Mistrzostwa Świata w Biathlonie 1989

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa Świata w Biathlonie 1989
1988 1990
Data 7 - 12 lutego 1989
Gospodarz Austria Feistritz
Mężczyźni
Sprint Niemiecka Republika Demokratyczna Frank Luck
Bieg indywidualny Norwegia Eirik Kvalfoss
Sztafeta  NRD
Zawody drużynowe  ZSRR
Kobiety
Sprint Norwegia Anne Elvebakk
Bieg indywidualny Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Petra Schaaf
Sztafeta  ZSRR
Zawody drużynowe  ZSRR

24. Mistrzostwa świata w biathlonie odbyły się w dniach 7 - 12 lutego 1989 roku w austriackim Feistritz. Pierwszy raz w historii mistrzostwa kobiet i mężczyzn odbyły się w tej samej miejscowości. Podczas mistrzostw po raz pierwszy rozegrano zawody drużynowe. Były to także pierwsze mistrzistwa, podczas których sprint i bieg indywdiualny kobiet zostały rozegrane we współczesnym formacie (odpowiednio 7,5 km oraz 15 km).

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Sprint[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Narodowość Strzelanie Wynik
Gold medal with cup.svg Frank Luck  NRD 0+0 28:08,7
Silver medal with cup.svg Eirik Kvalfoss  Norwegia 1+0 +5,4
Bronze medal with cup.svg Jurij Kaszkarow  ZSRR 0+1 +24,0
4. Johann Passler  Włochy 0+1 +30,4
5. Frank-Peter Roetsch  NRD 1+1 +35,8
6. Sylfest Glimsdal  Norwegia 0+2 +39,2
7. Siergiej Czepikow  ZSRR 2+0 +50,7
8. Aleksandr Popow  ZSRR 0+0 +53,9
9. Birk Anders  NRD 0+2 +59,3
10. Andreas Zingerle  Włochy 0+1 +1:02,8
...
26. Jan Ziemianin  Polska 0+0 +2:04,0
40. Jan Wojtas  Polska 1+1 +2:51,5
44. Piotr Pluta  Polska 0+3 +3:01,1
61. Jerzy Gwoździk  Polska 0+2 +3:49,5

Bieg indywidualny[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Narodowość Strzelanie Wynik
Gold medal with cup.svg Eirik Kvalfoss  Norwegia 0+0+0+1 58:13,0
Silver medal with cup.svg Gisle Fenne  Norwegia 0+0+0+0 +1:07,8
Bronze medal with cup.svg Fritz Fischer  RFN 0+2+0+0 +2:35,1
4. Frank Luck  NRD 0+2+0+0 +2:37,8
5. Andreas Zingerle  Włochy 0+0+0+1 +2:48,8
6. Spas Złatew  Bułgaria 0+1+0+0 +2:50,8
7. Siergiej Czepikow  ZSRR 1+0+1+0 +3:31,5
8. Frank-Peter Roetsch  NRD 0+0+1+2 +3:43,6
9. Alfred Eder  Austria 0+0+0+2 +4:08,6
10. Franz Wudy  RFN 0+0+0+2 +4:27,4
...
31. Piotr Pluta  Polska 0+1+2+1 +8:50,8
42. Jan Ziemianin  Polska 0+2+2+0 +9:28,9
69. Jan Wojtas  Polska 2+0+2+3 +13:39,3
76. Adam Kania  Polska 1+4+1+2 +17:18,8

Sztafeta[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Reprezentacja Zawodnicy Strzelanie Wynik
Gold medal with cup.svg  NRD Frank Luck
André Sehmisch
Frank-Peter Roetsch
Birk Anders
? 1:29:05,0
Silver medal with cup.svg  ZSRR Jurij Kaszkarow
Siergiej Czepikow
Aleksandr Popow
Siergiej Bułygin
? +35,0
Bronze medal with cup.svg  Norwegia Geir Einang
Sylfest Glimsdal
Gisle Fenne
Eirik Kvalfoss
? +48,0
4.  Włochy Werner Kiem
Wilfried Pallhuber
Johann Passler
Andreas Zingerle
? +2:12,5
5.  Francja Xavier Blond
Thierry Gerbier
Christian Dumont
Hervé Flandin
? +2:34,6
6.  RFN Ernst Reiter
Franz Wudy
Herbert Fritzenwenger
Fritz Fischer
? +2:37,7
7.  Czechosłowacja Tomáš Kos
Martin Rypl
Jaroslav Pinc
Pavel Petrzelka
? +3:36,5
8.  Szwecja Peter Sjöden
Ulf Johansson
Leif Andersson
Mikael Löfgren
? +4:17,0
...
14.  Polska Jan Wojtas
Jan Ziemianin
Adam Kania
Piotr Pluta
? +7:29,5

Zawody drużynowe[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Reprezentacja Zawodnicy Strzelanie Wynik
Gold medal with cup.svg  ZSRR Jurij Kaszkarow
Siergiej Czepikow
Aleksandr Popow
Siergiej Bułygin
0
1
1
1
59:36,9
Silver medal with cup.svg  RFN Herbert Fritzenwenger
Franz Wudy
Georg Fischer
Fritz Fischer
2
0
0
0
+7,3
Bronze medal with cup.svg  NRD Raik Dittrich
Andreas Heymann
Steffen Hoos
André Sehmisch
0
1
0
3
+1:50,2
4.  Włochy Werner Kiem
Wilfried Pallhuber
Simon Demetz
Hubert Leitgeb
0
1
0
4
+2:43,6
5.  Szwecja Lars Wiklund
Leif Andersson
Roger Westling
Mikael Löfgren
1
1
1
1
+2:58,8
5.  Finlandia Toivo Mäkikyrö
Juha Tella
Harri Eloranta
Tapio Piiponen
1
0
1
0
+2:58,8
7.  Austria Egon Leitner
Anton Lengauer-Stockner
Bruno Hofstätter
Alfred Eder
0
1
0
2
+3:09,3
8.  Francja Christian Dumont
Hervé Flandin
Xavier Blond
Thierry Gerbier
0
2
1
1
+3:18,8
...
10.  Polska Jan Wojtas
Adam Kania
Jan Ziemianin
Piotr Pluta
1
2
2
0
+4:54,8

