Przejdź do zawartości

Ptolemeusz z Epiru

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ptolemeusz
król Epiru
Okres

od ok. 240 p.n.e.
do ok. 234 p.n.e.

Poprzednik

Pyrrus II

Następca

Dejdamia

Dane biograficzne
Dynastia

Ajakidzi

Data śmierci

ok. 234 p.n.e.

Ojciec

Aleksander II

Matka

Olimpias II

Żona

brak

Dzieci

brak

Ptolemeusz (gr.: Πτολεμαῖος, Ptolemaios) (zm. ok. 234 p.n.e.) – król Epiru od ok. 240 p.n.e. do swej śmierci. Młodszy syn króla Epiru Aleksandra II i królowej Olimpias II, wnuk słynnego Pyrrusa.

Ok. 255 p.n.e., po śmierci ojca, znalazł się wraz ze starszym bratem Pyrrusem II pod opieką matki z powodu swej niepełnoletności. Matka rządziła Epirem jako regentka do uzyskania przez brata wieku męskiego, do ok. 240 p.n.e. Wówczas Pyrrus II objął pełnię władzy nad krajem. Jednak niebawem zmarł w młodym wieku. Ptolemeusz wówczas objął po nim tron Epiru. Panował przez krótko, do ok. r. 234 p.n.e. Nie wiadomo w jaki sposób zmarł, bowiem źródła są rozbieżne w tej kwestii. Justynus (III w.), historyk rzymski, podał, że zachorował i zmarł w czasie, gdym z wojskiem gotowym do walki maszerował na spotkanie z wrogami. Natomiast Poliajnos (II w.), pisarz rzymski, poinformował, że on został zamordowany. Matka Olimpias II będąc w rozpaczy po stracie dwóch synów, niebawem zmarła.

Dat jego panowania nie można ustalić z dużą dokładnością, ale wiadomo, że Ptolemeusz był współczesny Demetriuszowi II, królowi Macedonii. Więc jego panowanie może być umieszczone między 239 a 229 p.n.e. Ptolemeusz nie miał żony ani dzieci. Był ostatnim męskim przedstawicielem dynastii Ajakidów. Ostatnimi przedstawicielkami rodu była jego siostra Ftia, żona Demetriusza II, oraz dwie córki brata Pyrrusa II: Nereida, żona Gelona, oraz Dejdamia, jego następczyni na tronie Epiru.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Hammond N.G.L., Starożytna Macedonia. Początki, instytucje, dzieje, przeł. A. S. Chankowski, PIW, Warszawa 1999, s. 287, 289, ISBN 83-06-02691-8.
  • Marek Junianus Justynus, Zarys dziejów powszechnych starożytności na podstawie Pompejusza Trogusa (z dodaniem prologów), (XXVIII 1, 3), przekł., wstęp i kom. I. Lewandowski, Pax, s. 176-177, Warszawa 1988, s. ISBN 83-211-0871-7.
  • Poliajnos, Podstępy wojenne (VIII 52), przeł., wstęp i oprac. M. Borowska, Prószyński i S-ka, Warszawa 2003, s. 367, ISBN 83-7225-183-9.