Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Muzeum Wsi Kieleckiej)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Muzeum Wsi Kieleckiej
Dworek Laszczyków w Kielcach
Dworek Laszczyków w Kielcach
Państwo  Polska
Miejscowość Kielce
Adres Jana Pawła II 6, 25-025 Kielce
Data założenia 21 sierpnia 1976
Oddziały
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Muzeum Wsi Kieleckiej
Muzeum Wsi Kieleckiej
Ziemia 50°45′50,11″N 20°26′06,23″E/50,763919 20,435064
Strona internetowa muzeum

Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach – polskie muzeum etnograficzne z siedzibą w Kielcach. Celem działania muzeum jest przede wszystkim gromadzenie, ochrona i udostępnianie zabytków kultury ludowej z obszaru województwa świętokrzyskiego, ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa ludowego oraz popularyzacja kultury ludowej.

Muzeum zostało powołane do życia decyzją wojewody kieleckiego z dn. 21 sierpnia 1976. Samodzielną działalność rozpoczęło 1 stycznia 1977.

Muzeum Wsi Kieleckiej składa się z oddziałów:

Obiektami pod zarządem Muzeum Wsi Kieleckiej są także: wiatrak kamienny w Szwarszowicach, chałupa w Kakoninie, młyn w Piasku.

Siedziba dyrekcji muzeum mieści się w nowo wybudowanym budynku wystawienniczo-administracyjnym na tyłach zabytkowego Dworku Laszczyków w Kielcach.

Głównym obiektem muzeum jest Park Etnograficzny (skansen) w Tokarni koło Chęcin, położony przy drodze krajowej nr 7 z Kielc do Krakowa. Zadaniem skansenu jest zachowanie zabytków budownictwa wiejskiego i małomiasteczkowego kielecczyzny oraz prezentowanie ich w otoczeniu zbliżonym do pierwotnego i w naturalnych zespołach fragmentów wsi.

Teren parku etnograficznego w 1995 r. został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych (nr rej.: A.269 z 17.07.1995)[1].

Skansen zajmuje obszar 65 ha. W 2006 r. na jego terenie znajdowało się 30 obiektów, m.in.: dwór z Suchedniowa, kościół z Rogowa (w którym odprawiane są msze), organistówka z Bielin, dzwonnica z Kazimierzy Wielkiej, wiatrak z Grzmucina, spichlerz ze Złotej, kuźnia, liczne zagrody i chałupy. Wszystkie obiekty są wyposażone w typowe meble i narzędzia codziennego użytku, część prezentuje warsztaty rzemieślników wiejskich z wyposażeniem, jak szewca czy stolarza. Wnętrza obiektów udostępnione są do zwiedzania. We dworze z Suchedniowa prezentowane są wnętrza dworskie, a w organistówce – XIX-wieczna apteka i sklepik oraz pracownia krawiecka. W zagrodzie z Bukowskiej Woli umieszczona jest ekspozycja twórcy ludowego Jana Bernasiewicza – ogród rzeźb. W 2011 r. na terenie skansenu prowadzone były dalsze prace mające na celu posadowienie kolejnych obiektów. Po zakończeniu prac skansen liczy 80 obiektów. W skansenie w Tokarni organizowane są imprezy festynowe i folklorystyczne, związane z charakterem parku etnograficznego - np. Wytopki Ołowiu, Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny, Święto Chleba, Hubertus Świętokrzyski.

Galeria[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]