Grand Theft Auto III

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grand Theft Auto III
Ilustracja
Logo gry
Producent

DMA Design

Wydawca

Rockstar Games

Seria gier

Grand Theft Auto

Projektant

Craig Filshie, William Mills, Chris Rothwell

Silnik

RenderWare

Format obrazu

4:3/16:9

Wersja

1.1

Data wydania

PC[1]:
PL: 14 czerwca 2002
Am.Płn.: 21 maja 2002
PlayStation 2:
Am.Płn.: 22 października 2001[2]
Xbox: 2003
Mac OS X:
EU: 12 listopada 2010
Am.Płn.: 22 listopada 2010
iOS, Android: 15 grudnia 2011

Gatunek

gra akcji

Tryby gry

gra jednoosobowa

Kategorie wiekowe

ELSPA: 18
ESRB: Mature[3]
PEGI: 18+

Język

dubbing i napisy: angielski
tylko napisy: polski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski

Wymagania sprzętowe
Platforma

Windows, Macintosh, PlayStation 2, Xbox, iOS, Android

Nośniki
Wymagania

Kontrolery

klawiatura, mysz lub gamepad

Strona internetowa

Grand Theft Auto III (GTA 3) – komputerowa gra akcji wyprodukowana przez DMA Design i wydana przez Rockstar Games w październiku 2001 na konsolę PlayStation 2, w maju 2002 na Microsoft Windows, w listopadzie 2003 na konsolę Xbox, a dla systemu OS X12 listopada 2010 w Europie i 22 listopada 2010 w Ameryce Północnej[4]. Jest czwartą częścią serii Grand Theft Auto. W Polsce została wydana przez firmę Play-It w roku 2002. Do dystrybucji gra trafiła w wersji oryginalnej, dopiero po jej premierze w Internecie pojawiła się oficjalna łata, spolszczająca grę do wersji kinowej (przetłumaczone napisy, dialogi pozostawione zostały w wersji oryginalnej). Aktualizacja zawierała także mapę metropolii, po której poruszał się gracz.

Gra była przełomem zarówno dla serii, jak i dla całego świata gier komputerowych. Grand Theft Auto III od razu zyskało sobie dobrą opinię zarówno u graczy, jak i recenzentów – większość portali internetowych i magazynów traktujących o grach komputerowych zachwycała się grą i stawiała jej bardzo wysokie noty (także w Polsce: CD-Action – 10/10; Click! – 6/6; Play – 9,3/10; Imperium Gier – 9,8/10[5]; GRY-OnLine – 9,1[6]). Trzecia część jest pierwszą z serii, która została osadzona w całości w trójwymiarze. Nowością była szczegółowa grafika i pieczołowicie odwzorowane modele samochodów, różnorodność i poziom trudności misji.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gracz wciela się w Claude’a[a] żyjącego w mieście Liberty City. Samo miasto podzielone jest na trzy części, do których dostęp zostaje umożliwiony wraz z rozwojem fabuły. Po mieście poruszają się mieszkańcy sterowani przez sztuczną inteligencję, których nastawienie do protagonisty uzależnione jest od fabuły i poczynań gracza. W przypadku śmierci głównego bohatera odradza się on w najbliższym szpitalu, a po złapaniu przez policję jest odwożony na komisariat. W obu przypadkach zabierana jest mu broń oraz część pieniędzy.

Gracz ma pełną dowolność w tym, co robi. Może wykonywać misje związane z głównym wątkiem fabularnym. Jeździć taksówką, ambulansem, wozem strażackim czy radiowozem - wykonując zadania poboczne. Dostępne są również wyzwania (tzw. „rozwałki”), polegające na zabiciu odpowiedniej ilości osób w wyznaczonym czasie.

Aktywności w grze nagradzane są dodatkowymi pieniędzmi, które Claude może wydać na broń lub kamizelkę kuloodporną.

