Mount & Blade

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mount & Blade
Producent TaleWorlds
Wydawca Paradox Interactive[1]
Dystrybutor CD Projekt
Data wydania 16 września 2008
PL: 6 listopada 2008
Gatunek cRPG
Tryby gry gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe PEGI: 16+[2]
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows, Linux
Nośniki DVD
Kontrolery mysz, klawiatura

Mount & Blade – gra komputerowa z gatunku cRPG z elementami gry strategicznej, stworzona przez turecką firmę TaleWorlds i wydana przez szwedzką firmę Paradox Interactive 16 września 2008. Polskim dystrybutorem jest CD Projekt.

Opis gry[edytuj | edytuj kod]

W Mount & Blade gracz wciela się w podróżnika przybywającego do krainy zwanej Calradią. W przeciwieństwie do większości gier cRPG nie jest to kraina fantasy, lecz typowo średniowieczny świat pełen zamków, rycerzy i kupców. Oryginalny jest też system tworzenia postaci, gdzie na początku odpowiadamy na serię pytań dotyczących przeszłości naszego bohatera, aby dopiero potem przejść do typowego ekranu przydzielania statystyk i atrybutów. Początkowo podróżujemy samotni, ale szybko możemy zatrudnić najemników, bohaterów NPC czy wyszkolić wieśniaków, zwiększając siłę oddziału.

Mount&Blade łączy w sobie elementy gier wielu gatunków. Rozgrywka toczy się w dwóch trybach:

 • mapy strategicznej, po której poruszamy się naszą drużyną, tylko podczas naszego ruchu gra się toczy, w dowolnym momencie możemy zatrzymać akcję gry, tutaj też zarządzamy drużyną, bohaterem, ekwipunkiem oraz odwiedzamy różne lokacje,
 • oraz w trybie akcji, który aktywuje się po wejściu do miasta, przy udziale w turnieju i przy walce. Kontrolujemy wtedy naszego bohatera z widoku pierwszej lub trzeciej osoby, a naszą drużyną steruje komputer, choć sami też możemy wydawać im różne polecenia.

Gra oferuje całkowitą swobodę działań, możemy walczyć na własną rękę lub przyłączyć się do jednej z pięciu (w dodatku Warband - sześciu) frakcji, zostać wasalem jego władcy i dostać pierwsze lenno. Przy kampaniach wojennych można dostać własny zamek, a nawet miasto, wymagane są jednak do tego zasługi dla kraju oraz odpowiednio silna armia. Można też spróbować pomóc jednemu z kandydatów na tron, poprowadzić rebelię i stworzyć całkiem nowe państwo.

Grę charakteryzuje prosta możliwość tworzenia modyfikacji, pozwalających układanie scenariuszy, dodawanie nowych jednostek, czy też broni.

Frakcje[edytuj | edytuj kod]

 • Królestwo Nordów – zajmują północno-zachodnią część Calradii. Nie posiadają jazdy, ale ich huskarlowie to najmocniejsza piechota w grze. Królem jest Król Ragnar, Lordami są tu Jarlowie[3]. Miasta to Sargoth, Tihr i Wercheg.
 • Królestwo Swadii – zajmują centralną część Calradii. Główny trzon ich armii to ciężkozbrojna jazda, przeprowadzająca szarżę wprost na wroga. Władzę sprawuje tu Król Harlaus, Lordami są tu Hrabiowie. Miasta to Praven, Dhirim, Suno i Uxkhal.
 • Khanat Khergicki – zajmują południowo-wschodnią część Calradii. Ich koczownicze armie to głównie lekka jazda, lansjerzy oraz konni łucznicy, walczą głównie wciąż uderzając i uciekając, wykorzystując przy tym swoje nieprzeciętne umiejętności strzelania z łuku. Królem władającym tym państwem jest Sanjar Chan, Lordami są tu Nojonowie. Miasta to Narra, Halmar, Ichamur i Tulga.
 • Królestwo Rhodoków – zajmują zachód Calradii. Ich wojsko to głównie pawężnicy, nieosiągalni dla wrogiego ostrzału, często wyposażeni w broń drzewcową przeciwko konnicy, oraz kusznicy. Nie korzystają z usług jeźdźców. Władzę sprawuje Król Graveth, Lordami są tu Książęta. Miasta to Veluca, Jelkala i Yalen.
 • Królestwo Vaegirów – zajmują północno-wschodnią część Calradii. Ich armia jest najbardziej zrównoważona spośród wszystkich frakcji. Mają najlepszych łuczników oraz dobrą jazdę i piechotę. Królem jest Król Yaroglek, Lordami są tu Bojarzy. Miasta to Reyvadin, Curaw, Khudan, Rivacheg.
 • Sułtanat Sarranidzki - frakcja pojawiająca się wyłącznie w dodatku Mount&Blade Warband. Zajmują południowo-wschodnią część Calradii (obszar pustynny). Posiadają dobrze wyszkolonych mameluków - ciężką kawalerię. Królem sprawującym władzę jest Sułtan Hakim, Lordami są tu Emirowie. Miasta to Shariz, Durquba, Ahmerrad, Bariyye.

Kontynuacje[edytuj | edytuj kod]

Gra doczekała się dwóch kontynuacji:

 • Mount & Blade: Ogniem i Mieczem (With Fire & Sword) - premiera światowa odbyła się 4 grudnia 2009 roku.
 • Mount & Blade: Warband - dodaje m.in nową frakcję (oraz związane z nią nowe jednostki i postacie) na dość dużym obszarze pustynnym oraz tryb gry wieloosobowej. Kolory frakcji się zmieniają (nowa frakcja ma żółty kolor, dodano biały kolor). Można wybrać miejsce startu, samouczek został zmieniony w jedną planszę. Pojawiły się też uczty, oraz rodziny. Zadania także są nowe, pojawiły się unikalne lokacje na czas questów związanych z nimi (np. kryjówka bandytów). Dodatkowo gracz ma możliwość stworzenia własnej frakcji.
 • Mount & Blade II: Bannerlord- zapowiedziana kontynuacja gry, która najpewniej zostanie wydana w 2018.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Mount&Blade - Mount&Blade wiki (ang.). [dostęp 2017-07-03].
 2. Mount&Blade (pol. • ang.). PEGI. [dostęp 2015-08-30].
 3. W podstawowej wersji gry feudałowie wszystkich frakcji nazywani są lordami, w wersji Mount & Blade Warband wprowadzono rozróżnienie nazw w zależności od państwa na jarlów, bojarów, hrabiów, książąt, nojonów i emirów

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]