Mordechaj Vanunu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Vanunu (2009)

Mordechaj Vanunu (ur. 13 października 1954 w Maroku) – izraelski inżynier, który uczestniczył w badaniach nad bronią jądrową i ujawnił informacje o izraelskiej bombie atomowej. Zmienił nazwisko na John Crossman.

W latach 1976–1985 pracował jako technik w ośrodku badań jądrowych koło miasta Dimona na pustyni Negew, uczestnicząc w badaniach nad izraelską bombą atomową.

5 października 1986 ukazał się w brytyjskiej gazecie „London Sunday Times” sensacyjny wywiad, w którym Vanunu ujawnił informacje dotyczące izraelskiego programu nuklearnego. Nie miał on jednak okazji go przeczytać, gdyż kilka dni wcześniej został zwabiony do Rzymu, skąd porwali go agenci izraelskiej służby bezpieczeństwa. Skazano go na 18 lat więzienia.

Wyrok Vanunu został skrócony o 5 miesięcy – opuścił więzienie 21 kwietnia 2004. W 1987 został uhonorowany tzw. Alternatywną Nagrodą Nobla, wymieniany jest również w gronie kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla.

2 lipca 2007 izraelski sąd skazał go ponownie na karę pół roku pozbawienia wolności za naruszenie nałożonych na niego ograniczeń w kontaktach z zagranicznymi dziennikarzami. 23 maja 2010, mimo protestów Amnesty International, rozpoczął odbywanie wyroku, zredukowanego po apelacji do trzech miesięcy więzienia.