Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Ilustracja
Flaga polska przy domu
Dzień

2 maja

Państwa

 Polska

Zwyczaje

przywieszanie Flagi RP do drzewca

Znaczenie

szacunek dla symbolu Polski

Symbole

flaga RP

Podobne święta

Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004[1], obchodzone między świętami 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja). 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy, jednak wielu Polaków bierze w ten dzień urlop, ze względu na to, że ta data jest jedyną w kalendarzu występującą pomiędzy dwoma dniami wolnymi od pracy.

Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Ustanowienie święta[edytuj | edytuj kod]

15 października 2003 do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt (autorstwa posła Edwarda Płonki[2]) zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP, ustanawiający m.in. Dzień Flagi RP. Co wynika z uzasadnienia ustawy wprowadzającej święto, wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii[3]. Pomysłodawcą ustanowienia święta był dziennikarz Andrzej Zaporowski[4][5]

W toku prac legislacyjnych Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 zaproponował poprawki m.in.: zastąpić Dzień Flagi RP Dniem Orła Białego, uznając godło za naczelne spośród symboli RP[6]. Ostatecznie Sejm odrzucił poprawkę i 20 lutego 2004 ustanowił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Obchody[edytuj | edytuj kod]

Organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne[a].

Pozostałe informacje[edytuj | edytuj kod]

Dnia 2 maja w 1945 r. polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie[7]. W latach PRL właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja[8].

Święto flagi na świecie[edytuj | edytuj kod]

Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się również w licznych innych krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Turkmenistanie, na Litwie, Ukrainie i w Chinach[9].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Np. 2 maja 2009 w Bytomiu ponad 500 osób utworzyło biało-czerwoną flagę z przygotowanych wcześniej i równocześnie uniesionych parasolek. Była to prawdopodobnie największa utworzona flaga w Polsce z okazji Dnia Flagi[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Ustawa z dnia 20 lutego 2004 r. o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2004 r. nr 49, poz. 467 – art. 1 pkt 3).
 2. 2 maja. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – dzienflagi.org.
 3. Druk nr 2149 – orka.sejm.gov.pl.
 4. Zmarł Andrzej Zaporowski. Dziennikarz TVP, wykładowca, pomysłodawca Dnia Flagi, TVP Info, 15 lipca 2014.
 5. Z wizytownika Andrzeja Bobera, „Angora”, 6 lutego 2022.
 6. Uchwała Senatu RP z dnia 12 lutego 2004 r. w sprawie ustawy o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej – senat.pl.
 7. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – 2 maja. edu.info.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-12-27)]. – Portal Edukacyjny edu.info.pl.
 8. 2 maja – Dzień Flagi RP, Fokus TV, 28 kwietnia 2017 [zarchiwizowane z adresu 2017-08-27].
 9. Dzień Flagi w innych krajach świata (ang.).
 10. Flaga z parasolek. „Życie Bytomskie”, 4 maja 2009. s. 1.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]