Postać może walczyć wręcz, rzucać granatami lub używać broni palnej. Dodatkowo może jeździć metrem, prowadzić dowolny samochód, czy łódź. Każdy z pojazdów może zostać uszkodzony i w konsekwencji zniszczony. Model zniszczeń pokazuje, która część jest uszkodzona przykładowo przez zarysowanie maski lub wybicie szyby.

Gdy postać złamie prawo np. strzelając do innej osoby stopień zainteresowania przez policję wzrośnie. Im dłużej gracz popełnia wykroczenia tym większe posiłki są wysyłane, a oprócz policji ścigają go agenci federalni i wojsko.

W całym Liberty City rozlokowane są gangi: Mafia Rodziny Leone, Triada, Diablos, Yardies, Yakuza, Kartel Kolumbijski, Red Jacks, Dziewiątki i Mafia rodziny Forelli. Każdy z nich rządzi konkretną dzielnicą, ma własne ubrania i pojazdy. Niezależnie od gracza, gdy grupy wrogich gangów znajdą się niedaleko to zaczną do siebie strzelać.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

 • Claude
 Osobny artykuł: Claude (postać fikcyjna).
 • 8-Ball – czarnoskóry gangster, specjalista w dziedzinie materiałów wybuchowych. Zaliczył drobną wpadkę, przez co miał trafić do więzienia, ucieka jednak z tego samego konwoju, co główny bohater i pomaga mu na starcie, a także w późniejszych misjach. Ma nie do końca sprawne ręce, co uniemożliwia mu prowadzenie samochodu, czy strzelanie. Garaż, w którym można zamontować w samochodzie bombę w GTA: VC i GTA: SA, ma jego szyld – czarną, bilardową „ósemkę” z lontem. Głosu użyczył mu Guru.
 • Luigi GoterelliWłoch, prowadzący w Liberty City klub nocny. To od niego Claude dostaje pierwsze zlecenia, wszystkie związane z jego dziewczynami. Jest przyjacielem 8-Balla. Głosu użyczył mu Joe Pantoliano.
 • Joey Leone – jest synem Salvatore’a Leone – „ojca chrzestnego” mafii w Portland. Mechanik – uwielbia majstrować przy samochodach, w grze tylko raz widzimy go poza jego warsztatem. Niegdyś pracował razem z Carlem Johnsonem. Związał się z Misty, jedną z prostytutek Luigiego. Głosu użyczył mu Michael Rapaport.
 • Toni Cipriani – kolejny Włoch. Wraz ze swoją matką prowadzi restaurację w Saint Mark's. Nienawidzi Triady, którzy zabili jego ojca, a matka właśnie jego obwinia za śmierć swojego męża. Większość misji od niego polega na jej osłabianiu. Jest głównym bohaterem gry Grand Theft Auto: Liberty City Stories. Głosu użyczył mu Michael Madsen.
 • Salvatore Leone – przywódca mafii o nazwie „Rodzina Leone”. Jeszcze przed akcją w „trójce” toczył zażartą wojnę z rodzinami Forelli oraz Sindacco o wpływy na wzgórzu Saint Mark's, która ostatecznie okazała się jego zwycięstwem. Prowadził niegdyś interesy w Las Venturas, gdzie był właścicielem kasyna. To właśnie tam poznaje Marię, w której się zauracza, a która poleciała na jego majątek. Wdowiec, który pragnie, by jego syn Joe wreszcie się ustatkował. Toniego uważa za swojego „drugiego potomka”. W GTA III jest skłócony z Triadą oraz Kolumbijskim Kartelem, który każe szpiegować naszemu bohaterowi. Gdy dowiaduje się o przeszłości Claude’a, próbuje go zabić poprzez samochód z zamontowaną bombą. Ginie z rąk Claude’a w pierwszym zadaniu dla Asuki Kasen. Głosu użyczył mu Frank Vincent.
