Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego
Ilustracja
Pomnik Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich w Warszawie
Dzień 1 sierpnia
Państwa  Polska
Typ święta państwowe
Podobne święta Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiegopolskie święto państwowe, obchodzone corocznie od 2010 roku w dniu 1 sierpnia.

Dzień ten nie jest dniem wolnym od pracy.

Znaczenie daty[edytuj | edytuj kod]

Preambuła ustawy głosi, że święto ustanawia się w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego – tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków[1]. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy dodawało ponadto, że uhonorowaniem dnia wybuchu powstania wolna Polska może spłacić swój dług wdzięczności[2].

Ustanowienie święta[edytuj | edytuj kod]

Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 9 października 2009 roku o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego, uchwalonej z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Za uchwaleniem ustawy głosowało 397 posłów, 1 był przeciwko, 6 wstrzymało się od głosu[3][4]. Senat przyjął ustawę bez poprawek w dniu 5 listopada 2009 roku[5]. Ustawę opublikowano w Dzienniku Ustaw w dniu 7 grudnia 2009 roku[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]