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Sprint[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodniczka Narodowość Strzelanie Wynik
Gold medal with cup.svg Anne Elvebakk  Norwegia 0+2 27:12,3
Silver medal with cup.svg Cwetana Krastewa  Bułgaria 1+1 +3,1
Bronze medal with cup.svg Natalja Prikazczikowa  ZSRR 2+1 +12,5
4. Swietłana Dawydowa  ZSRR 1+1 +16,5
5. Jelena Gołowina  ZSRR 1+1 +19,8
6. Jiřina Adamičková  Czechosłowacja 0+1 +33,0
7. Inga Kesper  RFN 0+0 +40,9
8. Marija Manołowa  Bułgaria 0+2 +55,2
9. Pirjo Aalto  Finlandia 0+1 +1:03,0
10. Kerryn Rim  Australia 1+0 +1:07,1
...
43. Dorota Dziadkowiec  Polska 2+5 +10:50,1

Bieg indywidualny[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodniczka Narodowość Strzelanie Wynik
Gold medal with cup.svg Petra Schaaf  RFN 0+0+1+1 1:06:11,2
Silver medal with cup.svg Anne Elvebakk  Norwegia 1+0+1+1 +20,4
Bronze medal with cup.svg Swietłana Dawydowa  ZSRR 1+1+1+0 +1:14,0
4. Łuiza Czerepanowa  ZSRR 1+2+0+1 +1:39,6
5. Martina Stede  RFN 0+0+0+1 +1:40,8
6. Cwetana Krastewa  Bułgaria 0+3+0+1 +2:00,2
7. Synnøve Berntsen  Norwegia 0+0+0+0 +2:40,1
8. Jelena Gołowina  ZSRR 2+1+1+1 +2:52,0
9. Pirjo Aalto  Finlandia 0+3+1+0 +3:24,2
10. Mona Bollerud  Norwegia 0+1+0+1 +3:27,3
...
39. Dorota Dziadkowiec  Polska 2+3+2+4 +17:10,7

Sztafeta[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Reprezentacja Zawodniczki Strzelanie Wynik
Gold medal with cup.svg  ZSRR Natalja Prikazczikowa
Swietłana Dawydowa
Jelena Gołowina
0+0
0+0
0+0
1:23:15,5
Silver medal with cup.svg  Bułgaria Cwetana Krastewa
Marija Manołowa
Nadeżda Aleksiewa
0+0
0+0
0+0
+2:14,4
Bronze medal with cup.svg  Czechosłowacja Eva Buresová
Renata Novotná
Jiřina Adamičková
0+0
0+0
0+0
+2:52,0
4.  RFN Martina Stede
Petra Schaaf
Dorina Pieper
0+0
0+0
0+0
+2:57,3
5.  Norwegia Synnøve Thoresen
Anne Elvebakk
Elin Kristiansen
0+2
0+0
0+1
+4:36,2
6.  Finlandia Tuija Vuoksiala
Sari Kokko
Pirjo Aalto
0+0
0+0
0+0
?
7.  Szwecja Inger Björkbom
Sabine Karlsson
Mia Stadig
0+0
0+1
0+0
+7:56,0
8.  Francja Marie-Pierre Baby
Nathalie Beausire
Véronique Claudel
1+1
0+1
0+0
+11:51,6

Zawody drużynowe[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Reprezentacja Zawodniczki Strzelanie Wynik
Gold medal with cup.svg  ZSRR Natalja Prikazczikowa
Swietłana Dawydowa
Łuiza Czerepanowa
Jelena Gołowina
0
1
1
2
1:05:38,8
Silver medal with cup.svg  Norwegia Synnøve Thoresen
Elin Kristiansen
Anne Elvebakk
Mona Bollerud
1
2
0
1
+2:09,2
Bronze medal with cup.svg  RFN Inga Kesper
Daniela Hörburger
Dorina Pieper
Petra Schaaf
1
0
0
1
+2:15,3
4.  Bułgaria Cwetana Krastewa
Nadeżda Aleksiewa
Marija Manołowa
Iwa Karagiozowa
2
2
2
1
+4:54,3
5.  Finlandia Sari Kokko
Tuija Vuoksiala
Pirjo Aalto
Seija Hyytiäinen
0
3
1
2
+6:09,7
6.  Szwecja Inger Björkbom
Sabine Karlsson
Anna Hermansson
Mia Stadig
3
1
1
1
+7:19,6
7.  Czechosłowacja Renata Novotná
Jana Vápeníková
Jiřina Adamičková
Eva Buresová
0
3
0
2
+7:51,1
8.  Francja Muriel Marion
Marie-Pierre Baby
Nathalie Beausire
Véronique Claudel
2
1
3
0
+10:53,3

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Gold medal with cup.svg Silver medal with cup.svg Bronze medal with cup.svg Razem
1.  ZSRR 3 1 3 7
2.  Norwegia 2 4 1 7
3.  NRD 2 0 1 3
4.  RFN 1 1 2 4
5.  Bułgaria 0 2 0 2
6.  Czechosłowacja 0 0 1 1

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]