Mirosław Olszówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mirosław Olszówka
Ilustracja
Data urodzenia 22 kwietnia 1960
Data śmierci 30 listopada 2010
Zawód aktor, mim, reżyser

Mirosław „Kiton” Olszówka (ur. 22 kwietnia 1960, zm. 30 listopada 2010[1]) – polski aktor, mim, reżyser, współtwórca Teatru Scena Ruchu, menadżer Voo Voo i Osjan, producent widowisk i koncertów, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Strefa Inne Brzmienia.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W połowie lat 90. ubiegłego wieku jako pierwszy zorganizował imprezy artystyczne na zamku, w spichlerzu i stodole – odrestaurowanych obiektach zamku w Janowcu. Organizował również pierwsze bale, po ponad 200 latach od ostatniego, które się odbywały na janowieckim zamku. Jako pierwszy robił pokazy sztucznych ogni z zamku w Sylwestra (pierwszy bal i pokaz w 2000 roku); jest to już cykliczna impreza, w której uczestniczą mieszkańcy Janowca, oglądając fajerwerki z rynku.

Przez wiele lat organizował znaczące cykliczne wydarzenia artystyczne: „Majówkę Teatralną”, „Sobótkę na Zamku w Janowcu”, „Widowisko Światło i Dźwięk na Zamku w Janowcu”, „Janowieckie Zamkowe Spotkania Kabaretowe”, „Land Art” – największy obraz ziemny w Europie (znajdujący się na „Cyplu” w Janowcu), i przez kilka lat koncerty zespołu Voo Voo.

Zmarł wskutek ciężkiej choroby, nie doczekawszy przeszczepu wątroby[1].

Kiton Art[edytuj | edytuj kod]

W 2004 roku powstał „Kiton Art Mirosław Olszówka”, firma promocyjno-koncertowa zajmująca się kompleksową produkcją widowisk i koncertów w kraju oraz działaniami i wydawnictwami reklamowo-promocyjnymi związanymi również z promocją Janowca nad Wisłą. Poprzez różne działania wspierała władze samorządowe i mieszkańców, wskazując jako jedyną i nadrzędną drogę rozwoju gminy rozwój kompleksowo pojętej turystyki na tym terenie. Dążyła do zacieśnienia współpracy między Janowcem i Kazimierzem Dolnym, w interesie obydwu gmin. Inicjowała powstanie połączeń obu brzegów Wisły poprzez kolejkę linową, rozwój stanic rzecznych i powrót do pływania tradycyjnymi łodziami jako wyjątkowymi atrakcjami turystycznymi na skalę europejską.

Stowarzyszenie Janowiec[edytuj | edytuj kod]

Od roku 2002 był prezesem „Stowarzyszenia Janowiec” i jego współzałożycielem. Poprzez różne wydawnictwa przybliżał turystom krajowym i zagranicznym małopolski przełom Wisły:

  • wydawał kalendarz (2004), pocztówki, foldery, płytę CD z info (2005) i album o Janowcu (2006),
  • stworzył własną stronę internetową o Janowcu i okolicach www.janowiec.com (2004),
  • opublikował „KITON 2005” – Kulturalny Informator Turystyczny Okolic Nadwiślańskich, wydawnictwo prasowe i internetowe dla Janowca, Kazimierza Dolnego i Puław,
  • wymyślił „Rycerza z Janowca” (zaprezentowany po raz pierwszy w 2004 roku) – tradycyjny miejscowy ręczny wyrób drożdżowy, który stał się symbolem janowieckich festiwali i imprez artystycznych oraz główną nagrodą „Janowieckich Zamkowych Spotkań Kabaretowych” organizowanych przez „Kiton Art” Mirosława Olszówki od roku 2005.

Festiwal Strefa Inne Brzmienia[edytuj | edytuj kod]

Olszówka o Festiwalu:

Myśl, która towarzyszy mi przy powstawaniu tego projektu to – spotkania artystyczne, które oprócz niezwykle ciekawego wielokulturowego procesu twórczego między artystami, jak również Spotkań twórców z publicznością, zostawi trwały ślad w postaci książki z płytą. Zapis CD ze spotkań będzie zarówno świetnym produktem promocyjnym – miast Lublina i Lwowa – jak i zapisem ważnego w kulturze europejskiej wydarzenia artystycznego.

Mirosław Olszówka,

Teatr, film, telewizja[edytuj | edytuj kod]

Inne[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Waldemar Sulisz: Mirek Olszówka nie żyje. Odszedł człowiek – instytucja lubelskiej kultury (pol.). dziennikwschodni.pl, 2010-12-01. [dostęp 2011-12-01].