Niko Bellic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Niko Bellic
Postać z Grand Theft Auto
Ilustracja
Michael Hollick, aktor, który użyczył głosu Niko
Pierwsze wystąpienie

Grand Theft Auto IV

Grany przez

MC: Michael Hollick, Mario D'Leon, Sam Glen, Bas Rutten, Amir Peters

Dubbing

Michael Hollick

Niko Bellic – postać fikcyjna, główny bohater gry Grand Theft Auto IV.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Wizualnie Niko Bellic był wzorowany na wyglądzie rosyjskiego aktora Władimira Maszkowa, który pierwotnie miał użyczyć głosu postaci (ostatecznie głos podłożył Michael Hollick), a dokładnie na odgrywanej przez Maszkowa roli najemnika Saszy z filmu Za linią wroga (Behind Enemy Lines, 2001)[1][2]. Jest to wysoki szatyn, z czarnawym zarostem. Jest synem Milici Bellic oraz kuzynem Romana Bellica. Miał brata, który razem z nim udał się na wojnę. Niko zdradza to Kate podczas rozmowy dotyczącej uczuć na polu walki. Mówi także, że w czasie walki zginęła większość jego przyjaciół. Zna szczegóły śmierci matki Romana, jednak mu tego nie wyjawił. Sam przyznaje, że jego angielski jest słaby, co słychać w niektórych dialogach. Chociaż ma na imię Niko, wiele osób używa wobec niego amerykańskiej odmiany „Nicky”, lub inicjału „NB”. Również jego nazwisko budzi wiele zastrzeżeń. Język serbski, podobnie jak inne języki bałkańskie, nie dopuszcza przeciągnięć spółgłosek (Bellic), a samo nazwisko jest wymawiane „Belik”, podczas gdy po serbsku czytałoby się je „Belić”.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Niko urodził się w 1978 we Wschodniej Europie[3]. W latach 1992-1995 brał udział w wojnie w Bośni i Hercegowinie, gdzie on i jego przyjaciele (było ich dwunastu) zostali zdradzeni przez Darko Brevica, który wydał ich za 1000$. Przeżyli tylko Niko, Florian Kravic (Bernie Crane) i Darko Brevic.

Po zakończeniu wojny pracuje dla rosyjskiego gangstera, Rodislava „Raya” Bulgarina, przy transportowaniu ludzi do Włoch. Któregoś razu jednak ich statek zostaje zatopiony i z całej załogi przeżywa tylko on. Później Bulgarin, chcąc znaleźć winnego, oskarżył Niko i od tego czasu żąda zwrotu pieniędzy.

W 2008 roku przybywa do Liberty City na pokładzie statku Platypus, by zaznać „amerykańskiego snu”, którym rzekomo od kilku lat żyje jego kuzyn, Roman. W listach do Niko Roman opisywał swoje życie. Willa, piękne kobiety, szybkie samochody i imprezy co noc. Dodatkowym powodem przybycia do Liberty City była chęć odnalezienia zdrajcy, który sprzedał Niko i jego przyjaciół. Zdrajcą okazuje się być Darko.

Po przybyciu do miasta okazuje się, że wszystko co było zapisane w listach było kłamstwem. Roman ma upadającą firmę taksówkarską o nazwie Express Car Service (ma ona też alternatywne nazwy: Roman's Taxi Depot i Bellic Enterprises), masę długów i mieszka w rozpadającym się mieszkaniu w dzielnicy Broker. Mimo to Niko zostaje by pomóc Romanowi wyjść z długów i znaleźć zdrajcę, o czym na początku nie mówi Romanowi.

Niko później przez zabicie Vladimira Glebova miesza się w sprawy mafii rosyjskiej. Pracuje przez jakiś czas dla jej bossa – Mikhaiła Faustina, którego potem zabija na prośbę Dimitriego Rascalova. Jednak potem Dimitri wystawia Niko Bulgarinowi i oznacza go wrogiem rosyjskiej mafii. Niko ucieka z pułapki i zabiera Romana do Bohan, ponieważ Rosjanie spalili ich stare mieszkanie i firmę taksówkarską. Od tego czasu Niko pracuje dla różnych osób, będąc nękanym od czasu do czasu przez Dimitriego. W końcu zabija Dimitriego oraz Jimmy'ego Pegorino, który chciał z nim nawiązać współpracę. Musi jednak niestety znosić utratę jednej z dwóch bliskich osób – Kate lub Romana, w zależności od dokonanego przez gracza wyboru dotyczącego współpracy z Jimmym lub zabiciem Dimitriego.

Osobowość[edytuj | edytuj kod]

Niko w przeciwieństwie do takich postaci jak Claude czy Tommy Vercetti nie chce dostać się na szczyt jako przestępca i ciężko by mu było wydać kogoś, na kim mu zależy za np. pieniądze. Nie zależy mu na tym, by się z nim liczono, by miał jak najwięcej pieniędzy. Jest postacią dość litościwą i odczuwa większe emocje niż wyżej wymienione postacie. Jest zdolny do poświęceń, nawet w stosunku do ledwo poznanych osób. Bardziej mu zależy na bezpieczeństwie Romana i innych niż na własnym. Można to zauważyć w wielu momentach gry. Niko został z tego powodu bardzo ciepło przyjęty przez graczy jako „postać z wrażliwym, ludzkim sercem”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Robert Zak: 13 Video Game Characters You Didn't Realise Were Based On Real People (ang.). WhatCulture.com, 2015-10-10. s. 5. [dostęp 2018-09-22].
  2. Dariusz Matt: Niko Bellic z GTA 4 – czy kryje się za nim prawdziwa postać?. GAMEPLAY.pl, 2014-01-06. [dostęp 2018-09-22].
  3. Nick Cowen: Grand Theft Auto IV: the biggest and the best. Telegraph, 2008-04-28. [dostęp 2009-11-25].