Monsta X

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Monsta X
몬스타엑스
Ilustracja
Monsta X (2017)
Rok założenia

2015

Pochodzenie

Seul, Korea Południowa

Gatunek

K-pop, hip-hop

Aktywność

od 2015

Wydawnictwo

Starship Entertainment (Korea Południowa)
Mercury Tokyo (Japonia, od 2017)

Powiązania

Starship Planet, Y Teen

Skład
Shownu
Minhyuk
Kihyun
Hyungwon
Joohoney
I.M
Byli członkowie
Wonho
Strona internetowa

Monsta X (hangul: 몬스타엑스, zapis stylizowany: MONSTA X) – południowokoreański boysband założony przez Starship Entertainment. Zespół został złożony poprzez południowokoreański survival show NO.MERCY stacji Mnet w 2015 roku[1]. Grupa składa się z sześciu członków: Shownu, Minhyuk, Kihyun, Hyungwon, Joohoney oraz I.M. Monsta X zadebiutowali 14 maja 2015 roku wydając minialbum Trespass[2]. Nazwa ich oficjalnego fanklubu to Monbebe.

Joohoney był uczestnikiem 4 sezonu Show Me the Money, a także razem z Wonho i Shownu byli członkami zespołu NuBoyz (2014–2015)[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

2014–2015: NO.MERCY i debiut z Trespass i Rush[edytuj | edytuj kod]

Grupa powstała w wyniku programu survivalowego NO.MERCY, który został stworzony przez Starship Entertainment i Mnet, i miał swoją premierę w grudniu 2014 roku[1][4]. Podczas programu uczestnicy pracowali bezpośrednio z artystami wytwórni, m.in. z Rhymerem, San E, Giriboy i Nochang[4]. W celu zakończenia misji dziewięciu z pozostałych członków musiało utworzyć trzy grupy po trzy osoby, a siedmiu finałowych członków grupy – Jooheon, Shownu, Kihyun, Hyungwon, Wonho, Minhyuk i I.M – zostało wybranych podczas ostatniego odcinka programu[5]. Członek I.M był jedynym uczestnikiem, który dołączył w połowie programu i ostatecznie został wybrany do grupy[6]. Nazwa grupy, „Monsta X”, ma podwójne znaczenie "potworów zdobywający scenę K-popu" i "moja gwiazda" (Mon z francuskiego – moja, sta – skrót od star (pl. gwiazda)). X symbolizuje nieznane istnienie[7]. Jooheon, Hyungwon i I.M wydali również 12 lutego utwór „Interstellar”, który został wyprodukowany na potrzeby ostatniego zadania z programu przez Yella Diamond[5].

Monsta X podczas KCON w 2015 roku.

Monsta X zadebiutowali 14 maja 2015 roku z minialbumem Trespass[2]. Główny singel z płyty o tym samym tytule został wyprodukowany przez Rhymera i opisany jako "mocny i ostry utwór, który odzwierciedla unikalny charakter Monsta X"[8]. Na płycie znalazło się siedem utworów raper Jooheon był najbardziej zaangażowanym członkiem w produkcję minialbumu i skomponował kilka piosenek, w tym „One Love”, „Steal Your Heart” i „Blue Moon”. Inny raper I.M jest autorem słów rapu z kilku utworów. Kihyun i Wonho również przyczynili się do napisania kilku tekstów piosenek z płyty[9].

1 września grupa wydała drugi minialbum Rush, wraz z głównym singlem o tym samym tytule, wyprodukowanym przez Giriboya. Choreografię do niego stworzył Keone Madrid, a Joo Hee-sun wyreżyserował teledysk[10]. Na płycie znalazło się sześć utworów wyprodukowanych przez Mad Clowna, Crybaby i Rhymera. Jooheon jest autorem słów rapu pięciu utworów, podczas gdy I.M napisał rap do czterech utworów, w tym tytułowego[11]. W 2015 roku Monsta X wystąpili również na KCON 2015 w Los Angeles, co było pierwszym ich występem w Stanach Zjednoczonych[12]. Minialbum został wydany ponownie, jako Rush Digital Repackage 'Hero', 22 października 2015 roku[13]. Podczas rozdania nagród Mnet Asian Music Awards 2015, Monsta X otrzymali nagrodę "Next Generation Asian Artist"[14]. Zdobyli również nagrodę „1theK Performance Award” podczas 2015 Melon Music Awards[15].

