Przygody Merlina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przygody Merlina
Merlin
Inny tytuł The Adventures of Merlin
Gatunek serialu dramat
fantasy
przygodowy
Kraj produkcji  Wielka Brytania
Oryginalny język angielski
Twórcy Julian Jones
Jake Michie
Johnny Capps
Julian Murphy
Główne role Colin Morgan
Bradley James
Richard Wilson
Anthony Head
Angel Coulby
Katie McGrath
John Hurt (jako głos Wielkiego Smoka)
Nathaniel Parker (2011)
Muzyka tytułowa Rob Lane
Liczba odcinków 65
Liczba serii 5
Lista odcinków
Produkcja
Produkcja Johnny Capps
Julian Murphy
Sue De Beauvoir
Muzyka Robert Lane
Rohan Stevenson
Zdjęcia Dale McCready
Geoffrey Wharton
Scenografia Stevie Herbert
Pilar Foy
Czas trwania odcinka 47 – 50 minut
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna Wielka Brytania BBC One
Polska Polsat
Polska TV 6
Polska TV4
Polska AXN
Polska AXN SciFi
Polska AXN Spin
Polska Ipla
Pierwsza emisja 20 września 2008 - 24 grudnia 2012
Data premiery 1 seria
Wielka Brytania 20 września 2008
Polska 7 marca 2009
2 seria
Wielka Brytania 19 września 2009
Polska 4 września 2010
3 seria
Wielka Brytania 11 września 2010
Polska 5 marca 2011
4 seria
Wielka Brytania 1 października 2011
Polska 10 sierpnia 2012
5 seria
Wielka Brytania 6 października 2012
Status zakończony
Chronologia
Powiązane Merlin: Secrets and Magic

Przygody Merlina (ang. Merlin albo The Adventures of Merlin, jak jest podane w serialu) – brytyjski serial telewizyjny wyprodukowany w 2008 roku. Jest on oparty na legendach arturiańskich o czarodzieju Merlinie i jego powiązaniu z księciem Arturem, lecz znacznie różni się od tradycyjnej wersji mitu. Serial jest wyprodukowany przez wytwórnię firmy Shine Limited dla BBC One.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Merlin przybywa do Camelotu, gdzie król, Uther Pendragon, zakazuje magii i więzi ostatniego smoka. Merlin, który urodził się z niezwykłą mocą magiczną, jest traktowany jako uczeń Gajusza. Po uzyskaniu informacji od ostatniego smoka, który jest uwięziony głęboko pod miastem, chłopiec odkrywa, że ma wielkie przeznaczenie. Musi ochraniać aroganckiego syna króla - Artura, aby mógł on dorosnąć i złączyć wszystkie ziemie brytyjskie, tworząc Albion. Na Merlina i Artura czeka jeszcze wiele niebezpieczeństw.

Figura woskowa Merlina.

Postacie i obsada[edytuj | edytuj kod]

