Niższe Seminarium Duchowne Diecezji Płockiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki
Typ szkoły liceum ogólnokształcące
Patron szkoły Św. Stanisław Kostka
Państwo  Polska
Miejscowość Sikórz
Data założenia 1916
Liczba uczniów 28
Dyrektor Ks. mgr Mariusz Oryl
Wicedyrektorzy Ks. mgr Piotr Marzec
Adres Sikórz 83 A,
09-413 Sikórz k. Płocka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki
Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki
Ziemia52°38′08,6″N 19°34′39,5″E/52,635722 19,577639
Strona internetowa
Kaplica w budynku szkoły

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki dawniej Niższe Seminarium Duchowne Diecezji Płockiej– szkoła katolicka prowadzona przez diecezję płocką od 1916 r. Obecnie ma siedzibę w miejscowości Sikórz pod Płockiem.

Historia[edytuj]

Szkoła została założona przez ówczesnego biskupa płockiego, Antoniego Juliana Nowowiejskiego. Wyodrębniła się z kursów przygotowawczych, które miały przygotowywać kleryków do studiowania w seminarium duchownym. W 1916 r. stała się odrębną placówką dydaktyczną pod nazwą "Liceum św. Stanisława Kostki przy Seminarium Duchownym w Płocku". Szkoła mieściła się w wybudowanych w latach 1914-1916 budynkach powstałych w wyniku rozbudowy płockiego seminarium. Program nauczania w szkole odpowiadał programowi gimnazjum humanistycznego z obowiązkową łaciną, a od roku szkolnego 1920/1921 również grecką. W roku szkolnym 1923/1924 Liceum św. Stanisława Kostki przekształcono w gimnazjum typu klasycznego. Od 1926 r. szkoła funkcjonowała pod oficjalną nazwą: Gimnazjum Męskie im. św. Stanisława Kostki przy Seminarium Diecezjalnym w Płocku. W roku szkolnym 1933/1934 w wyniku reformy szkolnictwa NSD w Płocku przekształcono w pełne (6-letnie) gimnazjum i liceum. Działalność szkoły została przerwana przez II wojnę światową. Po wojnie szkoła została reaktywowana. Podobnie jak inne szkoły prowadzone przez Kościół była poddawana szykanom. W roku 1949, ze względów politycznych Liceum pozbawiono praw państwowych. Nauka nie została jednak przerwana. Uczniowie musieli eksternistycznie zdawać egzamin dojrzałości przed komisją państwową w wyznaczonych szkołach. Dopiero w roku 1981 przyznano szkole okresowo prawa państwowe. W dziesięć lat później Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki odzyskało pełne przywileje szkoły na prawach państwowych. Obecnie, od września 1998, szkoła ma siedzibę w miejscowości Sikórz pod Płockiem.

W 2006 Niższe Seminarium Duchowne w Płocku obchodziło 90-lecie istnienia. Z tej okazji wydana została między innymi okolicznościowa książka mówiąca o historii szkoły pod red. ks. Tomasza Kadzińskiego pt. "Pamięć i przesłanie. W 90-lecie Niższego Seminarium Duchownego w Płocku", Płock 2006. W 2009 roku zmieniono nazwę szkoły na Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki. KLO jest szkołą koedukacyjną. Internat szkoły kontynuuje działalność Niższego Seminarium Duchownego Diecezji Płockiej.

Absolwenci[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]