Mount & Blade

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mount & Blade
Producent TaleWorlds
Wydawca Paradox Interactive
Dystrybutor PL: cdp.pl[1]
Data wydania 16 września 2008
PL: 6 listopada 2008[1]
Gatunek gra fabularna
Tryby gry gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe PEGI: 16+[1]
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows, Linux
Nośniki DVD
Kontrolery mysz, klawiatura

Mount & Blade – gra komputerowa z gatunku cRPG z elementami gry strategicznej, stworzona przez turecką firmę TaleWorlds i wydana przez szwedzką firmę Paradox Interactive 16 września 2008[1].

Opis gry[edytuj | edytuj kod]

W Mount & Blade gracz wciela się w podróżnika przybywającego do krainy zwanej Calradią. W przeciwieństwie do większości gier cRPG nie jest to kraina fantasy, lecz typowo średniowieczny świat pełen zamków, rycerzy i kupców. Oryginalny jest też system tworzenia postaci, gdzie na początku odpowiadamy na serię pytań dotyczących przeszłości naszego bohatera, aby dopiero potem przejść do typowego ekranu przydzielania statystyk i atrybutów. Początkowo podróżujemy samotni, ale szybko możemy zatrudnić najemników, bohaterów NPC czy wyszkolić wieśniaków, zwiększając siłę oddziału.

Mount&Blade łączy w sobie elementy gier wielu gatunków. Rozgrywka toczy się w dwóch trybach:

  • mapy strategicznej, po której poruszamy się naszą drużyną, tylko podczas naszego ruchu gra się toczy, w dowolnym momencie możemy zatrzymać akcję gry, tutaj też zarządzamy drużyną, bohaterem, ekwipunkiem oraz odwiedzamy różne lokacje,
  • oraz w trybie akcji, który aktywuje się po wejściu do miasta, przy udziale w turnieju i przy walce. Kontrolujemy wtedy naszego bohatera z widoku pierwszej lub trzeciej osoby, a naszą drużyną steruje komputer, choć sami też możemy wydawać im różne polecenia.

Gra oferuje całkowitą swobodę działań, możemy walczyć na własną rękę lub przyłączyć się do jednej z pięciu (w dodatku Warband – sześciu) frakcji, zostać wasalem jego władcy i dostać pierwsze lenno. Przy kampaniach wojennych można dostać własny zamek, a nawet miasto, wymagane są jednak do tego zasługi dla kraju oraz odpowiednio silna armia. Można też spróbować pomóc jednemu z kandydatów na tron, poprowadzić rebelię i stworzyć całkiem nowe państwo.

Grę charakteryzuje prosta możliwość tworzenia modyfikacji, pozwalających układanie scenariuszy, dodawanie nowych jednostek, czy też broni.

Kontynuacje[edytuj | edytuj kod]

Gra doczekała się dwóch kontynuacji:

  • Mount & Blade: Ogniem i Mieczem (With Fire & Sword) – premiera światowa odbyła się 4 grudnia 2009 roku.
  • Mount & Blade: Warband – dodaje m.in. nową frakcję (oraz związane z nią nowe jednostki i postacie) na dość dużym obszarze pustynnym oraz tryb gry wieloosobowej. Kolory frakcji się zmieniają (nowa frakcja ma żółty kolor, dodano biały kolor). Można wybrać miejsce startu, samouczek został zmieniony w jedną planszę. Pojawiły się też uczty, oraz rodziny. Zadania także są nowe, pojawiły się unikalne lokacje na czas questów związanych z nimi (np. kryjówka bandytów). Dodatkowo gracz ma możliwość stworzenia własnej frakcji.
  • Mount & Blade II: Bannerlord – zapowiedziana kontynuacja gry.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Mount & Blade, Way of the Sword (PC). Gry-Online. [dostęp 2018-06-14].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]