Mułłanur Wachitow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Mullanur Wachitow)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Mułłanur Mułłazianowicz Wachitow (tatarski i rosyjski: Мулланур Вахитов; ur. 10 sierpnia 1885 - zm. 1918) – tatarski rewolucjonista biorący udział w rosyjskiej rewolucji.

Urodził się w Kazaniu, w 1899 roku zaczął uczęszczać do szkoły prowadzonej przez socjaldemokratów. Brał udział w wydarzeniach rewolucyjnych 1905, w 1906 roku wstąpił do Koła Marksistowskiej Nauki. W 1907 r. rozpoczął studia na Wydziale Gospodarczym Politechniki Petersburskiej, by w tam w 1912 roku przenieść się na wydział prawa do Akademii Nauk w Petersburgu. Tam spotkał Władimira Biechtieriewa, Michaiła Frunze, Jana Gamarnika, Łarisą Rejsner. W tym czasie organizował koła studenckie dla muzułmańskich studentów. W kwietniu 1917 wrócił do Kazaniu, gdzie zaangażował się w Muzułmański Komitet Socjalistyczy, który był pod wpływem partii komunistycznej w Kazaniu. Był redaktorem Qızıl Bayraq.

W październiku 1917 Wachitow został członkiem Kazańskiego Komitetu Wojenno-Rewolucyjnego, w styczniu 1918 roku został mianowany komisarzem Centralnego Komisariatu Muzułmańskiego przy Narkomnacie (Ludowym Komisariacie Narodowości) i przewodniczącym Centrali Wojskowej połączonego kolegium z Komisariatem Ludowym Wojska i Marynarki Wojennej. W sierpniu 1918 roku walczył w obronie Kazania przed atakiem Korpusu czechosłowackiego. W czasie walk został schwytany i powieszony.

Jego ostatnie słowa brzmiały: Komunizmu nie można zabić!

Wachitow nigdy nie był członkiem partii komunistycznej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]