Most nad Sundem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy obiektu architektonicznego. Zobacz też: Most nad Sundem (serial telewizyjny).
Most nad Sundem
Øresundsbroen
Öresundsbron
Oeresund Bridge.jpg
Zdjęcie lotnicze mostu
łączy Kopenhagę z Malmö
Podstawowe dane
Przeszkoda cieśnina Sund
Długość 7 845 m
Liczba torów 2
Zbudowano 1995-14 sierpnia 1999
Położenie na mapie Regionu Stołecznego
Mapa lokalizacyjna Regionu Stołecznego
Most nad SundemØresundsbroenÖresundsbron
Most nad Sundem
Øresundsbroen
Öresundsbron
Położenie na mapie Danii
Mapa lokalizacyjna Danii
Most nad SundemØresundsbroenÖresundsbron
Most nad Sundem
Øresundsbroen
Öresundsbron
Ziemia 55°35′22,56″N 12°46′35,08″E/55,589600 12,776410
Strona internetowa mostu
Zdjęcie satelitarne mostu
Kursujący mostem Øresundståg („pociąg sundzki”)

Most nad Sundem (duń. Øresundsbroen, szw. Öresundsbron, nazwa hybrydowa, według spółki-właściela Øresundsbron) przebiega nad cieśniną Sund i łączy Kopenhagę, stolicę Danii z Malmö w Szwecji. Dokładniej połączenie składa się z mostu o długości 7845 m, sztucznej wyspy o długości 4055 m i tunelu o długości 3510 m. Szlakiem tym przebiegają dwie dwupasmowe jezdnie i dwa tory kolejowe. Droga przebiegająca przez most jest częścią drogi europejskiej E20. Most nad Sundem jest najdłuższym mostem na świecie łączącym dwa państwa. Most otwarto 1 lipca 2000.

Historia powstania[edytuj | edytuj kod]

Budowę mostu rozpoczęto w roku 1995, zakończono 14 sierpnia 1999. Jego Królewska Wysokość Książę Fryderyk z Danii i Jej Królewska Wysokość następczyni tronu Wiktoria ze Szwecji spotkali się tego dnia w połowie długości mostu, aby świętować jego powstanie.

Początkowo wykorzystanie mostu było mniejsze niż zakładano, co powodowało wyższe ceny przejazdu. Jednak w latach 2005 i 2006 można było zaobserwować znaczący wzrost liczby osób korzystających z mostu.

Wpływ na gospodarkę regionu[edytuj | edytuj kod]

Powstanie mostu miało znaczący wpływ na gospodarkę regionu Skanii. Region Øresundu jest silnie uprzemysłowiony – wytwarza się tu ok. 20% połączonych PKB Danii i Szwecji. Kluczowymi gałęziami tego regionu są: biotechnologia, produkcja żywności, produkcja leków, usługi informatyczne. Most pozwolił na codzienne dojazdy do pracy Szwedów zamieszkałych po szwedzkiej stronie Sundu, podczas gdy Duńczycy dojeżdżają do swoich domów w Skanii (niższe ceny nieruchomości w Szwecji).

Rządy Danii i Szwecji podpisały umowę dwustronną w sprawie uniknięcia podwójnego opodatkowania – jako że wielu Szwedów wybiera płacenie podatków w Danii, gdzie są one niższe. Umowa mówi również o rekompensatach dla drugiej strony, z powodu utraconych przez nią wpływów z podatków.

Budowa mostu przyciągnęła również wiele międzynarodowych korporacji, które otworzyły swoje przedstawicielstwa na Skandynawię w tym rejonie.

Koszty budowy[edytuj | edytuj kod]

Budowa mostu została współfinansowana przez rządy Danii i Szwecji, które na ten cel wyłożyły odpowiednio 30,1 mld koron duńskich (DKK) i 4,01 mld koron szwedzkich (SEK). Łączny koszt budowy, ponad 20 mld złotych, ma się zwrócić dopiero po 35 latach od momentu otwarcia mostu.[potrzebne źródło]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]