Nǃxau

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nᴉxau ǂToma
Imię i nazwisko Gcao Tekene Coma
Data i miejsce urodzenia ok. 1943
Tsumkwe, Namibia
Data i miejsce śmierci 1 lipca 2003
Tsumkwe
Zawód aktor
Współmałżonek Kora
Lata aktywności 1980-1994

Nᴉxau ǂToma (inna pisownia to Gcao Tekene Coma, ur. ok. 1943 w Tsumkwe, zm. 1 lipca 2003) – namibijski aktor, znany głównie z roli buszmena Xixo z serii filmów Bogowie muszą być szaleni. The Namibian nazwał go „najsławniejszym aktorem Namibii”[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w buszmeńskim plemieniu San w Namibii. Nie znał swojego dokładnego wieku, a przed pojawieniem się w filmach miał niewielką styczność z typowym „nowoczesnym” życiem. Nim zagrał w filmie widział wcześniej tylko trzech białych ludzi i nie był świadomy wartości papierowych pieniędzy, które po otrzymaniu za swoją pierwszą rolę pozwolił rozdmuchać na wietrze (lub według innej wersji po prostu spalił)[2][3].

Za występ w filmie Bogowie muszą być szaleni dostał tylko kilkaset dolarów, jednak do czasu kolejnej części poznał wartość pieniędzy i nauczył się osiągać zamierzony cel, dzięki czemu za udział w drugiej części wynegocjował pół miliona dolarów. Pomimo, że pochodził z kultury, która nie ceniła materialnych rzeczy i nie potrafił zarządzać swoimi dochodami, to za część pieniędzy zbudował dla swojej rodziny ceglany dom z bieżącą wodą i elektrycznością[2].

Popularność pierwszego filmu sprawiła, że w rolę buszmena Xixo wcielał się jeszcze cztery razy. Gdy jego kariera filmowa dobiegła końca powrócił do Namibii i zajął się uprawą kukurydzy, dyni i fasoli. Hodował też kilkanaście sztuk bydła (ale nie więcej niż dwadzieścia, ponieważ, według gazety The Independent, bez złożonych systemów gospodarczych „współczesnego świata”, miał kłopot z utrzymaniem większej ilości)[2].

Zmarł 1 lipca 2003 r. z powodu przedawkowania leków. Prawdopodobnie chorował na gruźlicę, choć nie jest to potwierdzone. Według oficjalnych ustaleń miał około 59 lat.[1]

Biegle mówił w językach juǀʼhoan, herero i tswana oraz nieco w afrikaans[1].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Cgao Coma - bridging ancient and modern, wersja archiwalna, zachowana 2003-07-31 (data dostępu: 2009-01-19)
  2. a b c N!xau: Kalahari bushman who became an international film star (data dostępu: 2009-01-19)
  3. N!xau-Ciekawostki-Filmweb

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]