Monomotapa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Królestwo Monomotapa
Mwene Mutapa
1430–1760
Herb Monomotapy
Herb
Język urzędowy

Shona, Kalanga

Stolica

Zvongombe

Ustrój polityczny

Monarchia

Pierwszy Mwenemutapa/
Munhumutapa

Nyatsimba Mutota (ok. 1430 – ok. 1450)

Ostatni Mwenemutapa/
Munhumutapa

Dehwe Mupunzagutu (1740–1759)

Data powstania

1430 (Założenie państwa przez Nyatsimba Mutota)

Upadek

1760 (w wyniku wojny domowej)

Mapa Monomotapy
Mapa od Willem Blaeu pokazująca Monomotapę (Mutapa), datowana na 1635.

Monomotapa (również Munhu mu tapa, Mwene Mutapa, Manhumutapa, Mutapa – „władca podbitych ziem i ludów”) – przedkolonialne państwo w Afryce Płd.-Wsch.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Stolicą państwa było Wielkie Zimbabwe. Terytorium w szczytowym okresie rozwoju obejmowało tereny dorzecza Zambezi i Limpopo położone na terytorium dzisiejszego Zimbabwe, Malawi, Zambii, zachodniego Mozambiku i wschodniej Angoli.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Państwo powstało w X-XIII wieku. Następnie podbijało kolejne terytoria Afryki Płd.-Wsch. Okres największego rozkwitu przypada na XIV-XV wiek. Od czasu kontaktów handlowych z kupcami portugalskimi następował stopniowy spadek znaczenia państwa w regionie. W 1693 po najeździe ludu Rozwi doszło do rozpadu państwa. Od XVIII wieku postępował sukcesywny upadek państwowości.

Obecnie większość archeologów zgadza się, że budowle Wielkiego Zimbabwe wznieśli przodkowie dzisiejszych plemion Szona, założycieli wczesnoafrykańskiego, średniowiecznego imperium Monomotapa, które swój okres świetności przeżywało w X-XIII wieku, a upadek w XV wieku, gdy w Afryce pojawili się przybysze z Europy – Portugalczycy.