2016: The Clan pt.1 Lost i The Clan pt. 2 Guilty[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2016 roku grupa dołączyła do nowego programu rozrywkowego MONSTA X’s Right Now[16]. Grupa wzięła udział w chińskim programie tanecznym Heroes of Remix (chn. 盖世英雄) w kwietniu 2016 roku, który został wyemitowany w czerwcu w telewizji Jiangsu[17]. Monsta X pojawili się również w chińskim serialu internetowym Good Evening, Teacher, otrzymując pozytywną krytykę od lokalnych widzów[18].

Trzeci minialbum Monsta X, zatytułowany The Clan pt. 1 Lost, został wydany 18 maja z główny singlem „All In” (kor. 걸어 (All in))[19]. Teledysk do „All In” wyreżyserował filmowiec Shin Dong-keul, który znany jest ze swojego marzycielskiego stylu i wcześniej zdobył nagrody na Canada International Film Festival[20]. Album zadebiutował na piątym miejscu listy Billboard World Albums i pozostał na niej przez dwa kolejne tygodnie[21]. 9 maja grupa wydała jeden z utworów z płyty, „Ex Girl”, z gościnnym udziałem Wheein z Mamamoo[22][23]. Album był początkiem dużego projektu o nazwie „THE CLAN”, składającego się z dwóch i pół części[20].

Pierwsze dwa solowe koncerty grupy MONSTA X The First Live "X-Clan Origins" odbyły się 16 i 17 lipca; bilety zostały wyprzedane w pięć minut[24]. W sierpniu 2016 roku Monsta X razem z Cosmic Girls z tej samej wytwórni, stworzyli grupę projektową, która promowała usługi telefoniczne KT Corporation i wydawali singel „Do Better”[25]. Monsta X powrócili na początku października z czwartym minialbumem będącym drugą częścią serii „THE CLAN”, zatytułowanym The Clan pt. 2 Guilty. Płyta została wydana 4 października wraz z głównym singlem „Fighter” i towarzyszącym mu teledyskiem[26]. W grudniu grupa otrzymała nagrodę "Best of Next Male Artist Award" podczas Mnet Asian Music Awards 2016[27].

2017: The Clan pt. 2.5 Beautiful, debiut w Japonii, Shine Forever[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2017 roku miał swoją premierę program rozrywkowy grupy – Monsta X-Ray, na kanale JTBC2[28]. 21 marca ukazał się pierwszy album studyjny i ostatnia część serii „THE CLAN” – The Clan pt. 2.5 Beautiful. Głównym singlem wydawnictwa był utwór „Beautiful” (kor. 아름다워 (Beautiful))[29]. Album zadebiutował na pierwszym miejscu listy Billboardu World Albums z ponad tysiącem sprzedanych egzemplarzy. Monsta X uplasowali się także na 10. miejscu listy Heatseekers Albums Billboardu. Ponadto tytułowy utwór „Beautiful” zajął 4 miejsce na liście Billboardu World Digital Song Sales[30].

W maju 2017 roku Monsta X zadebiutowali w Japonii pod nową wytwórnią Universal Music Japan – Mercury Tokyo[31], wydając 17 maja pierwszy japoński singel „HERO”, który zawiera japońską wersję wcześniej wydanych koreańskich piosenek „HERO” i „STUCK”. Singel znalazł się na 2. miejscu listy Oricon Weekly Single Chart[32], 1. miejscu listy Tower Records i 2. miejscu listy Billboard Japan Top Singles Sales[33][34].

19 czerwca 2017 roku Monsta X wydali repackage album Shine Forever, który zawierał oryginalne utwory z albumu The Clan pt. 2.5 Beautiful i dwie dodatkowe piosenki – „Shine Forever” i „Gravity”[35]. Teledysk do pierwszej z nich został wydany 14 czerwca[36]. Tekst rapu tytułowej piosenki został napisany przez członków Jooheon i I.M. Pierwsza światowa trasa grupy, The First World Tour - Monsta X Beautiful, rozpoczęła się dwoma koncertami 17 i 18 czerwca w Seulu[37]. Ponadto, drugi sezon programu Monsta X-Ray został wyemitowany w lipcu[38]. 27 lipca Monsta X wydali letni singel Newton[39]. Teledysk do utworu „NEWTON” (kor. 뉴튼 (NEWTON)) został wyprodukowany przez Yoo Sung-gyun z Sunny Visual[40].

23 sierpnia ukazał się ich drugi japoński singel „Beautiful”, który zawiera japońską wersję piosenek „Beautiful” i „Ready or Not”. Uplasował się na 2. pozycji listy Oricon Weekly Single Chart[41]. Kolejny comeback zespołu odbył się 7 listopada z piątym minialbumem The Code i głównym singlem z płyty – „Dramarama[42]. Koncept teledysku do piosenki skupiał się na podróżach w czasie[43]. W dniu wydania minialbumu odbył się "MONSTA X COMEBACK SHOW-CON" w Jangchung Arena[44]. 14 listopada Monsta X zdobyli pierwsze zwycięstwo w programie muzycznym The Show z piosenką „Dramarama”[45].

