Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego
Ilustracja
Pomnik Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich w Warszawie
Dzień

1 sierpnia

Państwa

 Polska

Typ święta

państwowe

Podobne święta

Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956, Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiegopolskie święto państwowe, obchodzone corocznie od 2010 roku w dniu 1 sierpnia.

Dzień ten nie jest dniem wolnym od pracy.

Znaczenie daty[edytuj | edytuj kod]

Preambuła ustawy głosi, że święto ustanawia się w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego – tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków[1]. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy dodawało ponadto, że uhonorowaniem dnia wybuchu powstania wolna Polska może spłacić swój dług wdzięczności[2].

Ustanowienie święta[edytuj | edytuj kod]

Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 9 października 2009 roku o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego, uchwalonej z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Za uchwaleniem ustawy głosowało 397 posłów, 1 był przeciwko, 6 wstrzymało się od głosu[3][4]. Senat przyjął ustawę bez poprawek w dniu 5 listopada 2009 roku[5]. Ustawę opublikowano w Dzienniku Ustaw w dniu 7 grudnia 2009 roku[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]