Nakrapiana przepaska niesie śmierć

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nakrapiana przepaska
Speckled Band
Ilustracja
Roylott, Holmes i Watson.
Autor Arthur Conan Doyle
Typ utworu kryminał
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Wielka Brytania
Język angielski
Data wydania 1892

Nakrapiana przepaska niesie śmierć (ang. Speckled Band) – opowiadanie kryminalne Arthura Conana Doyle’a należąca do cyklu o przygodach detektywa Sherlocka Holmesa. Znana też pod tytułem Nakrapiana przepaska oraz Wzorzysta wstęga (Wydawnictwo REA, Warszawa 2012).

Pierwsza publikacja w lutym 1892 w The Strand Magazine, następnie w tym samym roku w zbiorze Przygody Sherlocka Holmesa.

Ilustracje wykonał Sidney Paget.

Panna Helena Stoner, mieszkająca u ojczyma, dr Roylotta, udaje się do Sherlocka Holmesa w sprawie tajemniczej śmierci swej siostry, Julii Stoner, która przed śmiercią wypowiedziała zagadkowe słowa: „To była przepaska! Nakrapiana przepaska!”. Do tego koło domu obóz założyli Cyganie[1], a w nocy słychać dziwne gwizdy. Czujne oko Holmesa dostrzega, iż petentka jest źle traktowana przez ojczyma. Wkrótce po wyjściu Heleny na Baker Street zjawia się sam Roylott. Zachowuje się agresywnie i wychodząc na znak swej siły wygina pogrzebacz, co skłania detektywa do pilniejszego zajęcia się sprawą. Sherlock Holmes i doktor Watson przybywają do posiadłości Roylotta i pod nieobecność antypatycznego gospodarza przeprowadzają wizję lokalną. Detektyw dochodzi do wniosku, że Julia padła ofiarą perfidnego morderstwa i zastawia pułapkę na sprawcę.

Arthur Conan Doyle uważał Przepaskę za najlepszą z przygód Holmesa[2].

Opowiadanie było wielokrotnie ekranizowane (Holmes / Watson):

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]