Millennium Mambo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Millennium Mambo
千禧曼波
Gatunek

dramat obyczajowy

Rok produkcji

2001

Data premiery

19 maja 2001
(54. MFF w Cannes)

Kraj produkcji

Tajwan

Język

mandaryński

Czas trwania

119 min (wersja festiwalowa)
101 min (wersja kinowa)

Reżyseria

Hou Hsiao-hsien

Scenariusz

Chu Tʽien-wen

Główne role

Shu Qi
Tuan Chun-hao
Jack Kao

Muzyka

Lim Giong

Zdjęcia

Mark Lee Ping-bing

Scenografia

Huang Wen-ying
Wang Chih-cheng

Montaż

Liao Ching-song

Produkcja

Chu Tʽien-wen
Éric Heumann

Wytwórnia

3H Productions
Orly Films
Paradis Films
Sinomovie

Dystrybucja

Gutek Film

Millennium Mambo (mand. 千禧曼波, pinyin Qiānxī Mànbō) – tajwański dramat obyczajowy z 2001 roku w reżyserii Hou Hsiao-hsiena i według scenariusza jego stałej współpracownicy Chu Tʽien-wen. W rolach głównych wystąpili Shu Qi, Tuan Chun-hao i Jack Kao. Zdjęcia kręcono w Tajpej oraz w Yubari w japońskiej prowincji Hokkaido.

Premiera filmu odbyła się 19 maja 2001 roku w sekcji konkursowej podczas 54. MFF w Cannes[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

W narracji zza kadru, Vicky w 2011 roku wspomina swoje życie przed dziesięcioma laty; wspomina rozpoczęcie dorosłego życia zbiegające się z rozpoczęciem nowego milenium. Jako pracownica dyskoteki utrzymywała siebie oraz chłopaka Hao-hao, hobbystycznego DJa, który był jednak bezrobotny i zaborczy wobec niej. Vicky i Hao-hao często rozstawali się, jednak dziewczyna nie potrafiła odejść na stałe, obiecując sobie, że opuści go, kiedy wyda wszystkie zaoszczędzone pieniądze. Po jednym z rozstań kobieta znajduje pracę w klubie jako tancerka oraz hostessa, gdzie poznaje Jacka – stabilnego finansowo biznesmena mającego kryminalne powiązania. Ostatecznie kończy związek z toksycznym Hao-hao, na krótko wprowadzając się do Jacka; w międzyczasie poznaje i zaprzyjaźnia się z braćmi Ko i Junem z Hokkaido, których odwiedza przy okazji trwającego tam festiwalu filmowego. Film kończy się Vicky przylatującą do Japonii na prośbę Jacka, zostawiając go jednak i spotykając się z braćmi.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Powstawanie i premiera[edytuj | edytuj kod]

Na samym początku zamysłem Hou było nakręcenie dokumentu o życiu młodych ludzi skoncentrowanego wobec muzyki techno, pomysł jednak porzucił, i, w pierwszej wersji fabularnej film miał opowiadać historię niewiernej mężatki pracującej jako DJka, która wikła się w romans z uzależnionym od hazardu kierownikiem kasyna z Makau, a następnie wylatuje z nim do Tajpej, gdzie poznaje biznesmena Jacka[2]. Hsiao-hsien planował obsadzić w dwóch głównych rolach Maggie Cheung oraz Tony’ego Leunga Chiu-waia, których w tamtym jednak czasie do Spragnionych miłości zatrudnił Wong Kar-wai[2].

Autorstwo scenariusza Millennium Mambo przypisuje się stałej współpracownicy Hou Hsiao-hsiena, Chu Tʽien-wen, jednak, jak podaje sam reżyser, po zmianach obsadowych, i zatrudnieniu do roli głównej Shu Qi, scenopis został wyszczuplony do zwykłych opisów przestrzeni i sytuacji; w efekcie końcowym niemal wszystkie dialogi były improwizowane[2]. Głównym autorem muzyki do filmu był tajwański twórca muzyki elektronicznej Lim Giong, jednak pojawiają się w filmie także kompozycje autorstwa Dawna Tallmana, G Force oraz DJa Finorskiego[3]. Zdjęcia, autorstwa Marka Lee Ping-bonga, oferują szeroką gamę barw – od ekspresjonistycznych, dyskotekowych oświetleń, do naturalistycznych kolorów pomieszczeń oraz miasta w trakcie zimy[4]. Millennium Mambo w sporej części opowiedziane jest na zbliżeniach na twarze bohaterów, by podkreślić ich stany emocjonalne[4]; było to stylistyczne odstępstwo Hou, który do tej pory znany był ze stosowania szerszych planów[5].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Millennium Mambo miało premierę podczas 54. Międzynarodowego festiwalu filmowego w Cannes i było 14. współpracą między Hsiao-hsienem a Tʽien-wen. Wersja festiwalowa filmu trwała 119 minut; do dystrybucji kinowej wydano wersję 101 minutową, z której głównie wycięto sceny w Japonii[6][7]. Podczas festiwalu w Cannes film przyjęty był z obojętnością, z uwagi na co reżyser zdecydował się go skrócić w dalszej dystrybucji[5]. Na portalu Rotten Tomatoes agregującym profesjonalne recenzje, Millennium Mambo utrzymuje status filmu „świeżego” z 81% pozytywnych recenzji na 32 napisane[8]. O ile niemal wszyscy podkreślali walory stylistyczne filmu, niektórzy czuli, że szczątkowa i chaotyczna oś fabularna to za mało jak na treść[9][10].

Millennium Mambo uruchomiło karierę Shu Qi jako pełnoprawnej aktorki dramatycznej, która do tej pory znana była jako ambasadorka marek oraz z występów w dwóch filmach erotycznych na początku kariery[5][11]. Qi i Hsiao-hsien następnie wrócą do współpracy przy Trzech miłościach (2005) oraz Zabójczyni (2015).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. MILLENNIUM MAMBO. Festival de Cannes. [dostęp 2021-12-20]. (ang.).
  2. a b c MILLENNIUM MAMBO. Filmkrant, 10 grudnia 2010. [dostęp 2020-10-21]. (niderl.).
  3. Millenium Mambo by Lim Giong. Tidal. [dostęp 2020-10-21].
  4. a b Ross McDonnell: How Millennium Mambo set the blueprint for Moonlight. Little White Lies, 7 lutego 2017. [dostęp 2021-12-20]. (ang.).
  5. a b c Derek Malcolm: Millennium Mambo. The Guardian, 22 listopada 2001. [dostęp 2021-12-20]. (ang.).
  6. Millennium Mambo (2001) – Alternate Versions. IMDb. [dostęp 2020-10-21]. (ang.).
  7. Millennium Mambo. Webster University. [dostęp 2020-10-21]. (ang.).
  8. Millennium Mambo (Qianxi Manbo) (2001). Rotten Tomatoes. [dostęp 2020-10-21]. (ang.).
  9. Dennis Schwartz: MILLENNIUM MAMBO. 5 sierpnia 2019. [dostęp 2021-12-20]. (ang.).
  10. Nick Schager: Millennium Mambo (2001): B. Lessons of Darkness, 13 października 2004. [dostęp 2021-12-20]. (ang.).
  11. Stephen Short: Shu Perstar!. Time, 25 czerwca 2001. [dostęp 2021-12-20]. (ang.).