18 grudnia grupa wydała specjalny singel „Lonely Christmas”, jako niespodziankę dla swoich fanów. Piosenka została napisana, wyprodukowana i współtworzona przez głównego rapera grupy Jooheona[46].

2018: The Connect: Dejavu, japoński album i Take.1 Are You There?[edytuj | edytuj kod]

13 stycznia 2018 roku Monsta X wzięli udział w pierwszym dniu seulskiej części sztafety ze zniczem olimpijskim. Pokazali swoją pracę zespołową, a każdy z siedmiu członków na zmianę niósł symboliczny olimpijski płomień[47].

31 stycznia Monsta X wydali trzeci japoński singel „SPOTLIGHT”, który zawiera japońską wersję wcześniej wydanej koreańskiej piosenki „Shine Forever”. Singel znalazł się na 2. miejscu listy Oricon Weekly Single Chart[48].

Szósty minialbum grupy, zatytułowany The Connect: Dejavu, ukazał się 26 marca. Płyta zawierała siedem utworów, w tym główny singel „Jealousy”[49]. 17 kwietnia Monsta X zajęli po raz drugi pierwsze miejsce w programie muzycznym The Show z piosenką „Jealousy”. W kwietniu Monsta X nawiązali współpracę z Lens Town, marką okularów i soczewek kontaktowych. Aktywnie uczestniczyli w procesie wydawania Lens Town, tworząc własną linię soczewek „Monsta X lens” lub MnX[50].

25 kwietnia wydali swój pierwszy japoński album PIECE, który zawierał główny utwór „Puzzle”, wcześniej wydane japońskie single i cztery dodatkowe utwory[51]. Płyta zajęła 3. pozycje na liście Oricon i pierwsze miejsce na liście Tower Records. 27 kwietnia rozpoczęli swoją pierwszą japońską trasę koncertową w Nagoi[52]. 2 maja uczestniczyli w festiwalu kulturalnym C-Festival 2018, jako oficjalni ambasadorzy jego promocji, zorganizowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ambasadę Tajlandii (Ambasada Republiki Korei), Gangnam-gu; była to jedna z największych publiczno-prywatnych imprez partnerskich w Korei zorganizowanych przez COEX[53].

1 sierpnia Monsta X wydali teledysk do tytułowej piosenki z najnowszego japońskiego singla – „LIVIN’ IT UP”. Płyta ukazała się 12 września[54]. 1 października zespół został modelem nowej linii kosmetyków Tony Moly.

7 października zapowiedzieli drugi album studyjny Take.1 Are You There? i główny singel „Shoot Out”, z datą premiery planowaną na 22 października[55]. 9 listopada ukazała się angielska wersja piosenki „Shoot Out”. Ponadto grupa została wybrana przez Capital One jako pierwszy zespół K-popowy, który wystąpił na KIIS-FM Jingle Ball w 2018 roku.

2019: Take.2 We Are Here, trzecia trasa światowa i odejście Wonho[edytuj | edytuj kod]

20 stycznia 2019 roku Monsta X zapowiedzieli comeback w lutym, ze swoim trzecim studyjnym albumem Take.2 We Are Here i głównym singlem singlem „Alligator”[56]. Potwierdzili też, że zaczynając od nadchodzących promocji nowej płyty pseudonimem Jooheon będzie Joohoney[57]. Album ukazał się 18 lutego[58].

W marcu Monsta X współpracowali z producentem muzycznym Steve’em Aokim przy angielskiej wersji piosenki „Play It Cool”[59]. W tym miesiącu grupa podpisała kolejną pięcioletnią umowę z Litmus jako jej wyłączni modele komercyjni. Ich agencja, Starship Entertainment, ogłosiła też światową trasę koncertową po 12 krajach i 18 miastach[60]. 27 marca ukazał się japoński singel „Shoot Out”[61].

27 maja został wyemitowany odcinek serialu animowanego Między nami, misiami, w którym wystąpili wszyscy członkowie zespołu[62].

28 maja podpisali umowę z Epic Records obejmującą nagrania w języku angielskim i dystrybucję poza Koreą Południową[63]. 12 czerwca wydali kolejny japoński singel pt. „Alligator”[64], a 21 sierpnia ukazał się drugi japoński album studyjny, zatytułowany Phenomenon, który zawierał 3 wcześniej wydane japońskie single. Płyta zajęła 2. pozycje na liście Oricon[65]. 14 czerwca ukazała się angielska piosenka „Who Do U Love?” z udziałem French Montana, wydana przez Epic Records.