Główni bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Colin Morgan jako Merlin / Emrys – młody, utalentowany czarodziej, który próbuje zachować swoje moce w sekrecie, aby pewnego dnia stać się największym na świecie czarodziejem. Jest także sługą i dobrym przyjacielem księcia Artura, oraz ostatnim władcą smoków. Merlin nie może ujawnić Arthurowi, Utherowi i większości przyjaciół swojego sekretu, gdyż grozi mu za to kara śmierci. Wyznaje Arturowi swój sekret w ostatnim odcinku 5 serii. Zabija Morganę mieczem Artura, gdy ta próbuje powstrzymać go przed uratowaniem króla. Nie udaje mu się jednak uratować Artura, który umiera na jego rękach.
 • Bradley James jako Król Artur (wcześniej książę Artur) – uparty, arogancki i lekkomyślny, ale poczciwy i dobroczynny syn Uthera Pendragona. Przyjaźni się z Merlinem, który kilkakrotnie ratuje Arturowi życie. Od drugiej serii jest zakochany w Gwen. W czwartej serii po śmierci Uthera zostaje królem Camelotu. Pod koniec czwartej serii żeni się z Gwen, jednocześnie czyniąc ją królową Camelotu. W ostatnim odcinku 5 serii dowiaduje się, że Merlin jest czarownikiem. Na początku szokuje go ta informacja i dziwi się dlaczego Merlin nadal zachowuje się jak jego sługa, lecz później godzi się z tym, że Merlin włada magią. W ostatnim odcinku ginie w wyniku rany zadanej mu przez Mordreda.
 • Richard Wilson jako Gajusz – nadworny uzdrowiciel i jeden z nielicznych, którzy znają sekret Merlina. W przeszłości praktykował magię, a obecnie jest nadwornym lekarzem i uczonym. Traktuje Merlina jak własnego syna, którego nigdy nie miał. Jest także zaufanym przyjacielem matki Merlina.
 • Anthony Head jako Uther Pendragon – ojciec Artura, były król Camelotu. Jest przedstawiony jako bezwzględny i okrutny człowiek, ale czasami troszczy się o poddanych i przyjaciół. Często jest zaślepiony przez swoją nienawiść do wszelkich form magii. Pod koniec trzeciego sezonu, gdy dowiedział się o zdradzie Morgany, popadł w depresję i przestał troszczyć się o królestwo. W tym czasie obowiązki króla pełnił Artur. W trzecim odcinku czwartej serii zostaje ciężko ranny w walce, w której obronił Artura przed atakującym go rycerzem, który miał go zabić. Artur próbował go uratować przez magię, jednak Morgana założyła na Utherze koralik, który odwraca każde magiczne dokonanie, co ostatecznie doprowadza do śmierci króla. Zaraz po tym wydarzeniu tron obejmuje Artur. W 5 serii powraca jako duch przywołany przez Artura. Atakuje on wówczas Camelot. Ostatecznie Artur i Merlin znów odsyłają go do świata zmarłych. Jako duch dowiaduje się o sekrecie Merlina lecz nie zdąża powiadomić o tym Artura.
 • Angel Coulby jako Królowa Ginewra (Gwen) – córka kowala zabitego przez Uthera. Skromna służąca Morgany i jej wierna przyjaciółka, jednak po przejściu Morgany na złą stronę ich przyjaźń zaczęła się rozpadać, aż w końcu stała się sobie wrogie. Przyjazna, otwarta, pomocna dziewczyna z dobrym sercem, która zrobiłaby wszystko dla swoich przyjaciół. Od drugiej serii zakochana w Arturze. Po zdradzeniu Artura poprzez romans z Lancelotem wyrzucona z Camelotu. Na koniec 4 serii Artur jej przebacza i Gwen zostaje jego żoną oraz królową Camelotu. Po śmierci Artura dziedziczy po nim tron.
 • Katie McGrath jako Morgana – wychowanka króla i jego córka z nieprawego łoża (dowiadujemy się o tym w trzeciej serii). Przyjaźniła się z Gwen pomimo ich różnic klasowych. Morgana jest również potajemnie "widzącą" – osobą, która posiada zdolności prorocze oraz czarodziejką. Widzi przyszłość tylko, gdy śpi. W drugiej serii za sprawą swojej siostry Morgause przechodzi na złą stronę. Zostaje otruta przez Merlina, a siostra zabiera ją z Camelotu. W trzeciej serii powraca by knuć i spiskować przeciwko królowi. Chce także zabić Arthura, aby objąć stanowisko królowej Camelotu. W czwartej serii również powraca będąc głównym wrogiem Camelotu. To ona była odpowiedzialna za śmierć Uthera w czwartej serii. Jedyną postacią, którą Morgana się lęka jest Emrys, który jak jej przepowiedziano będzie jej zgubą i jest jej śmiertelnym przeznaczeniem. Jednak Morgana nie wie, że Emrys to tak naprawdę Merlin. Dowiaduje się o tym od Mordreda w 5 serii. Próbuje wówczas odebrać mu moc co jej się udaje lecz nie udaje jej się powstrzymać Merlina przed jej odzyskaniem. Ostatecznie ginie z rąk Merlina przebita Excaliburem w ostatnim odcinku 5 serii.
 • John Hurt jako głos Wielkiego Smoka – Merlin często odwiedza smoka, gdy jest w tarapatach, ponieważ smok wie, co jest przeznaczeniem Merlina. Smok jest również jednym z nielicznych, którzy znają tajemnicę Merlina. Smok czasami wydaje się wszechwiedzący, ale jego motywacje nie są znane poza chęcią uwolnienia się z podziemi Camelotu. W drugiej serii Merlin uwalnia Smoka, a ten atakuje Camelot. Od trzeciej serii jest "służącym" Merlina. Musi się godzić na to, o co Merlin go prosi, nawet jeśli sam Smok widzi negatywne przeznaczenie. W 5 serii jest już stary i bliski śmierci lecz nadal służy Merlinowi.
 • Nathaniel Parker jako Agravaine de Bois - pierwszy raz pojawił się w czwartej serii. Brat matki Arthura, który po śmierci Uthera ma chronić młodego króla przed jakimkolwiek atakiem zła (powrócił do Camelotu po wielu latach). Jednak prawdą jest, że spiskuje z Morganą, aby ona mogła objąć tron w Camelocie.
 • Asa Butterfield później Alexander Vlahos jako Mordred, młody druid, który został skazany na śmierć przez Uthera za używanie magii na terenie Camelotu. Jednak później Morgana, Artur i Merlin ratują mu życie. Później zostaje zdradzony przez Merlina, kiedy on sprzymierza się z przestępcami, przez co on i Merlin stali się głównymi wrogami. Według przewidzeń smoka przeznaczeniem Mordreda jest zabójstwo króla Artura.
Mordred powraca na początku 5. serii ratując Arturowi życie przed Morganą, przez co w nagrodę zostaje rycerzem Camelotu. O mało nie traci życia z rąk Disir, jednak poprzez błędną decyzję Merlina o odrzuceniu magii w Camelocie, Artur zarobił swój los, Mordred przeżywa i Merlin boi się że może rzeczywiście doprowadzić do zgonu króla.
Po śmierci ukochanej Mordreda Kary z rąk Artura (którego nienawidziła) znów wraca na stronę zła, sprzymierzając się z Morganą, poprzez przeprosiny za jego wcześniejsze czyny przeciw jej. Morgana wykuwa kolejny "Excalibur" dla Mordreda z oddechu smoka Aithusy, żeby ten mógł zabić Artura. Rzeczywiście udaje mu się zadać ranę swojemu byłemy przyjacielowi, jednak ten szybko go zabija i Morgana przez śmierć Mordreda pragnie zemsty. Kilka dni później król również umiera przez zadane mu rany, co znaczy, że wróżba przepowiedziana gdy Mordred był chłopcem spełniła się.

