku monarcha duński władał również trzema położonymi na pograniczu księstwami: Szlezwiku, Holsztynu i Saksonią-Lauenburg, połączonymi z Danią unią personalną. Księstwa te (oprócz Szlezwiku) należały do Związku Niemieckiego. W roku 1863 król duński Fryderyk VII rozpoczął starania o ich przyłączenie do Danii.

16 listopada 1863 r. na tronie zastąpił go Chrystian IX, który już na wstępie stanął wobec niezwykle trudnej sytuacji, bowiem działania królów duńskich w oczach pruskiej opinii publicznej stanowiły naruszenie praw narodu niemieckiego. Otto von Bismarck zdecydował się na wystąpienie zbrojne, ale jedynie z Austrią, nie zaś siłami całego Związku Niemieckiego. Wskutek krótkowzroczności cesarza Franciszka Józefa Austria zmarnowała okazję na odtworzenie swojej pozycji w Związku Niemieckim poprzez samodzielne wystąpienie.

Przebieg wojny[edytuj | edytuj kod]

1 lutego 1864 roku wojska koalicyjne przekroczyły graniczną rzekę Eider. Na morzu Dania w marcu 1864 zastosowała blokadę morską pruskich portów, lecz po nierozstrzygniętej bitwie morskiej pod Helgolandem eskadry duńskiej z eskadrą austriacko-pruską 9 maja 1864, blokada została zakończona. Walki na lądzie trwały do 30 września 1864 roku i zakończyły się klęską Danii.

Konsekwencje[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Traktat wiedeński (1864).

Bismarck doskonale zdawał sobie sprawę z możliwości, jakie jego polityce stwarza zakończony właśnie konflikt. Doprowadził do (teoretycznie uczciwego) podziału zajętych księstw, które poddano pod administrację obydwu biorących udział w konflikcie państw. W rezultacie Holsztyn uzyskała Austria, natomiast Szlezwik – Prusy. Do Prus włączono także Lauenburg. Bismarck wymusił też na Austrii zgodę na przeniesienie bazy pruskiej marynarki wojennej z Gdańska do Kilonii w Holsztynie, wybudowanie dwóch traktów strategicznych łączących Szlezwik z Lauenburg wraz z otrzymaniem zgody na budowę umocnień w Holsztynie. Układ taki dawał Prusom odpowiednie zaplecze i zarazem doskonały pretekst do następnej wojny – z Austrią, która miała wybuchnąć w niecałe dwa lata później.

W wyniku podziału Szlezwiku i Holsztynu niemiecka opinia publiczna odwróciła się od Austrii, gdyż w powszechnym mniemaniu obowiązkiem cesarza (jako głowy najważniejszego z państw Związku Niemieckiego) była obrona niezawisłości księstw. Niechętnie przyjęto więc potraktowanie przez Franciszka Józefa tego konfliktu jako okazji do powiększenia obszaru własnego państwa, tym bardziej że zdawano sobie sprawę z braku związków łączących Holsztyn z odległą Austrią[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Grodziski Stanisław, Franciszek Józef I, Ossolineum, Wrocław 1990.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]