31 października Starship Entertainment opublikowało oświadczenie informujące, że Wonho odejdzie, aby uniknąć negatywnego wpływu na grupę w związku z ostatnimi zarzutami. Agencja poinformowała, że planuje podjąć kroki prawne przeciwko złośliwym plotkom[66]. Jego kontrakt z agencją został rozwiązany 1 listopada[67].

2020: All About Luv, Fantasia X i Fatal Love[edytuj | edytuj kod]

14 lutego 2020 roku zespół wydał pierwszy angielski album studyjny pt. All About Luv[68].

30 marca został wydany cyfrowo japoński utwór „Wish on the same sky” z siódmego singla o tym samym tytule, ktozy ukazał się 15 kwietnia. Płyta uplasowała się na 2. pozycji tygodniowej listy Oricon[69]. 26 maja grupa wydała ósmy minialbum pt. Fantasia X, z głównym singlem „Fantasia”[70]. Przed tym comebackiem Joohoney powrócił do aktywności grupy po przerwie[71]. W celu promocji płyty została zapowiedziana czwarta trasa koncertowa[72], która została przełożona z powodu pandemii COVID-19. Nie mogąc występować na koncertach, uczestniczyli w transmitowanym na żywo wydarzeniu KCONK:CONTACT 2020[73][74]. Zapowiedzieli też koncert Live From Seoul With Luv transmitowany na żywo[75], pierwotnie zaplanowany na 25 lipca, ale ostatenie przesunięty na 8 sierpnia, aby Shownu mógł wyzdrowieć po niespodziewanej operacji, którą przeszedł[76]. Wydarzenie zostało zorganizowane za pośrednictwem platformy streamingowej LiveXLive, a podczas występu wykonali kilka piosenek z ich anglojęzycznego albumu All About Luv, z koreańskiego minialbumu Fantasia X oraz kilka starszych singli[77].

We wrześniu zespół ogłosił, że weźmie udział w „Visit Cultural Heritage Campaign” – kampanii promującej tradycyjną kulturę koreańską poprzez zwiedzanie miejsc z listy światowego dziedzictwa UNESCO w Korei Południowej[78][79].

W październiku Monsta X zapowiedzieli wydanie trzeciego albumu studyjnego, Fatal Love, który ukazał się 2 listopada. Promował go singel „Love Killa””[80]. 16 grudnia ukazał się japoński singel Love Killa, na którym znalazły się japońskie wersje piosenek „Love Killa” oraz „Fantasia”[81].

Członkowie[edytuj | edytuj kod]

Obecni[edytuj | edytuj kod]

Pseudonim Prawdziwe imię Data urodzenia[82] Pozycja
Latynizacja Hangul Latynizacja Hangul
Shownu 셔누 Son Hyun-woo 손현우 1992-06-18 18 czerwca 1992(dts) lider, prowadzący wokal, główny tancerz
Minhyuk 민혁 Lee Min-hyuk 이민혁 1993-11-03 3 listopada 1993(dts) wokal wspomagający
Kihyun 기현 Yoo Ki-hyun 유기현 1993-11-22 22 listopada 1993(dts) główny wokal
Hyungwon 형원 Chae Hyung-won 채형원 1994-01-15 15 stycznia 1994(dts) wokal wspomagający
Joohoney (wcześniej Jooheon) 주헌이 Lee Joo-heon
(ur. Lee Ho-joon)
이주헌
(이호준)
1994-10-06 6 października 1994(dts) główny raper
I.M 아이엠 Lim Chang-kyun 임창균 1996-01-26 26 stycznia 1996(dts) prowadzący raper, maknae

Byli[edytuj | edytuj kod]

Pseudonim Prawdziwe imię Data urodzenia[82] Pozycja
Latynizacja Hangul Latynizacja Hangul
Wonho 원호 Lee Ho-seok 이호석 1993-03-01T00:00:00.001 1 marca 1993(dts) wokal wspomagający, tancerz prowadzący

