National Wrestling Alliance

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
National Wrestling Alliance
Akronim NWA
Data założenia 1948
Właściciel Billy Corgan - Lightning One, Inc.
(2017 - do dziś)

National Wrestling Alliance – jest amerykańską federacją wrestlingu, która powstała w 1948 roku. Od momentu powstania aż do połowy lat 80-tych była to najbardziej rozpoznawalna marka w profesjonalnym wrestlingu. Pod kontrolą Rady Dyrektorów NWA (składającej się z różnych prominentnych, regionalnych promotorów), działała wcześniej jako organ zarządzający systemem terytorialnym NWA, który uznawał jednego mistrza świata, uczestniczył w wymianie talentów i chronił integralność terytorialną federacji członkowskich.

NWA rozwijało się w Ameryce aż do końca lat 80-tych, kiedy to w wyniku krajowej ekspansji World Wrestling Federation, większość pierwotnych członków zniknęła z rynku. Największy z pozostałych w NWA członków, World Championship Wrestling (WCW), powstały z zasobów Jim Crockett Promotions (który z kolei przejął innych byłych członków NWA) opuścił NWA na stałe w 1993 roku. NWA działała jako organ zarządzający do 2012 roku. Wtedy to prawa do nazwy zostały przeniesione na R. Bruce Tharpe's International Wrestling Corp. Stało się tak w wyniku pozwu wniesionego przeciwko ówczesnemu dyrektorowi wykonawczemu Robertowi Trobichowi i jego firmie Pro Wrestling Organization LLC, która kontrolowała znaki towarowe organizacji. Pod kontrolą Tharpe'a, NWA zmieniła się z organu zarządzającego, opartego na członkostwie w organizację prywatną, która udzielała federacjom licencji do używania nazwy NWA.

Lightning One, firma Billy'ego Corgana, zakupiła NWA 1 października 2017 roku. Umowy partnerskie wygasły, natomiast sama NWA stała się pojedynczą federacją. Począwszy od października tego roku, NWA rozpoczęło swoją pierwszą serię YouTube, Ten Pounds of Gold, która skupiała się głównie wokół mistrza świata wagi ciężkiej NWA i innych wrestlerach tej dywizji. 8 lutego 2018 roku organizacja uruchomiła NWA Network, profesjonalną sieć podcastów zapaśniczych[1].

Tytuły mistrzowskie[edytuj | edytuj kod]

Obecni mistrzowie[edytuj | edytuj kod]

Tytuł mistrzowski Obecny/i mistrz(owie) Panowanie Data zdobycia Dni Miejsce Wydarzenie
NWA World Heavyweight Championship Nick Aldis 2 2018-10-2121 października 2018 654+ Nashville 70th Anniversary Show
NWA World Tag Team Championship The Rock 'n' Roll Express (Ricky Morton i Robert Gibson) 9 2019-10-011 października 2019 309+ Atlanta NWA Powerrr
NWA National Heavyweight Championship Colt Cabana 2 2019-10-011 października 2019 309+ Atlanta NWA Powerrr
NWA World Women's Championship Allysin Kay 1 2019-04-2727 kwietnia 2019 466+ Concord Crockett Cup

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]