Niewygodna prawda (film 2006)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Niewygodna prawda
An Inconvenient Truth
Gatunek

dokumentalny

Data premiery

24 stycznia 2006
16 lutego 2007 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

100 minut

Reżyseria

Davis Guggenheim

Muzyka

Michael Brook

Zdjęcia

Davis Guggenheim
Bob Richman

Montaż

Jay Cassidy
Dan Swietlik

Produkcja

Lawrence Bender
Scott Z. Burns
Laurie Lennard
Davis Guggenheim
Jeffrey D. Ivers
Jeff Skoll
Ricky Strauss
Diane Weyermann

Dystrybucja

Paramount Pictures
United International Pictures

Nagrody
Oscar 2006:
* Najlepszy film dokumentalny
* Najlepsza piosenka
Strona internetowa

Niewygodna prawda (ang. An Inconvenient Truth) – amerykański film dokumentalny z 2006 roku w reżyserii Davisa Guggenheima, poświęcony zmianom klimatycznym na Ziemi, a w szczególności globalnemu ociepleniu. Film został oparty głównie na multimedialnej prezentacji byłego wiceprezydenta USA Ala Gore'a, którą tworzył on w ciągu kilku lat jako część swojej kampanii na temat globalnego ocieplenia.

Premiera filmu miała miejsce w styczniu 2006 na Sundance Film Festival, a w kinach ukazał się 24 maja. Obraz jest trzecim najbardziej kasowym filmem dokumentalnym w historii kina. Zarówno Gore, jak i dystrybutor filmu – wytwórnia filmowa Paramount Classics – zobowiązali się przekazać wpływy z filmu na edukacyjne programy dotyczące globalnego ocieplenia.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Patrzysz na leniwie płynącą rzekę. Spoglądasz na liście, szeleszczące na wietrze. Słyszysz śpiew ptaków; odgłosy rzekotek drzewnych. Gdzieś daleko ryczy krowa. Czujesz zapach trawy. Rzeka podmywa brzeg. Jest cicho. Spokojnie. I nagle… coś się w tobie budzi. Bierzesz głęboki oddech i myślisz: „Ach tak, zapomniałem o tym”.

Al Gore w monologu rozpoczynającym film Niewygodna prawda

Film przedstawia dane i przewidywania dotyczące zmian klimatycznych na Ziemi. Fragmenty prezentacji na wykładach na całym świecie Ala Gore'a są przeplatane wydarzeniami z życia Al Gore. Gore przedstawia naukowe dowody potwierdzające teorię globalnego ocieplenia i konsekwencje, które się z nim wiążą, jeśli emisja gazów cieplarnianych nie zostanie w niedalekiej przyszłości ograniczona.

Dodatkowe informacje[edytuj | edytuj kod]

  • 21 listopada 2006 film został wydany na DVD przez Paramount Home Entertainment.
  • W filmie Al Gore użył sceny z odcinka serialu animowanego Futurama Crimes of the Hot do wytłumaczenia czym jest globalne ocieplenie
  • W 2007 Stewart Dimmock, dyrektor szkoły w Kent, wniósł do Wysokiego Trybunału Anglii i Walii sprawę przeciwko Sekretarzowi Stanu ds. Edukacji, domagając się zakazu prezentowania filmu w szkołach. Wniosek uzasadnił brakiem obiektywności i upolitycznionym przekazem filmu. Sędzia Michael Burton orzekł przeciw zakazowi, uznając, że całokształt filmu i jego fundamentalny przekaz jest obiektywny i zgodny z aktualnym stanem wiedzy naukowej w zakresie klimatu, jednocześnie wskazując na 9 "alarmistycznych" nieprawidłowości, odbiegających od naukowego mainstreamu[1].
  • Niewygodna prawda to także tytuł książki Ala Gore'a, która towarzyszyła premierze filmu. Książka przez wiele miesięcy utrzymywała się na liście bestsellerów "New York Timesa", aż dotarła do pierwszego miejsca.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. By Sally Peck, Al Gore's 'nine Inconvenient Untruths', „Telegraph.co.uk” [dostęp 2018-05-31] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Inne filmy i programy na temat globalnego ocieplenia: