Mumetal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pięciowarstwowy bęben z mumetalu do ekranowania zewnętrznego pola magnetycznego (osłabia ziemskie pole magnetyczne ponad 1500 razy)

Mumetalstop niklu (75%) i żelaza (15%) z niewielkimi dodatkami miedzi i molibdenu.

Stop ten wykazuje bardzo dużą względną przenikalność magnetyczną (nawet powyżej 106), co jest wykorzystywane do ekranowania statycznych i wolnozmiennych pól magnetycznych, które są bardzo trudne do wyeliminowania przy użyciu innych metod[1].

W celu uzyskania odpowiednich właściwości magnetycznych mumetal musi zostać poddany odpowiedniej obróbce cieplnej, to jest wyżarzaniu w atmosferze wodoru. Wyżarzanie zmienia strukturę krystaliczną oraz redukuje zawartość niekorzystnego węgla, a także usuwa naprężenia pozostające po poprzednich operacjach, mogące znacznie pogorszyć właściwości magnetyczne – głównie obniżyć przenikalność magnetyczną.

Dla uzyskania maksymalnej miękkości i optymalnych magnetycznych i elektrycznych właściwości, produkty wykonane z materiału mumetal poddaje się dwugodzinnemu wyżarzaniu w temperaturze 1121–1177 °C w osłonie czystego suchego wodoru o temperaturze rosy -40 °C. Następnie piec należy ochłodzić do 593 °C, następnie do 371 °C. Chłodzenie powinno odbywać się pomiędzy 194 °C a 334 °C na godzinę. Olej, smar, lakier i inne materiały muszą zostać usunięte przed procesem wyżarzania. Podczas procesu wyżarzania pojedyncze części powinny zostać od siebie oddzielone przy użyciu magnezu w proszku, lub tlenków glinu.

Jeśli mumetal zostanie poddany naprężeniom ściskającym, jego przenikalność znacznie spada, dlatego elementy wykonane z tego stopu muszą być odpowiednio zabezpieczone przed naprężeniami mechanicznymi w celu ochrony właściwości magnetycznych. W razie konieczności gotowe produkty należy odprężyć przez wyżarzanie w celu przywrócenia optymalnych właściwości.

Istnieje wiele modyfikacji tego stopu (np. Super Mumetal), w których zawartość niklu może wynosić do 77%, molibdenu do 4% i miedzi do 5%. Różnią się one nieznacznie przede wszystkim właściwościami magnetycznymi.

Przypisy

  1. [1].