Monaster Świętych Cierpiętników Carskich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Monaster Świętych Cierpiętników Carskich
Монастырь в честь Святых Царственных Страстотерпцев
Ilustracja
Cerkiew św. Mikołaja w kompleksie klasztornym
Państwo

 Rosja

Obwód

 swierdłowski

Miejscowość

okolice Jekaterynburga

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Rodzaj klasztoru

monaster

Eparchia

jekaterynburska

Archimandryta

Meliton (Zybin)[1]

Klauzura

nie

Typ monasteru

męski

Obiekty sakralne
Cerkiew

Świętych Cierpiętników Carskich

Cerkiew

św. Mikołaja

Cerkiew

św. Serafina z Sarowa

Założyciel klasztoru

Wincenty (Morar)

Styl

staroruski

Materiał budowlany

drewno

Data budowy

od 2001

Położenie na mapie Jekaterynburga
Mapa konturowa Jekaterynburga, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Monaster Świętych Cierpiętników Carskich”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej znajduje się punkt z opisem „Monaster Świętych Cierpiętników Carskich”
Położenie na mapie obwodu swierdłowskiego
Mapa konturowa obwodu swierdłowskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Monaster Świętych Cierpiętników Carskich”
Ziemia56°56′36″N 60°28′28″E/56,943333 60,474444
Strona internetowa

Monaster Świętych Cierpiętników Carskich (ros. Монастырь в честь Святых Царственных Страстотерпцев) – męski klasztor prawosławny w uroczysku Ganina Jama w okolicach Jekaterynburga, w eparchii jekaterynburskiej, założony na miejscu, gdzie 17 lipca 1918 czekiści jekaterynburscy ukryli szczątki zamordowanego cara Mikołaja II Romanowa, jego rodziny i służących.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W nocy z 16 na 17 lipca 1918 w tzw. domu Ipatiewa w Jekaterynburgu zostali zamordowani ostatni car Rosji Mikołaj II, jego żona Aleksandra, córki Olga, Tatiana, Maria i Anastazja, syn Aleksy, członkowie ich służby i lekarz. W celu ukrycia tego faktu zwłoki rozstrzelanych wrzucono do uroczyska Czterech Braci w okolicy miasta[2].

Według oficjalnej witryny monasteru już w latach 70. XX wieku pojawił się nieformalny kult zamordowanej rodziny carskiej. Wierni przychodzili na miejsce pochówku Romanowów, traktując je jak grób świętych[3]. 7 lipca 1991 z błogosławieństwa arcybiskupa jekaterynburskiego i wierchoturskiego Melchizedeka w uroczysku ustawiono pamiątkowy krzyż. Miejsce to stało się celem oficjalnych procesji i nabożeństw (pierwszą Świętą Liturgię odsłużono w 1995). W 2000 kult rodziny carskiej został usankcjonowany przez Sobór Biskupów Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, który zaliczył Romanowów w poczet świętych z tytułem świętych cierpiętników (strastotierpcy)[3].

W 2000 patriarcha moskiewski i całej Rusi Aleksy II wyraził myśl, iż najlepszym upamiętnieniem miejsca ich pochówku byłoby wzniesienie monasteru. W październiku tego samego roku arcybiskup jekaterynburski i wierchoturski Wincenty położył kamień węgielny pod budowę głównej cerkwi Świętych Cierpiętników Carskich w przyszłym kompleksie klasztornym. Monaster został oficjalnie założony przez tego samego hierarchię 28 grudnia 2000[3]. W następnych latach w kompleksie zabudowań klasztornych wzniesiono kolejne świątynie: św. Serafina z Sarowa, św. Sergiusza z Radoneża, św. Mikołaja, św. Hioba oraz nadbramną cerkiew Iwerskiej Ikony Matki Bożej[3]. Cerkiew św. Hioba i cerkiew nadbramna uległy zniszczeniu w pożarze[4]. W 2013 położony został kamień węgielny pod budowę kolejnej cerkwi, na patronkę której wybrano ikonę Matki Bożej „Władająca”[5]. W 2014 metropolita jekaterynburski i wierchoturski Cyryl odprawił w tejże świątyni pierwsze nabożeństwo, zaś rok później budowla została w pełni ukończona i wyświęcona[6].

W klasztorze przechowywany jest krzyż z relikwiami 40 różnych świętych oraz z fragmentem drzewa Krzyża Pańskiego, który uważany jest za cudowny (w niewyjaśniony sposób wydziela mirrę), ikona św. Mikołaja należąca pierwotnie do ostatnich Romanowów, jak również ikona Matki Bożej znajdująca się pierwotnie w celi świętego mnicha Serafina z Sarowa[3]. Przy monasterze działa muzeum poświęcone Mikołajowi II i jego rodzinie, eksponujące m.in. przedmioty należące do Romanowów w okresie uwięzienia w Jekaterynburgu[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]