Przejdź do zawartości

Neoptolemos I z Epiru

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Neoptolemos I
król Molossów
Okres

od ok. 370 p.n.e.
do ok. 360 p.n.e.

Poprzednik

Alketas I

Następca

Arybbas

Dane biograficzne
Dynastia

Ajakidzi

Data urodzenia

ok. 390 p.n.e.

Data śmierci

ok. 360 p.n.e.

Ojciec

Alketas I

Matka

nieznana

Żona

nieznana

Dzieci

Aleksander I, Olimpias i Troas

Neoptolemos I (gr: Νεοπτόλεμος, Neoptólemos) (ur. ok. 390, zm. ok. 360 p.n.e.) – król epirockich Molossów z dynastii Ajakidów razem z bratem Arybbasem od ok. 370 p.n.e. do swej śmierci. Starszy syn Alketasa I, króla Molossów.

Do czasów panowania Alketasa I królestwo Epiru było rządzone tylko przez jednego króla. Po jego śmierci państwo zostało podzielone, bowiem jego synowie, Neoptolemos I i Arybbas, dotąd sprzeczali się, aż dokonali podziału ojcowizny na dwie równe części. Od tego czasu bracia rządzili swymi działami bez jakiejkolwiek wrogości względem drugiego, aż do śmierci Neoptolemosa ok. r. 360 p.n.e. wówczas jego część kraju przeszła pod władanie brata, ponieważ pozostawił nieletnie dzieci. Arybbas, po objęciu opieki nad bratankami, stał się jedynym władcą Epiru. Aby umocnić swą pozycję poślubił swą bratanicę Troas w r. 357 p.n.e.

Potomstwo[edytuj | edytuj kod]

Neoptolemos pozostawił po sobie z nieznanej żony troje dzieci (syna i dwie córki):

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Marek Junianus Justynus, Zarys dziejów powszechnych starożytności na podstawie Pompejusza Trogusa (z dodaniem prologów), (VII 6; XVII 3), przekł., wstęp i kom. I. Lewandowski, Pax, Warszawa 1988, s. 62 i 128, ISBN 83-211-0871-7.
  • Pauzaniasz, Wędrówka po Helladzie. W świątyni i w micie (I 11, 1 i 3), przekł. i oprac. J. Niemirska-Pliszczyńska, kom. archeologiczny B. Filarska, Ossolineum & De Agostini, Wrocław 2005, s. 43-44, ISBN 83-04-04748-9.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]