Mount & Blade

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mount & Blade
Ilustracja
Logo gry
Producent

TaleWorlds

Wydawca

Paradox Interactive

Dystrybutor

PL: cdp.pl[1]

Data wydania

16 września 2008
PL: 6 listopada 2008[1]

Gatunek

gra fabularna

Tryby gry

gra jednoosobowa

Kategorie wiekowe

PEGI: 16+[1]

Wymagania sprzętowe
Platforma

Microsoft Windows, Linux

Nośniki

DVD

Kontrolery

mysz, klawiatura

Mount & Blade – gra komputerowa z gatunku cRPG z elementami gry strategicznej, stworzona przez turecką firmę TaleWorlds i wydana przez szwedzką firmę Paradox Interactive 16 września 2008[1].

Opis gry[edytuj | edytuj kod]

Główny bohater gry Mount & Blade przybywa do Calradii – fikcyjnej krainy inspirowanej średniowiecznym światem[1]. Na początku gracz odpowiada na serię pytań dotyczących przeszłości bohatera, a następnie przechodzi do typowego ekranu przydzielania statystyk i atrybutów. Początkowo bohater podróżuje samotnie, ale z czasem może zatrudnić najemników, bohaterów NPC czy wyszkolić wieśniaków, zwiększając siłę oddziału.

Mount&Blade łączy w sobie elementy gier wielu gatunków. Rozgrywka toczy się w dwóch trybach[1]:

  • mapy strategicznej, po której gracz porusza się drużyną, akcja toczy się tylko podczas ruchu, w dowolnym momencie można zatrzymać akcję gry, tutaj też odbywa się zarządzanie drużyną, bohaterem, ekwipunkiem itd.
  • trybie akcji, który aktywuje się po wejściu do miasta, przy udziale w turnieju i przy walce. Gracz kontroluje wtedy bohatera z widoku pierwszej lub trzeciej osoby, a drużyną steruje komputer, istnieje jednak możliwość samodzielnego wydawania poleceń[1].

Gra oferuje całkowitą swobodę działań, możemy walczyć na własną rękę lub przyłączyć się do jednej z pięciu (w dodatku Warband – sześciu) frakcji, zostać wasalem jego władcy i dostać pierwsze lenno. Przy kampaniach wojennych można dostać własny zamek, a nawet miasto, wymagane są jednak do tego zasługi dla kraju oraz odpowiednio silna armia. Można też spróbować pomóc jednemu z kandydatów na tron, poprowadzić rebelię i stworzyć całkiem nowe państwo.

Grę charakteryzuje prosta możliwość tworzenia modyfikacji, pozwalających układanie scenariuszy, dodawanie nowych jednostek, czy też broni.

Rozszerzenia i kontynuacja[edytuj | edytuj kod]

Do Mount & Blade wydano dwa samodzielne rozszerzenia:

W 2020 roku wydano we wczesnym dostępie kolejną część zatytułowaną Mount & Blade II: Bannerlord[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Mount & Blade, Way of the Sword (PC). Gry-Online. [dostęp 2018-06-14].
  2. Mount & Blade: Warband. Gry-Online. [dostęp 2020-08-04].
  3. Mount & Blade II: Bannerlord. Gry-Online. [dostęp 2020-08-04].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]