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Rok Dane dot. albumu Najwyższa pozycja Sprzedaż
KOR JPN JPN
Hot
FRA US
Heat
US Indie US
World
Koreańskie
2017 The Clan, Pt. 2.5 [Beautiful] 2[83] 38[84] 97[85] 113[86] 10[87] 31[88] 1[89]
Shine Forever
 • Repackage albumu The Clan, Pt. 2.5 [Beautiful]
 • Wydany: 19 czerwca 2017
 • Wytwórnia: Starship Entertainment
 • Format: CD, digital download
1[91] 10[89]
2018 Take.1 Are You There?
 • Wydany: 22 października 2018
 • Wytwórnia: Starship Entertainment
 • Format: CD, digital download
1[93] 41[94] 92[95] 6[87] 24[88] 7[89]
2019 Take.2 We Are Here
 • Wydany: 18 lutego 2019
 • Wytwórnia: Starship Entertainment
 • Format: CD, digital download
1[97] 9[98] 49[99] 84[100] 8[87] 4[89]
2020 Fatal Love
 • Wydany: 2 listopada 2020
 • Wytwórnia: Starship Entertainment
 • Format: CD, digital download
1[102] 16[103] 75[104] 11[89]
Japońskie
2018 Piece 3[51] 7[106]
2019 Phenomenon
 • Wydany: 21 sierpnia 2019
 • Wytwórnia: Universal Music Japan
 • Format: CD+DVD, CD, digital download, streaming audio
2[65] 2[108]
2021 Flavors of Love
 • Wydany: 5 maja 2021
 • Wytwórnia: Universal Music Japan
 • Format: CD+DVD, CD, digital download, streaming audio
2[110] 1[111]
Angielskie
2020 All About Luv
 • Wydany: 14 lutego 2020
 • Wytwórnia: Epic Records
 • Format: CD, digital download
18[113] 63[114] 67[115]
"–" oznacza, że wydawnictwo nie było notowane.

Minialbumy[edytuj | edytuj kod]

 • Trespass (2015)
 • Rush (2015)
 • THE CLAN pt. 1 'LOST' (2016)
 • THE CLAN pt. 2 'GUILTY' (2016)
 • THE CODE (2017)
 • The Connect: Dejavu (2018)
 • Follow: Find You (2019)
 • Fantasia X (2020)
 • One of a Kind (2021)
 • No Limit (2021)
 • Shape of Love (2022)

Trasy i koncerty[edytuj | edytuj kod]

Trasy światowe[edytuj | edytuj kod]

 • The First World Tour - Monsta X Beautiful (2017)
 • The Second World Tour - The Connect (2018)
 • The Third World Tour - We Are Here (2019)

Koncerty solowe[edytuj | edytuj kod]

 • MONSTA X The First Live "X-Clan Origins" (16 & 17 lipca 2016)

Fan meeting[edytuj | edytuj kod]

