Miody dębickie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Miody dębickie
dodatek
Rodzaj

miód

Kuchnia

kuchnia polska

Data i miejsce powstania

po 1945
Dębice

Odmiany

wielokwiatowy, faceliowy, lipowy, rzepakowy, gryczany, nawłociowy, leśny

Miody dębickie – regionalny produkt pszczelarski, charakterystyczny dla powiatu goleniowskiego. 19 stycznia 2016 wpisany na polską listę produktów tradycyjnych (zgłaszającymi byli Danuta i Bogumił Szymańscy z Dębic w gminie Maszewo)[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pod nazwą ''miody dębickie'' wytwarzanych jest kilka odmian miodu, w tym wielokwiatowy, faceliowy, lipowy, rzepakowy, gryczany, nawłociowy, czy leśny. Pożytek pochodzi przede wszystkim z łąk i lasów mieszanych gminy Maszewo w województwie zachodniopomorskim. Tradycja jego przygotowywania jest żywa od drugiej połowy lat 40. XX wieku, kiedy to przyjechali tutaj polscy pionierzy z Kresów Wschodnich, w tym osadnicy wojskowi. Użytkowali oni początkowo ule poniemieckie, a potem nowsze. W latach 50. i 60. XX wieku doszło do znaczącego rozwoju pasiek w powiecie goleniowskim. Umożliwiło to wytwarzanie miodu nie tylko na pożytek własny, ale też na sprzedaż do Spółdzielni Ogrodniczo-Pszczelarskiej w Nowogardzie oraz prywatnych odbiorców z bliższej i dalszej okolicy. Był to wówczas głównie miód wielokwiatowy i lipowy. Z czasem producenci rozwinęli współpracę z PGR-ami (np. dębickim), związkami pszczelarskimi oraz rolnikami indywidualnymi[1].

Obecnie miód dębicki wytwarza kilka rodzin z powiatu goleniowskiego. Jest on oferowany m.in. na różnych targach, kiermaszach i krajowych imprezach promujących żywność tradycyjną oraz regionalną[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

W zależności od gatunku miodu, jego barwa jest jasno-słomkowa, brunatna, zielonkawa lub ciemnobrązowa, przy czym na ogół miody wiosenne są jasne, natomiast letnie ciemne. Miody wcześniejsze mają delikatniejszy, bardziej kwiatowy smak i zapach, a późniejsze smak bardziej wyrazisty. Spośród wszystkich wytwarzanych gatunków najszybciej krystalizacji ulega miód rzepakowy. Konsystencja jest różna: płynna, krupowata lub skrystalizowana[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Agnieszka Kołodziej, Produkty tradycyjne województwa zachodniopomorskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Szczecin, 2018, s.44, ISBN 978-83-65656-58-2
  2. Miody dębickie - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Portal Gov.pl [online], Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi [dostęp 2022-10-12] (pol.).