Graal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy legendarnego kielicha. Zobacz też: inne znaczenia nazwy Graal.

Graal (także Święty Graal) – tajemniczy przedmiot (najczęściej kielich lub misa) występujący w legendach arturiańskich. W niektórych świeckich wersjach legendy jest to kielich, którym posłużył się Jezus Chrystus w czasie Ostatniej Wieczerzy.

W legendach arturiańskich[edytuj | edytuj kod]

Legendy arturiańskie funkcjonowały w postaci pieśni i przekazów ustnych, natomiast pierwsze wzmianki pisemne o Królu Arturze pochodzą z VIII w. Motyw Graala po raz pierwszy pojawia się kilkaset lat później[1], około 1180 roku, w Percevalu, w cyklu legend arturiańskich, spisanych przez Chrétiena de Troyes. Jego opiekunem był Król Rybak[2]. Chrétien de Troyes nie określił, czym jest Graal, używał formy un graal[2], z czego wynika, że autor uważał, że Graal jest jednym z przedmiotów należących do większego zbioru graali. Nie łączył go z osobą Jezusa. Wolfram von Eschenbach przedstawił Graal jako kamień, Lapsit Excillis. Około 1199 Robert de Boron w Joseph d’Arimathie po raz pierwszy przedstawił Graala jako kielich użyty podczas Ostatniej Wieczerzy, który następnie został wykorzystany przez Józefa z Arymatei do zebrania krwi Jezusa[1].

Święty Graal w kulturze świeckiej i tradycji kościelnej[edytuj | edytuj kod]

Od wieku XIII Graal był kojarzony z kielichem z Ostatniej Wieczerzy, ale tylko w kulturze świeckiej.

Kielich z Walencji[edytuj | edytuj kod]

Kielich z Katedry w Walencji

Według tradycji kościelnej kielich używany podczas Ostatniej Wieczerzy znajduje się w katedrze w Walencji, nie był jednak w tej tradycji nazywany Graalem[1].

Nawiązania w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Wojciech Górczyk, Demitologizacja i remitologizacja Graala w kulturze masowej XX w., „Kultura i Historia”, 18, Uniwersytet Marii Curie- Skłodowskiej, 2010, ISSN 1642-9826.
  2. a b The Sources of the Grail Romances [w:] Juliette Wood, The Holy Grail: History and Legend, University of Wales Press, 2012, s. 7–20, ISBN 978-0-7083-2524-7.