Nellie Bly

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Elizabeth Jane Cochrane
Nellie Bly
Ilustracja
Nellie Bly pod koniec lat 80. XIX w.
Data i miejsce urodzenia 5 maja 1864
Cochran's Mills, Pensylwania, Stany Zjednoczone
Data i miejsce śmierci 27 stycznia 1922
Nowy Jork, Stany Zjednoczone
Przyczyna śmierci zapalenie płuc[1]
Zawód, zajęcie dziennikarka śledcza, reporterka, korespondentka wojenna
Narodowość amerykańska
Małżeństwo Robert Seaman
podpis

Nellie Bly, właśc. Elizabeth Jane Cochrane (ur. 5 maja 1864 w Cochran's Mills w stanie Pensylwania w USA, zm. 27 stycznia 1922 w Nowym Jorku) – amerykańska dziennikarka, która wsławiła się swoim dziennikarstwem śledczym. Dziennikarka sama zmieniła sobie nazwisko na Cochrane przez dodanie e.

Seksistowski artykuł w gazecie „Pittsburgh Dispatch” skłonił Elizabeth Jane Cochrane do napisania zjadliwej repliki do redakcji. Ze względu na jej talent, który ujawniła w replice, redaktor naczelny zaproponował jej pracę reporterki. Ponieważ Cochran poszukiwała pracy, chętnie przystała na tę propozycję. W redakcji nadano jej pseudonim Nellie Bly, po postaci z jednej z popularnych wówczas piosenek.

Nellie Bly napisała kilka śledczych materiałów dla Pittsburgh Dispatch, zanim przeniesiono ją do redakcji kobiecej. Potem porzuciła tę gazetę i przeprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie starała się o posadę w skandalizującej gazecie Josepha Pulitzera „New York World”. Pulitzer zatrudnił ją, a jej pierwszym zadaniem było napisanie artykułu o zakładzie psychiatrycznym dla kobiet na Blackwell’s Island. Zatajając swoją tożsamość, dała się zamknąć w zakładzie, wystawiając się na warunki w nim panujące. Ten typ dziennikarstwa, praca utajniona, stał się jej specjalnością.

W 1888 r. postanowiono, że „New York World” urządzi na wzór powieści Juliusza Verne’a W 80 dni dookoła świata reportaż z podróży dookoła świata. To zadanie przydzielono Nellie Bly. 14 listopada 1889 Bly wyruszyła z Nowego Jorku na trasę o długości blisko 25 tys. mil.

Po 72 dniach, 6 godzinach, 11 minutach, 14 sekundach – 25 stycznia 1890 r. Nellie Bly powróciła z podróży. Wówczas był to rekord świata okrążenia Ziemi. Parę miesięcy później George Francis Train poprawił ten rekord okrążając glob w 62 dni.

Była pierwszą kobietą, która podróżowała dookoła świata bez towarzystwa mężczyzny. Stała się wzorem dla wielu kobiet z jej pokolenia.

W 1894 r. Nellie Bly poślubiła milionera Roberta Seamana i porzuciła na pewien czas dziennikarstwo. Zajęła się zarządzaniem przedsiębiorstwami męża po jego śmierci w 1904 r. Powróciła do dziennikarstwa reporterskiego kilka lat później, relacjonując ze zjazdu sufrażystek w 1913 r. oraz jako korespondentka wojenna podczas I wojny światowej w Europie.

W wieku 57 lat zmarła na zapalenie płuc[1].

W dzielnicy Brooklyn w Nowym Jorku znajduje się park rozrywki jej imienia, który oparty jest na motywach jej podróży dookoła świata.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Nellie Bly, Journalist, Dies of Pneumonia (ang.). W: The New York Times [on-line]. nytimes.com, 1922-01-28. [dostęp 2014-01-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]