Inne postacie[edytuj | edytuj kod]

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

Seria pierwsza[edytuj | edytuj kod]

N/o # Tytuł Reżyseria Scenariusz Premiera Premiera w Polsce
1
1
The Dragon's Call
James Hawes
Julian Jones
20 września 2008
7 marca 2009
Gościnnie: Eve Myles jako Mary Collins / Lady Helen, Louise Dylan jako Bronwen, Ed Coleman jako Morris, Gary Oliver jako Gregory
2
2
Valiant
James Hawes
Howard Overman
27 września 2008
14 marca 2009
Gościnnie: Ed Coleman jako Morris, Will Mellor jako Valiant, Keith Thorne jako Ewan, Andy Linden jako Devlin, Nicholas Gasson jako Steward
3
3
The Mark of Nimueh
James Hawes
Julian Jones
4 października 2008
21 marca 2009
Gościnnie: Rick English jako Afank, Keith Durham jako Tom
4
4
The Poisoned Chalice
Ed Fraiman
Ben Vanstone
11 października 2008
28 marca 2009
Gościnnie: Gary Oliver jako Gregory, Clive Russell jako Bayard, Jamie Kenna jako strażnik lochów, Paul Kynman jako Sir Cador
5
5
Lancelot
Ed Fraiman
Jake Michie
18 października 2008
4 kwietnia 2009
6
6
A Remedy to Cure All Ills
Ed Fraiman
Julian Jones
25 października 2008
11 kwietnia 2009
Gościnnie: Julian Rhind-Tutt jako Edwin Muirden
7
7
The Gates of Avalon
Jeremy Webb
Ben Vanstone
1 listopada 2008
18 kwietnia 2009
Gościnnie: Kenneth Cranham jako Aulfric, Holliday Grainger jako Sophia
8
8
The Beginning of the End
Jeremy Webb
Howard Overman
8 listopada 2008
25 kwietnia 2009
9
9
Excalibur
Jeremy Webb
Julian Jones
15 listopada 2008
2 maja 2009
Gościnnie: Kyle Redmond-Jones jako Sir Owain, Sean Francis jako Sir Pellinore, Rick English jako Czarny Rycerz (Tristan)
10
10
The Moment of Truth
David Moore
Julian Jones
22 listopada 2008
9 maja 2009
Gościnnie: Alexander Siddig jako Kanan, Joe Dempsie jako William
11
11
The Labyrinth of Gedref
Stuart Orme
Howard Overman
29 listopada 2008
16 maja 2009
Gościnnie: Frank Finlay jako Anhora, Richard Riddell jako Evan
12
12
To Kill the King
Stuart Orme
Jake Michie
6 grudnia 2008
23 maja 2009
Gościnnie: Cal Macaninch jako Tauren, David Durham jako Tom
13
13
Le Morte d'Arthur
David Moore
Julian Jones
13 grudnia 2008
30 maja 2009

Seria druga[edytuj | edytuj kod]

N/o # Tytuł Reżyseria Scenariusz Premiera Premiera w Polsce
14
1
The Curse of Cornelius Sigan
David Moore
Julian Jones
19 września 2009
4 września 2010
Gościnnie: Simon Nehan jako Tom
15
2
The Once and Future Queen
Jeremy Webb
Howard Overman
26 września 2009
11 września 2010
16
3
The Nightmare Begins
Jeremy Webb
Ben Vanstone
3 października 2009
18 września 2010
17
4
Lancelot and Guinevere
David Moore
Howard Overman
10 października 2009
25 września 2010
18
5
Beauty and the Beast - Part 1
David Moore
Jake Michie
24 października 2009
2 października 2010
Gościnnie: Sarah Parish jako Lady Catrina, Adam Godley jako Jonas, Rhys Rusbatch jako strażnik
19
6
Beauty and the Beast - Part 2
Metin Huseyin
Ben Vanstone
31 października 2009
9 października 2010
Gościnnie: Sarah Parish jako Lady Catrina, Adam Godley jako Jonas, Rhys Rusbatch jako strażnik
20
7
The Witchfinder
Jeremy Webb
Jake Michie
7 listopada 2009
16 października 2010
Gościnnie: Charles Dance jako Aredian, Katie Foster-Barnes jako Beatrice, Amanda Fairbank-Hynes jako Annis, Samara MacLaren jako Rowena, David Sterne jako aptekarz, Victoria Finney jako Cathryn
21
8
The Sins of the Father
Metin Huseyin
Howard Overman
14 listopada 2009
23 października 2010
Gościnnie: Rhys Rusbatch jako strażnik
22
9
The Lady of the Lake
Metin Huseyin
Julian Jones
21 listopada 2009
30 października 2010
Gościnnie: Laura Donnelly jako Freya
23
10
Sweet Dreams
Alice Troughton
Lucy Watkins
28 listopada 2009
6 listopada 2010
24
11
The Witch's Quickening
Alice Troughton
Jake Michie
5 grudnia 2009
13 listopada 2010
Gościnnie: Chris McGill jako strażnik
25
12
The Fires of Idirsholas
Jeremy Webb
Julian Jones
12 grudnia 2009
20 listopada 2010
26
13
The Last Dragonlord
Jeremy Webb
Julian Jones
19 grudnia 2009
27 listopada 2010
Gościnnie: John Lynch jako Balinor

Seria trzecia[edytuj | edytuj kod]