 • The First Asia Fan Meeting in Manila (27.11.2016)
 • The First Asia Fan Meeting Taipei (18.12.2016)
 • The First Asia Fan Meeting in Bangkok (07.01.2017)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Mnet-JYP 손잡았다…걸그룹 제작 프로 론칭. entertain.naver.com. [dostęp 2017-08-08]. (kor.).
 2. a b TRESPASS. melon.com. [dostęp 2017-08-06]. (kor.).
 3. New K-Pop Boy Band Monsta X To Debut This Week With Self-Produced Songs. kpopstarz.com. [dostęp 2017-05-26]. (ang.).
 4. a b New idol group to be born through Mnet’s ‘No Mercy’. koreaherald.com. [dostęp 2017-11-18]. (ang.).
 5. a b 몬스타엑스, 데뷔 화보 속 '거리의 거친 반항아' 콘셉트 화제!. thestar.chosun.com. [dostęp 2017-11-18]. (kor.).
 6. From survival show rookies to K-Pop stars. dazeddigital.com. [dostęp 2017-11-18]. (ang.).
 7. “NO. MERCY” Survivors to Debut as MONSTA X This Year. soompi.com. [dostęp 2017-11-18]. (ang.).
 8. 몬스타엑스 '무단침입' 뮤비, 공개 20일만에 500만뷰 돌파. 대형 신인의 탄생 알려. news.chosun.com. [dostęp 2017-11-18]. (kor.).
 9. New K-Pop Boy Band Monsta X To Debut This Week With Self-Produced Songs. kpopstarz.com. [dostęp 2017-11-18]. (ang.).
 10. 몬스타엑스, 두 번째 미니앨범 '러쉬' 7일 발매 개시. ajunews.com. [dostęp 2017-11-19]. (kor.).
 11. Monsta X returns with ‘Rush’. koreaherald.com. [dostęp 2017-11-19]. (ang.).
 12. KCON 2015 Saturday Recap: Super Junior, GOT7, Monsta X & More Shake the Staples Center. billboard.com. [dostęp 2017-11-19]. (ang.).
 13. RUSH DIGITAL REPACKAGE `HERO`. melon.com. [dostęp 2017-12-07]. (kor.).
 14. Monsta X Wins Next Generation Asian Artist Award at ′2015 MAMA′. mwave.interest.me. [dostęp 2017-11-19]. (ang.).
 15. Monsta X Rises to Top of Hanteo Chart. mwave.interest.me. [dostęp 2017-11-19]. (ang.).
 16. MONSTA X Joins in Its First Real Variety Show. bntnews.co.uk. [dostęp 2017-12-07]. (ang.).
 17. MONSTA X to Appear on Chinese Survival Program ′The Remix′. mwave.interest.me. [dostęp 2017-12-07]. (ang.).
 18. MONSTA X to Appear in a Chinese Web Drama. mwave.interest.me. [dostęp 2017-12-07]. (ang.).
 19. THE CLAN pt.1 `LOST`. melon.com. [dostęp 2017-12-07]. (kor.).
 20. a b 몬스타엑스, 세번째 미니앨범 타이틀곡 '걸어(ALL IN)' 오늘 자정 공개. entertain.naver.com. [dostęp 2017-12-07]. (kor.).
 21. World Albums – June 4, 2016. billboard.com. [dostęp 2017-12-07]. (ang.).
 22. Monsta X Announces ‘EX girl’ Release Date. mwave.interest.me. [dostęp 2017-12-07]. (ang.).
 23. MONSTA X Shows Collaboration Work with MAMAMOO Wheein. bntnews.co.uk. [dostęp 2017-12-07]. (ang.).
 24. MONSTA X’s First Concert Sells Out In 5 Minutes. soompi.com. [dostęp 2017-12-07]. (ang.).
 25. 몬스타엑스X우주소녀, 프로젝트 유닛 Y틴 결성. entertain.naver.com. [dostęp 2017-12-07]. (kor.).
 26. THE CLAN pt.2 `GUILTY`. melon.com. [dostęp 2017-12-07]. (kor.).
 27. 2016 MAMA award winners. koreaherald.com. [dostęp 2017-12-07]. (ang.).
 28. 몬스타엑스, 리얼 버라이어티 론칭…'몬스타엑스레이' 1월 첫선. entertain.naver.com. [dostęp 2017-12-21]. (kor.).
 29. THE CLAN pt.2.5 `BEAUTIFUL`. melon.com. [dostęp 2017-12-21]. (kor.).
 30. Monsta X Scores First No. 1 on World Albums Chart With 'Beautiful' LP. billboard.com. [dostęp 2017-12-21]. (ang.).
 31. 몬스타엑스, 5월 日서 정식 데뷔…새 레이블 설립. entertain.naver.com. [dostęp 2017-12-28]. (kor.).
 32. HERO -Japanese ver.-. Oricon. [dostęp 2017-12-28]. (jap.).
 33. MONSTA X’s Japanese Debut Single Shows Outstanding Performance On Music Charts. soompi.com. [dostęp 2017-12-28]. (ang.).
 34. Top Singles Sales 2017/05/29 付け. billboard-japan.com. [dostęp 2017-12-28]. (jap.).
 35. SHINE FOREVER. melon.com. [dostęp 2017-12-28]. (kor.).
