Przejdź do zawartości

Monaster Rudi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Monaster Rudi
Mănăstirea Rudi
Ilustracja
Cerkiew Świętej Trójcy i jeden z budynków monasterskich na znaczku pocztowym z 1996 r.
Państwo

 Mołdawia

Miejscowość

Rudi

Kościół

Mołdawski Kościół Prawosławny

Eparchia

jedyniecka i bryczańska

Typ monasteru

żeński

Obiekty sakralne
Cerkiew

Świętej Trójcy

Założyciel klasztoru

biskup Huși Chir Innocenty

Fundator

Donciul

Styl

mołdawski

Data budowy

1777

Data zamknięcia

1846, 1940

Data reaktywacji

1921, 1992

Położenie na mapie Mołdawii
Mapa konturowa Mołdawii, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Monaster Rudi”
Ziemia48°20′04″N 27°53′43″E/48,334444 27,895278

Monaster Świętej Trójcy w Rudi (rom. Mănăstirea Sfânta Treime) – prawosławny klasztor żeński we wsi Rudi (dawniej zapisywanej też Rughi[1]) w północnej Mołdawii.

Monaster założono z inicjatywy biskupa Huși Innocentego w 1777 na terenie darowanym przez braci Andronache i Teodora Rudich, przy wsparciu finansowym kupca Donciula z Mohylowa Podolskiego[1]. W 1812, wraz z aneksją Besarabii przez Rosję, klasztor znalazł się pod zwierzchnictwem Cerkwi rosyjskiej. Do 1828 funkcjonował jako męski, następnie przekształcono go w monaster żeński[2]. W 1846 został zamknięty. Po zjednoczeniu Besarabii z Rumunią i przejęciu lokalnych cerkwi przez Rumuński Kościół Prawosławny, w 1921 klasztor ponownie otwarto. W latach 1930–1935 przy monasterze funkcjonowała szkoła teologiczna[1]. Wraz z aneksją Besarabii przez Związek Sowiecki w 1940 instytucję ponownie zamknięto. Po upadku komunizmu i uzyskaniu przez Republikę Mołdawii niepodległości mnisi wrócili do budynków klasztornych w 1992. Po siedmiu latach zastąpiły ich, po raz drugi w historii, mniszki[2]. Obecnie klasztor podlega Metropolii Mołdawskiej podległej Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu.

Cerkiew Świętej Trójcy, wybudowana w 1777, jest jedną z nielicznych w granicach Republiki Mołdawii i jednocześnie jedną z najmłodszych budowli wzniesionych w tradycyjnym, mołdawskim stylu architektonicznym[1]. Posiada charakterystyczny dla tych konstrukcji plan trójkonchowy (koniczyny), tj. wydłużonego prostokąta, od strony wschodniej zakończonego apsydą ołtarzową (główną), w sąsiedztwie której na północnym i południowym boku prostokąta znajdują się apsydy boczne, nawiązując do kształtu krzyża. Apsydy są od zewnątrz udekorowane typowymi w architekturze mołdawskiej niszami, a całość zwieńcza niewielka kopuła[1]. Świątynię odnawiano w latach 1925 i 1994[1]. Pozostała zabudowa monasteru pochodzi z XIX i pierwszej połowy XX wieku.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f CrestinOrtodox.ro Mănăstirea Rudi
  2. a b Moldovenii.md Mănăstirea Rudi

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]