Mosta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mosta
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Malta

Kod ISO 3166-2

MT-32[1]

Burmistrz

Edwin Vassallo

Powierzchnia

6,8 km²[2]

Populacja (2014)
• liczba ludności


20 241[3]

• gęstość

2977 os./km²

Kod pocztowy

MST

Położenie na mapie Malty
Położenie na mapie
Strona internetowa

Mosta – jedna z jednostek administracyjnych na Malcie. Mieszka tutaj 20 241 mieszkańców[3]. Położona jest w środkowej części wyspy Malty.

Na obrzeżach znajduje się Malta Aviation Museum (Maltańskie Muzeum Lotnictwa). Znajduje się tu również Cumbo Tower (Wieża Cumbo), farma Marquis Mallia Tabone[4] oraz Fort Mosta. Znajduje się tu także Mosta Technopark[5]. Przez miejscowość przechodzi Victoria Lines.

Kościoły[edytuj | edytuj kod]

W Mosta znajduje się kościół-rotunda pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, ufundowany przez mieszkańców, którzy także fizycznie pracowali przy budowie. Świątynia wzniesiona w latach 1833–1860 ma neoklasycystyczny portal wzorowany na rzymskim Panteonie. Potężna kopuła – jedna z największych w Europie.

W zakrystii znajduje się replika niemieckiej bomby, która 9 kwietnia 1942 roku w czasie ataków lotniczych podczas oblężenia Malty przebiła kopułę. Nie eksplodowała jednak i nie zraniła nikogo z wiernych, co uznawane jest za cud.

Znajdują się tu również inne budynki sakralne np. St. Andrew Church, kościółek Bidnija, Speranza Chapel (kaplica Speranza), St. Leonard chapel (kaplica St. Leonarda) Il-Kappella ta’ San Pawl Eremita.

Katakumby i dolmeny[edytuj | edytuj kod]

W Mosta znajdują się Katakumby Ta' Bista i Dolmeny Wied Filep

Ulice[edytuj | edytuj kod]

Constitution Street (Triq il-Kostituzzjoni) w centrum

Constitution Street (malt. Triq il-Kostituzzjoni) to jedna z głównych ulic w Mosta, ma długość około 1 km i przechodzi przez centrum miejscowości. Rozpoczyna się przy rondzie w okolicy St. Andrew Church a kończy przy rondzie obok Rotundy. Innymi ważniejszymi ulicami są: Eucharistic Congress Street (malt. Triq Il-Kungress Ewkaristiku), Independence Avenue (malt. Vjal L-Indipendenza) czy Triq Il-Kbira.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

W miejscowości znajduje się MCAST Art & Design Institute (Instytut Sztuki i Wzornictwa MCAST), Maria Regina College oraz inne placówki edukacyjne.

Sport[edytuj | edytuj kod]

W Mosta działa drużyna piłkarska Mosta FC grająca w Maltese Premier League.

Handel[edytuj | edytuj kod]

W miejscowości znajduje się duże centrum handlowe PAMA Shopping Village[6], supermatket Ta' Natu Super Market i szereg mniejszych sklepów.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ISO 3166-2 Newsletter - Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, 2007
  2. Localities of Malta - statoids.com
  3. a b Estimated Population by Locality – 31st March, 2014. secure2.gov.mt. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-21)]. – Malta Government, 2013.
  4. Mosta - malta.com
  5. Mosta Technopark Tenants Association. technopark.org.mt. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-30)]. - technopark.org.mt
  6. PAMA Shopping Village – PG plc