Nellie Bly

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Elizabeth Jane Cochran Seaman
Nellie Bly
Ilustracja
Nellie Bly w wieku ok. 26 lat
Data i miejsce urodzenia

5 maja 1864
Cochran's Mills, Stany Zjednoczone

Data i miejsce śmierci

27 stycznia 1922
Nowy Jork, Stany Zjednoczone

Przyczyna śmierci

zapalenie płuc

Zawód, zajęcie

dziennikarka śledcza, reporterka, korespondentka wojenna

Narodowość

amerykańska

Małżeństwo

Robert Seaman

podpis

Nellie Bly, właśc. Elizabeth Cochran Seaman (ur. 5 maja 1864 w Cochran's Mills[a], zm. 27 stycznia 1922 w Nowym Jorku) – amerykańska dziennikarka i reporterka, uprawiająca dziennikarstwo śledcze.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się 5 maja 1864 w Cochran's Mills (obecnie części Pittsburgha), jako córka kupca i późniejszego sędziego Michaela Cochrana i jego drugiej żony, Mary Jane Kennedy.

Seksistowski artykuł w gazecie „Pittsburgh Dispatch” skłonił Elizabeth Jane Cochran do napisania zjadliwej repliki do redakcji. Ze względu na jej talent, który ujawniła w swoim tekście, redaktor naczelny zaproponował jej pracę reporterki. Ponieważ Cochran poszukiwała pracy, chętnie przystała na tę propozycję. W redakcji nadano jej pseudonim Nellie Bly, po postaci z jednej z popularnych wówczas piosenek.

Nellie Bly napisała kilka śledczych materiałów dla Pittsburgh Dispatch, zanim przeniesiono ją do redakcji kobiecej. Potem porzuciła tę gazetę i przeprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie starała się o posadę w skandalizującej gazecie Josepha Pulitzera „New York World”. Pulitzer zatrudnił ją, a jej pierwszym zadaniem było napisanie artykułu o zakładzie psychiatrycznym dla kobiet na Blackwell’s Island. Zatajając swoją tożsamość, dała się zamknąć w zakładzie, wystawiając się na warunki w nim panujące. Ten typ dziennikarstwa, praca utajniona, stał się jej specjalnością.

W 1888 postanowiono, że „New York World” urządzi na wzór powieści Juliusza Verne’a W 80 dni dookoła świata reportaż z podróży dookoła świata. To zadanie przydzielono Nellie Bly. 14 listopada 1889 Bly wyruszyła z Nowego Jorku w trasę o długości blisko 25 tys. mil.

Po 72 dniach, 6 godzinach, 11 minutach, 14 sekundach, 25 stycznia 1890, Nellie Bly powróciła z podróży. Wówczas był to rekord świata okrążenia Ziemi. Ponadto, była pierwszą kobietą, która podróżowała dookoła świata bez towarzystwa mężczyzny. Stała się wzorem dla wielu kobiet z jej pokolenia. Kilka miesięcy później George Francis Train ustanowił nowy rekord, okrążając glob w 62 dni.

W 1894 Nellie Bly poślubiła milionera Roberta Seamana i porzuciła na pewien czas dziennikarstwo. Zajęła się zarządzaniem przedsiębiorstwami męża po jego śmierci w 1904 r. Powróciła do dziennikarstwa reporterskiego kilka lat później, relacjonując ze zjazdu sufrażystek w 1913 r. oraz jako korespondentka wojenna podczas I wojny światowej w Europie.

W wieku 57 lat zmarła na zapalenie płuc[1].

W dzielnicy Brooklyn w Nowym Jorku znajduje się park rozrywki jej imienia, który oparty jest na motywach jej podróży dookoła świata.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Cochran's Mills jest obecnie częścią Pittsburgha, stolicy hrabstwa Allegheny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nellie Bly, Journalist, Dies of Pneumonia. [w:] The New York Times [on-line]. nytimes.com, 1922-01-28. [dostęp 2014-01-21]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]