 36. [MV] 몬스타엑스(MONSTA X) - SHINE FOREVER w serwisie YouTube
 37. Monsta X Sells Out of Tickets for First World Tour in Seoul. mwave.me. [dostęp 2017-12-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-29)]. (ang.).
 38. Monsta-X, JTBC2 Exclusive Variety Program ‘Monsta X-Ray 2’ First Broadcast on July 13th. bntnews.co.uk. [dostęp 2017-12-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-29)]. (ang.).
 39. NEWTON. melon.com. [dostęp 2017-12-28]. (kor.).
 40. 몬스타엑스의 특별한 청량미..'뉴튼'. news.chosun.com. [dostęp 2017-12-28]. (kor.).
 41. Beautiful. Oricon. [dostęp 2017-12-28]. (jap.).
 42. THE CODE. melon.com. [dostęp 2017-12-28]. (kor.).
 43. Monsta X Create ‘Dramarama’ With Latest Comeback. celebmix.com. [dostęp 2017-12-28]. (ang.).
 44. MONSTA X to hold a 'Show Con' for their November comeback!. allkpop.com. [dostęp 2017-12-28]. (ang.).
 45. MONSTA X Takes Emotional 1st Ever Win On “The Show,” Performances By EXID And More. soompi.com. [dostęp 2017-12-28]. (ang.).
 46. Lonely Christmas. melon.com. [dostęp 2018-04-06]. (kor.).
 47. Watch: MONSTA X, Jeon Somi, And VIXX’s Leo Run As Torchbearers In Olympic Relay. melon.com. [dostęp 2018-04-06]. (ang.).
 48. SPOTLIGHT. Oricon. [dostęp 2018-04-06]. (jap.).
 49. THE CONNECT : DEJAVU. melon.com. [dostęp 2018-04-06]. (kor.).
 50. 몬스타엑스, '렌즈타운' 모델 발탁…'몬스타엑스 렌즈' 출시. obsnews.co.kr. [dostęp 2019-05-18]. (kor.).
 51. a b PIECE. Oricon. [dostęp 2019-05-18]. (jap.).
 52. MONSTA X, JAPAN 1st Album「PIECE」発売記念イベント詳細決定のご案内. universal-music.co.jp. [dostęp 2019-05-18]. (jap.).
 53. 몬스타엑스, 코엑스 무대 오른다…C-페스티벌 홍보대사. news.joins.com. [dostęp 2019-05-18]. (kor.).
 54. LIVIN’ IT UP(初回限定盤A). Oricon. [dostęp 2019-05-18]. (jap.).
 55. Update: MONSTA X Raises Anticipation For Upcoming Comeback Album With Highlight Medley. soompi.com. [dostęp 2019-05-18]. (ang.).
 56. Monsta X Announces New Album 'Take.2 We Are Here': Watch the Promo Video. billboard.com. [dostęp 2019-08-07]. (ang.).
 57. "압도적 남성美"..몬스타엑스의 다크 카리스마(Oh!쎈 컷). osen.mt.co.kr. [dostęp 2019-08-07]. (kor.).
 58. WE ARE HERE - The 2nd Album Take.2. melon.com. [dostęp 2019-08-07]. (kor.).
 59. Steve Aoki & Monsta X Drop English-Language Version Of 'Play It Cool': Listen. billboard.com. [dostęp 2019-08-07]. (ang.).
 60. 몬스타엑스, 캐주얼 브랜드 모델 발탁…5년 연속 재계약으로 입증한 의리돌. news.wowtv.co.kr. [dostęp 2019-08-07]. (kor.).
 61. Shoot Out(初回限定盤A). Oricon. [dostęp 2019-08-07]. (jap.).
 62. 'We Bare Bears' Teams Up With Monsta X In Latest Animated K-Pop Moment. forbes.com. [dostęp 2019-08-07]. (ang.).
 63. K-Pop Boy Band Monsta X Joins Epic Records. billboard.com. [dostęp 2019-08-07]. (ang.).
 64. Alligator(初回限定盤A). Oricon. [dostęp 2019-08-07]. (jap.).
 65. a b Phenomenon(初回限定盤A). Oricon. [dostęp 2019-08-07]. (jap.).
 66. MONSTA X singer Wonho quits over Me Too jokes and rumours he was in juvenile detention. mirror.co.uk. [dostęp 2019-11-01]. (ang.).
 67. Starship Entertainment Terminates Wonho’s Contract + Responds To Report About Alleged Marijuana Use In 2013. soompi.com. [dostęp 2019-11-01]. (ang.).
 68. MONSTA X Reveals Tracklist For Upcoming English Album “All About Luv”. hellokpop.com. [dostęp 2020-02-14]. (ang.).
 69. Wish on the same sky(初回限定盤). Oricon. [dostęp 2021-06-14]. (jap.).
 70. FANTASIA X. melon.com. [dostęp 2021-06-14]. (jap.).
 71. Update: MONSTA X Drops Album Preview For Comeback With “FANTASIA XUpdate: MONSTA X Drops Album Preview For Comeback With “FANTASIA X. soompi.com. [dostęp 2021-06-14]. (ang.).
