Mordred

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sir Mordred

Sir Mordred – legendarny rycerz Okrągłego Stołu, jeden z bohaterów legend arturiańskich.

Był dzieckiem z kazirodczego związku króla Artura i jego przyrodniej siostry Morgany. We wcześniejszych źródłach był jednak synem innej przyrodniej siostry Artura – Anny-Morgause i jej męża króla Lota z Orkadów, bratem Sir Gawaina, Sir Agravaina, Sir Gaherisa i Sir Garetha. W jeszcze innych źródłach Mordred był uważany za brata króla Artura lub syna Nimue, czyli Pani Jeziora.

Słynął z ciętego języka i złośliwości. Gdy większość rycerzy Okrągłego Stołu udała się na poszukiwanie Graala, syn Artura zaczął spiskować przeciwko ojcu, aby przejąć władzę i poślubić Ginewrę. Jego postać zastąpiła tym samym postać Malaganta, który był głównym wrogiem Artura we wcześniejszych opowieściach.

Artur przeciwstawił się Mordredowi nad brzegiem jeziora, na którym znajdowała się wyspa Avalon – w bitwie pod Camlann Mordred zginął, lecz wcześniej śmiertelnie ranił ojca. Obecny przy tym Bedivere (lub Girflet) na prośbę umierającego Artura, wrzucił Excalibur do jeziora. Następca Artura na tronie – król Konstyntyn III musiał jeszcze walczyć z resztkami armii Mordreda pod wodzą jego dwóch synów – Melehana i Meloua.

Mordred współcześnie[edytuj]

 • Mordred jest jednym z bohaterów cyklu powieści oraz siostrzeńcem i synem Króla Artura w książce Mgły Avalonu autorstwa Marion Zimmer Bradley i miniserialu telewizyjnego nakręconego na ich podstawie.
 • Mordred oraz inni bohaterowie legend arturiańskich (m.in. Lancelot, Ginewra, król Artur, Pani na Shalott, Pani Jeziora) występują w książce Liceum Avalon autorki Meg Cabot. Książka opowiada o prawdopodobnych reinkarnacjach tych postaci.
 • Niemiecki zespół powermetalowy Blind Guardian skomponował utwór poświęcony sir Mordredowi. Znaleźć go można na albumie Imaginations from the Other Side.
 • Inny niemiecki zespół speedmetalowy Grave Digger również skomponował utwór poświęcony sir Mordredowi. Znaleźć go można na albumie Excalibur, poświęconym Rycerzom Okrągłego Stołu.
 • Postać Mordreda pojawiła się również w miniserialu Merlin – jest to jednak jedynie luźne nawiązanie.
 • Mordred pojawia się również w książce "Kroniki Imaginarium Geographica". Jest tam czołowym przeciwnikiem głównych bohaterów i bratem ojca Artura.
 • w Trylogii arturiańskiej Bernarda Cornwella (Zimowy Monarcha, Nieprzyjaciel Boga, Excalibur) Mordred jest wnukiem króla Uthera i bratankiem Artura. Zostaje królem jako niemowlę po śmierci Uthera. W cyklu tym Artur nie był królem, lecz przez czas dzieciństwa Mordreda i jego późniejszego uwięzienia faktycznie rządził Brytanią.
 • Postać Mordreda pojawiła się w serialu Przygody Merlina – w pierwszym sezonie występuje jako mały druid, natomiast w piątym ratuje życie Arturowi i zostaje pasowany na rycerza Camelotu. Później jednak zdradza Artura i zadaje mu śmiertelny cios.
 • Mordred pojawia się w grze Black Mirror III i jest on przedstawiony jako czarny cień bez głowy który chce zawładnąć duszą ostatniego członka rodziny Gordonów.
 • Mordred jest maszyną bojową (Rycerzem Mroku) w mandze i serialu Code Geass. Posługuje się nim Anya Alstreim- piąty Rycerz Okrągłego Stołu, elitarnej jednostki bojowej. Inne wybitne maszyny to Lancelot, Galahad, Tristan czy Percival
 • Kanadyjska piosenkarka Heather Dale skomponowała poświęconą Mordredowi kołysankę: Mordred's Lullaby.