N/o # Tytuł Reżyseria Scenariusz Premiera Premiera w Polsce
27
1
The Tears of Uther Pendragon - Part 1
Jeremy Webb
Julian Jones
11 września 2010
5 marca 2011
Gościnnie: Tom Ellis jako Cenred, Jake Phillips jako duch chłopca, Matthew Barker jako strażnik
28
2
The Tears of Uther Pendragon - Part 2
Jeremy Webb
Julian Jones
18 września 2010
12 marca 2011
29
3
Goblin's Gold
Jeremy Webb
Howard Overman
25 września 2010
19 marca 2011
30
4
Gwaine
David Moore
Julian Jones
2 października 2010
26 marca 2011
31
5
The Crystal Cave
Alice Troughton
Julian Jones
9 października 2010
2 kwietnia 2011
32
6
The Changeling
David Moore
Lucy Watkins
16 października 2010
9 kwietnia 2011
33
7
The Castle of Fyrien
David Moore
Jake Michie
23 października 2010
16 kwietnia 2011
34
8
The Eye of the Phoenix
Alice Troughton
Julian Jones
30 października 2010
23 kwietnia 2011
Gościnnie: Warwick Davis jako Grettir
35
9
Love in the Time of Dragons
Alice Troughton
Jake Michie
6 listopada 2010
30 kwietnia 2011
36
10
Queen of Hearts
Ashley Way
Howard Overman
13 listopada 2010
7 maja 2011
37
11
The Sorcerer's Shadow
Ashley Way
Julian Jones
20 listopada 2010
14 maja 2011
Gościnnie: Harry Melling jako Gilli
38
12
The Coming of Arthur - Part 1
Jeremy Webb
Jake Michie
27 listopada 2010
21 maja 2011
39
13
The Coming of Arthur - Part 2
Jeremy Webb
Julian Jones
4 grudnia 2010
28 maja 2011

Seria czwarta[edytuj | edytuj kod]

N/o # Tytuł Reżyseria Scenariusz Premiera
40
1
The Darkest Hour - Part 1
Alice Troughton
Julian Jones
1 października 2011
41
2
The Darkest Hour - Part 2
Alice Troughton
Julian Jones
8 października 2011
42
3
The Wicked Day
Alice Troughton
Howard Overman
15 października 2011
43
4
Aithusa
Alex Pillai
Julian Jones
22 października 2011
44
5
His Father's Son
Alex Pillai
Jake Michie
29 października 2011
45
6
A Servant of Two Masters
Alex Pillai
Lucy Watkins
5 listopada 2011
46
7
The Secret Sharer
Justin Molotnikov
Julian Jones
12 listopada 2011
47
8
Lamia
Justin Molotnikov
Jake Michie
19 listopada 2011
48
9
Lancelot du Lac
Justin Molotnikov
Lucy Watkins
26 listopada 2011
49
10
A Herald of the New Age
Jeremy Webb
Howard Overman
3 grudnia 2011
50
11
The Hunter's Heart
Jeremy Webb
Richard McBrien
10 grudnia 2011
51
12
The Sword in the Stone: Part 1
Alice Troughton
Jake Michie
17 grudnia 2011
52
13
The Sword in the Stone: Part 2
Alice Troughton
Julian Jones
24 grudnia 2011

Seria piąta[edytuj | edytuj kod]

N/o # Tytuł Reżyseria Scenariusz Premiera
53
1
Arthur's Bane (Part 1)
Justin Molotnikov
Julian Jones
6 października 2012
54
2
Arthur's Bane (Part 2)
Justin Molotnikov
Julian Jones
13 października 2012
55
3
The Death Song of Uther Pendragon
Justin Molotnikov
Howard Overman
20 października 2012
56
4
Another's Sorrow
Ashley Way
Jake Michie
27 października 2012
57
5
The Disir
Ashley Way
Richard McBrien
3 listopada 2012
58
6
The Dark Tower
Ashley Way
Julian Jones
10 listopada 2012
59
7
A Lesson in Vengeance
Alice Troughton
Jake Michie
17 listopada 2012
60
8
The Hollow Queen
Alice Troughton
Julian Jones
24 listopada 2012
61
9
With All My Heart
Alice Troughton
Richard McBrien
1 grudnia 2012
62
10
The Kindness of Strangers
Declan O'Dwyer
Richard McBrien
8 grudnia 2012
63
11
The Drawing of the Dark
Declan O'Dwyer
Julian Jones
15 grudnia 2012
64
12
The Diamond of the Day (Part 1)
Justin Molotnikov
Jake Michie
22 grudnia 2012
65
13
The Diamond of the Day (Part 2)
Justin Molotnikov
Julian Jones
24 grudnia 2012

