Niewygodna prawda (film 2006)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy filmu dokumentalnego. Zobacz też: inne znaczenia tego hasła.
Niewygodna prawda
An Inconvenient Truth
Gatunek dokumentalny
Data premiery Stany Zjednoczone 24 stycznia 2006
Polska 16 lutego 2007
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 100 minut
Reżyseria Davis Guggenheim
Muzyka Michael Brook
Zdjęcia Davis Guggenheim
Bob Richman
Montaż Jay Cassidy
Dan Swietlik
Produkcja Lawrence Bender
Scott Z. Burns
Laurie Lennard
Davis Guggenheim
Jeffrey D. Ivers
Jeff Skoll
Ricky Strauss
Diane Weyermann
Dystrybucja Paramount Pictures
United International Pictures
Nagrody
Oscar 2006 w kategoriach:
Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny
Najlepsza piosenka filmowa

Niewygodna prawda (ang. An Inconvenient Truth) - amerykański film dokumentalny z 2006 roku o zmianach klimatycznych na Ziemi, a szczególnie o globalnym ociepleniu.

Reżyserem filmu jest Davis Guggenheim i przedstawia poglądy byłego wiceprezydenta USA Ala Gore'a. Film oparty jest głównie na multimedialnej prezentacji, którą Gore tworzył w ciągu kilku lat jako część jego kampanii na temat globalnego ocieplenia.

An Inconvenient Truth to także tytuł książki Ala Gore'a, która towarzyszyła premierze filmu. Książka przez wiele miesięcy utrzymywała się na liście bestsellerów New York Timesa, aż dotarła do 1. miejsca.

Premiera filmu miała miejsce w 2006 na Festiwalu Filmowym, a w kinach ukazał się 24 maja. An Inconvenient Truth jest trzecim najbardziej kasowym filmem dokumentalnym w historii kinematografii. Zarówno Gore, jak i dystrybutor filmu - wytwórnia filmowa Paramount Classics - przyrzekli przekazać wpływy z filmu na edukacyjne programy dotyczące globalnego ocieplenia.

21 listopada 2006 film został wydany na DVD przez Paramount Home Entertainment.

Wprowadzenie[edytuj | edytuj kod]

Patrzysz na leniwie płynącą rzekę. Spoglądasz na liście, szeleszczące na wietrze. Słyszysz śpiew ptaków; odgłosy rzekotek drzewnych. Gdzieś daleko ryczy krowa. Czujesz zapach trawy. Rzeka podmywa brzeg. Jest cicho. Spokojnie. I nagle… coś się w tobie budzi. Bierzesz głęboki oddech i myślisz: „Ach tak, zapomniałem o tym”.

Al Gore w monologu rozpoczynającym film Niewygodna prawda

Treść filmu[edytuj | edytuj kod]

Film An Inconvenient Truth przedstawia dane i przewidywania dotyczące zmian klimatycznych na Ziemi. Fragmenty prezentacji na wykładach na całym świecie Ala Gore'a są przeplatane wydarzeniami z życia Al Gore.

Gore przedstawia naukowe dowody potwierdzające teorię globalnego ocieplenia i konsekwencje, które się z nim wiążą, jeśli emisja gazów cieplarnianych nie zostanie w niedalekiej przyszłości ograniczona.

Dodatkowe informacje[edytuj | edytuj kod]

  • W filmie Al Gore użył sceny z odcinka serialu animowanego Futurama Crimes of the Hot do wytłumaczenia czym jest globalne ocieplenie
  • W 2007 Stewart Dimmock, dyrektor szkoły w Kent, wniósł do Wysokiego Trybunału Anglii i Walii sprawę przeciwko Sekretarzowi Stanu ds. Edukacji, domagając się zakazu przedstawiania filmu An Inconvenient Truth w szkołach. Wniosek uzasadnił brakiem obiektywności i upolitycznionym przekazem filmu. Sędzia Michael Burton orzekł przeciw zakazowi, uznając, że całokształt filmu i jego fundamentalny przekaz jest obiektywny i zgodny z aktualnym stanem wiedzy naukowej w zakresie klimatu, jednocześnie wskazując na 9 "alarmistycznych" nieprawidłowości, odbiegających od naukowego mainstreamu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. By Sally Peck, Al Gore's 'nine Inconvenient Untruths', „Telegraph.co.uk” [dostęp 2018-05-31] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Inne filmy i programy na temat globalnego ocieplenia.