Nakrapiana przepaska niesie śmierć

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nakrapiana przepaska
Speckled Band
Ilustracja
Roylott, Holmes i Watson.
Autor Arthur Conan Doyle
Typ utworu kryminał
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Wielka Brytania
Język angielski
Data wydania 1892

Nakrapiana przepaska niesie śmierć (ang. Speckled Band, org. The Adventure of the Speckled Band) – opowiadanie kryminalne Arthura Conana Doyle’a należąca do cyklu o przygodach detektywa Sherlocka Holmesa. Pierwsza publikacja w lutym 1892 w The Strand Magazine, następnie w tym samym roku w zbiorze Przygody Sherlocka Holmesa. Ilustracje wykonał Sidney Paget.

Opowiadanie było także przekładane na język polski pod tytułami: Nakrapiana przepaska, Centkowana wstęga, Pstra wstęga, Wstęga centkowana i Wzorzysta wstęga[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Panna Helena Stoner, mieszkająca u ojczyma, dr Roylotta, udaje się do Sherlocka Holmesa w sprawie tajemniczej śmierci swej siostry, Julii Stoner, która przed śmiercią wypowiedziała zagadkowe słowa: „To była przepaska! Nakrapiana przepaska!”. Do tego koło domu obóz założyli Cyganie[2], a w nocy słychać dziwne gwizdy. Czujne oko Holmesa dostrzega, iż petentka jest źle traktowana przez ojczyma. Wkrótce po wyjściu Heleny na Baker Street zjawia się sam Roylott. Zachowuje się agresywnie i wychodząc na znak swej siły wygina pogrzebacz, co skłania detektywa do pilniejszego zajęcia się sprawą. Sherlock Holmes i doktor Watson przybywają do posiadłości Roylotta i pod nieobecność antypatycznego gospodarza przeprowadzają wizję lokalną. Detektyw dochodzi do wniosku, że Julia padła ofiarą perfidnego morderstwa i zastawia pułapkę na sprawcę.

Arthur Conan Doyle uważał Przepaskę za najlepszą z przygód Holmesa[3].

Ekranizacje[edytuj | edytuj kod]

Opowiadanie było wielokrotnie ekranizowane (Holmes / Watson):

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]