Nie wierzcie bliźniaczkom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nie wierzcie bliźniaczkom
The Parent Trap
Gatunek familijny,
komedia
Data premiery 23 października 1998
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 123
Reżyseria Nancy Meyers
Scenariusz Charles Shyer,
David Swift
Główne role Lindsay Lohan,
Dennis Quaid,
Natasha Richardson
Muzyka Alan Silvestri
Zdjęcia Dean Cundey
Scenografia Gary Fettis
Kostiumy Penny Rose
Montaż Stephen A. Rotter
Produkcja Charles Shyer
Wytwórnia The Meyers/Shyer Company
Walt Disney Pictures
Dystrybucja Syrena EG
Nagrody
Nagroda Młodych: najlepsza aktorka Lindsay Lohan

Nie wierzcie bliźniaczkom to komedia rodzinna. Jest to nowa wersja słynnego filmu Rodzice, miejcie się na baczności z 1961. Film ten zrealizowano na podstawie książki Ericha Kästnera Mania czy Ania.

Obsada[edytuj]

Fabuła[edytuj]

Nie wierzcie bliźniaczkom to opowieść o dwóch siostrach-bliźniaczkach. Ich rodzice po pewnej kłótni rozwiedli się i w ten sposób każdemu przysługiwała jedna córka. Annie zamieszkała w Londynie razem z mamą Elizabeth James (Natasha Richardson), dziadkiem Charlesem Jamesem (Ronnie Stevens) i lokajem Martinem (Simon Kunz). Hallie natomiast w Napa z tatą Nickiem Parkerem (Dennis Quaid), nianią Chessy (Lisa Ann Walter) i psem.

Ich rodzice zupełnie przypadkiem wysyłają je na ten sam obóz letni dla dziewczyn. Prowadzą go matka i córka, Marva Kulp Sr. (Polly Holiday) i Marva Kulp Jr. (Maggie Wheeler). Na początku bardzo się nie lubią. Po kolejnym wybryku zostają umieszczone w tym samym domku. Wkrótce poznają się i odkrywają, że są siostrami. Dowodem na to jest podarte zdjęcie ze ślubu ich rodziców, z którego każda z dziewczynek ma po połowie. Postanawiają spotkać i na nowo połączyć swoich rodziców. Plan wymaga, by zamieniły się rolami: Hallie wyjeżdża do Londynu, by poznać mamę, której nigdy nie widziała, a Annie do Kalifornii na spotkanie z ojcem.

Wszystko przebiega zgodnie z planem do momentu, gdy Annie dowiaduje się, że w życiu jej ojca pojawiła się inna kobieta, dwudziestosześcioletnia Meredith Blake (Elaine Hendrix). Natychmiast dzwoni do Hallie, wzywając siostrę na pomoc. Hallie pod namową dziadka mówi mamie, że jest jej drugą córką, Hallie. Obydwie u boku Martina wyruszają do Ameryki, aby siostry z powrotem się zamieniły.

Nie wierzcie bliźniaczkom to komedia zrealizowana przez studio Walt Disney z myślą o rodzinnej widowni, nowa wersja klasycznego filmu, który Telewizja Polska kilkakrotnie emitowała pod tytułem Rodzice, miejcie się na baczności, z roku 1961. Nową wersję zawdzięczamy małżeńskiemu duetowi – reżyserce i scenarzystce Nancy Meyers oraz scenarzyście i producentowi Charlesowi Shyerowi, który zasłynął przebojowymi komediami Szeregowiec Benjamin i Ojciec narzeczonej. W podwójnej roli sióstr oglądamy debiutantkę Lindsay Lohan, której sekundują Dennis Quaid i Natasha Richardson, w rolach zdezorientowanych rodziców.

Linki zewnętrzne[edytuj]