Odcinki specjalne[edytuj | edytuj kod]

Children in Need[edytuj | edytuj kod]

tytuł premiera opis
Merlin in Need 2008 14 listopada 2008 Skecz; Całe królestwo zbiera daninę dla istoty o imieniu Pudsey rzucając zgniłe warzywa w Merlina.
Merlin in Need 2009 20 listopada 2009 Skecz; W wyniku magicznego incydentu pojawiają się w Camelot'cie nowoczesne sprzęty.
Merlin in Need 2010 19 listopada 2010 Obsada Merlina prosi o dotację do Children in Need pokazując wycięte, nieudane sceny z serialu.

Filmy dokumentalne[edytuj | edytuj kod]

tytuł premiera reżyser
The Real Merlin and Arthur 28 listopada 2009 Mark Procter
Colin Morgan oraz Bradley James podróżują przez Walię, odkrywając miejsca i inne rzeczy związane z legendą o królu Arturze i czarodzieju Merlinie.

Merlin: Secrets and Magic[edytuj | edytuj kod]

Oprócz tego, powstała seria filmów dokumentujących kulisy produkcji odcinków, wydanych pod nazwą Secrets and Magic. Wydano w ten sposób 14 odcinków, które emitowane były na BBC Three.

n/o tytuł premiera
0 Welcome to Camelot 19 września 2009
1 Merlin Time 20 września 2009
2 Fit For a King 2 października 2009
3 Casting the Magic 9 października 2009
4 Maid to be Queen 12 października 2009
5 Trolly Dolly 24 października 2009
6 Con-troll Freak 2 listopada 2009
7 Witch Hunt 9 listopada 2009
8 A Family Affair 16 listopada 2009
9 Hardwork and Heartbreak 22 listopada 2009
10 Love Fool 28 listopada 2009
11 Beauty & the Thief 6 grudnia 2009
12 The Dragon's Den 13 grudnia 2009
13 That's a Wrap 21 grudnia 2009

Colin & Bradley's Merlin Quest[edytuj | edytuj kod]

Pomimo że Merlin: Secrets and Magic nie zostało zlecone dla dalszych sezonów serialu, Colin Morgan i Bradley James (którzy grają Merlina i Arthura w serialu) pojawiają się w serii krótkich (od 2 do 4 minut) filmikach opublikowanych na oficjalniej stronie serialu, wyprodukowanych jako dodatek do 3 serii. Filmiki zostały wydane pod nazwą Colin & Bradley's Merlin Quest i wyprodukowane przez Iana Smitha i Luke'a Bakera.

Zamek Château de Pierrefonds, w którym kręcone były sceny z zamku Camelot.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Zdjęcia do serialu powstały na zamku Château de Pierrefonds (Pierrefonds, Francja) oraz w budynku Penhurst Place (Penhurst, Anglia) i w Walii (Wielka Brytania).
 • Katie McGrath jest naturalną blondynką, więc do roli Morgany miała farbowane włosy na ciemniejszy kolor co trzy tygodnie.
 • W czerwcu 2009 roku serial został wyemitowany przez stację NBC w USA. To pierwszy brytyjski serial zakupiony przez główną sieć w Stanach Zjednoczonych od czasu emisji "The New Avengers" 30 lat temu.
 • Do roli Artura rozważano także kandydaturę Bena Mansfielda, lecz uznano, że lepszy będzie Bradley James.
 • Niewiele brakowało, by Katie McGrath nie otrzymała roli Morgany w serialu, gdyż odtwórca tytułowej roli (Colin Morgan) też jest Irlandczykiem. Natomiast akcja dzieje się w Anglii.
 • W Polsce od 6 sierpnia 2009 roku można kupić odcinki pierwszej serii serialu na 4 płytach DVD.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]