Mirosław Kruszyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mirosław Kruszyński
Data i miejsce urodzenia 23 kwietnia 1960
Dziarnowo
Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego
Okres od 1990
do 2002
Poprzednik Jerzy Świątek
Następca Jerzy Świątek
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Mirosław Jan Kruszyński (ur. 23 kwietnia 1960 w Dziarnowie) – polski samorządowiec, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego i wiceprezydent Poznania.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1982 przez osiem miesięcy był pozbawiony wolności w związku z opozycyjną działalnością w ramach Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W 1987 ukończył studia na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki Poznańskiej, po których przez trzy lata pracował w Zakładach Automatyki Przemysłowej MERA ZAP.

W 1990 został wybrany prezydentem Ostrowa Wielkopolskiego, stanowisko to zajmował przez 3 kadencje. W wyborach bezpośrednich w 2002 przegrał w drugiej turze. Jako prezydent miasta zreformował gospodarkę komunalną i finanse. Ostrów, jako pierwsze miasto w Polsce, wyemitował obligacje komunalne, siedem miejskich zakładów budżetowych zostało przekształconych w spółki prawa handlowego i połączonych w holding Holdikom S.A., uniezależniając się od funduszy miejskich.

W latach 1998–2002 był także radnym sejmiku wielkopolskiego I kadencji z listy Akcji Wyborczej Solidarność. W wyborach parlamentarnych w 2001 kandydował do Sejmu z listy AWSP, która nie uzyskała mandatów. Należał do Ruchu Społecznego AWS. W 2002, startując z własnego komitetu, przegrał w II turze wybory na prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego[1]. Objął natomiast stanowisko wiceprezydenta Poznania do spraw m.in. gospodarki komunalnej. Pełnił tę funkcję do 2014. Bez powodzenia kandydował wówczas do sejmiku województwa z listy komitetu Teraz Wielkopolska[2]; mandat uzyskał jednak w styczniu 2015 w miejsce Katarzyny Bujakiewicz. W 2018 nie kandydował w kolejnych wyborach.

Wyróżniany za osiągnięcia w dziedzinie zarządzania m.in. gospodarką komunalną (rozwiązania w tej ostatniej dziedzinie zostały uznane za modelowe), otrzymał m.in. małą kryształową piramidę w konkursie Menedżer Roku 1997 i Nagrodę im. Grzegorza Palki.

W 2011 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]