 72. 몬스타엑스, 네 번째 월드투어 나선다. hankyung.com. [dostęp 2021-06-14]. (kor.).
 73. 몬스타엑스→펜타곤 ‘KCON:TACT 2020 SUMMER’ 1차 라인업. donga.com. [dostęp 2021-06-14]. (kor.).
 74. 몬스타엑스 주헌X아이엠, 유닛 무대 ‘삼박자’ 뜨거운 인기몰이. hankyung.com. [dostęp 2021-06-14]. (kor.).
 75. Monsta X Announce 'Live From Seoul With Luv' Virtual Concert. billboard.com. [dostęp 2021-06-14]. (ang.).
 76. "몬베베 기다려❤︎"..몬스타엑스 셔누, 수술 후 첫 근황 공개 '온라인 콘서트' D-DAY. naver.com. [dostęp 2021-06-14]. (kor.).
 77. "무대 찢었다" 몬스타엑스 첫 온라인 콘서트, 코로나19도 막지못한 몬베베♥(종합). daum.net. [dostęp 2021-06-14]. (kor.).
 78. 몬스타엑스, 문화유산방문캠페인 참여…글로벌 인기 입증. naver.com. [dostęp 2021-06-15]. (kor.).
 79. Monsta X to promote Korea's cultural heritage. koreatimes.co.kr. [dostęp 2021-06-15]. (ang.).
 80. Fatal Love. melon.com. [dostęp 2021-06-15]. (jap.).
 81. Love Killa -Japanese ver.-(初回限定盤A). Oricon. [dostęp 2021-06-15]. (jap.).
 82. a b MONSTA X – MEMBER. monstax-e.com. [dostęp 2017-05-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-05-01)]. (kor.).
 83. 2017년 12주차 Album Chart. Gaon Music Chart. [dostęp 2019-06-06]. (kor.).
 84. 週間 アルバムランキング 2017年04月10日付. ORICON. [dostęp 2019-06-06]. (jap.).
 85. The Clan Pt. 2.5 [Beautiful]. billboard-japan.com. [dostęp 2019-06-06]. (jap.).
 86. The Clan Pt. 2.5: The Final Chapter. SNEP. [dostęp 2019-06-06]. (fr.).
 87. a b c Monsta X Chart History Heatseekers Albums. Billboard. [dostęp 2019-06-06]. (ang.).
 88. a b Monsta X Chart History Independent Albums. Billboard. [dostęp 2019-06-06]. (ang.).
 89. a b c d e Monsta X Chart History World Albums. Billboard. [dostęp 2019-06-06]. (ang.).
 90. Zbiorcze notowania sprzedaży albumu:
 91. 2017년 25주차 Album Chart. Gaon Music Chart. [dostęp 2019-06-06]. (kor.).
 92. 2017년 Album Chart. Gaon Music Chart. [dostęp 2019-06-07]. (kor.).
 93. 2018년 43주차 Album Chart. Gaon Music Chart. [dostęp 2019-06-06]. (kor.).
 94. Take.1 Are You There?. billboard-japan.com. [dostęp 2019-06-06]. (jap.).
 95. Take.1 Are You There?. SNEP. [dostęp 2019-06-06]. (fr.).
 96. 2018년 Album Chart. Gaon Music Chart. [dostęp 2019-06-07]. (kor.).
 97. 2019년 08주차 Album Chart. Gaon Music Chart. [dostęp 2019-06-06]. (kor.).
 98. 週間 アルバムランキング 2019年03月04日付. ORICON. [dostęp 2019-06-06]. (jap.).
 99. Take.2 We Are Here. billboard-japan.com. [dostęp 2019-06-06]. (jap.).
 100. Take.2 We Are Here. SNEP. [dostęp 2019-06-06]. (fr.).
 101. 2019년 Album Chart. Gaon Music Chart. [dostęp 2019-06-07]. (kor.).
 102. 2020년 45주차 Album Chart. Gaon Chart. [dostęp 2021-06-14]. (kor.).
 103. 週間 アルバムランキング 2020年11月16日付. Oricon. [dostęp 2021-06-14]. (jap.).
 104. Hot Albums 2020/11/11 公開. billboard-japan. [dostęp 2021-06-14]. (jap.).
 105. 2020년 12월 Album Chart. gaonchart. [dostęp 2021-06-14]. (kor.).
 106. Piece. billboard-japan.com. [dostęp 2019-06-06]. (jap.).
 107. Łączna sprzedaż:
 108. Hot Albums 2019/09/02 付け. billboard-japan.com. [dostęp 2020-02-14]. (jap.).
 109. Top Albums Sales 2019/08/28 公開. billboard-japan. [dostęp 2021-06-14]. (jap.).
 110. 週間 アルバムランキング 2021年05月17日付. Oricon. [dostęp 2021-06-14]. (jap.).
 111. Hot Albums 2021/05/12 公開. billboard-japan. [dostęp 2021-05-12]. (jap.).
 112. Łączna sprzedaż:
 113. a b 오리콘 위클리 싱글/앨범/DVD/블루레이 차트 1~100위 (갱신완료) 2020.03.03. Oricon. [dostęp 2020-03-06]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (jap.).
 114. 2020 Semaine du 21 février 2020. SNEP. [dostęp 2020-04-21]. (jap.).
 115. Hot Albums 2020/02/24 付け. billboard-japan.com. [dostęp 2020-04-21]. (jap.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]