 • Maria Latore – żona Salvatore’a, uwielbiająca imprezy i używki. Przyjaźni się z Asuką. Jest zakochana w głównym bohaterze, ostrzega go nawet przez zasadzką urządzoną na niego przez jej męża. Następnie wraz z Asuką, wydają na Salvatore’a wyrok śmierci. Podczas audycji w radiu Chatterbox wyznaje, że kocha „pewnego gościa, który mało mówi”. Na końcu gry wzięta na zakładniczkę przez Catalinę i uratowana przez Claude’a – wystrzał, jaki słyszy gracz potem z offu, sugerować może, że zabił ją główny bohater gry. Niektóre źródła podają iż w ostatniej misji po uratowaniu przez Claude’a dostaje słowotoku, a główny bohater strzela w powietrze by ją uspokoić. Występuje również przez chwilę w GTA: SA, jako barmanka. Wtedy to też poznała ona Salvatore'a, który się w niej zakochał. Głosu użyczyła jej Debi Mazar.
 • Asuka Kasen – razem ze swoim bratem Kenji'm stoi na czele japońskiej mafii Yakuza w Liberty City. Oboje są osobami dość wpływowymi na wyspie Staunton. Posiada wtyczkę w policji, w postaci Raya Machowskiego. Zostaje zabita przez Catalinę (lub przez jednego z członków Kartelu Kolumbijskiego). Głosu użyczyła jej Lianna Pai.
 • Kenji Kasen – brat Asuki, który przewodzi mafii Yakuza. Właściciel kasyna „Kenji Casino”. Nie darzy sympatią Kartelu Kolumbijskiego, ponieważ zagraża jego interesom. Ginie z rąk Claude’a na zlecenie Donalda Love’a, który chciał wywołać wojnę między Yakuzą a Kartelem Kolumbijskim w celu doprowadzenia do spadku cen nieruchomości. Głosu użyczył mu Les J.N. Mau.
 • Donald Love – właściciel Love Media. Prowadzi w Liberty City własne interesy, stoi poza wszystkimi organizacjami przestępczymi. Jego celem jest obniżanie cen nieruchomości poprzez rozpętywanie wojen gangów, czego dowodem jest m.in. zlecenie Claude’owi zabójstwa Kenjego samochodem Kolumbijskiego Kartelu. Znika w niewyjaśnionych okolicznościach (prawdopodobnie gangi z miasta odkryły jego działania, przez co był zmuszony uciec). Jak wiadomo z Grand Theft Auto: Vice City[potrzebny przypis], Donald Love był uczniem tamtejszego potentata biznesowego od nieruchomości Avery’ego Carringtona, co może także tłumaczyć zamiłowanie do skłócania gangów. Głosu użyczył mu Kyle MacLachlan.
 • Ray Machowski – wtyczka Yakuzy w policji. Gracz pracuje dla niego na Staunton Island. Jest ścigany, dlatego po misje od niego gracz idzie do parkowej toalety. W ostatniej misji dla niego należy go odwieźć na lotnisko, skąd odlatuje, pozostawiając graczowi prezent w postaci kuloodpornego Patriota oraz małego arsenału w garażu w Staunton. Zleca Claude’owi zabicie Leona McAffreya, który będąc jego partnerem, składa zeznania przeciwko Machowskiemu. Sądząc po nazwisku ma polskie korzenie. Głosu użyczył mu Robert Loggia.
 • Catalina – główna antagonistka gry, w ostatniej misji Claude ją zabija, zestrzeliwując jej helikopter. Jest niezrównoważona psychicznie. Była jego dziewczyną, póki go nie zdradziła podczas napadu. Jest bossem Kolumbijskiego Kartelu, zajmując się handlem narkotykami oraz napadami. Jak wiadomo z Grand Theft Auto: San Andreas[potrzebny przypis], była niezrównoważoną psychicznie gangsterką oraz dziewczyną Carla Johnsona. Głosu użyczyła jej Cynthia Farrell.
 • Miguel – przewodził Kolumbijskiemu Kartelowi do czasu spotkania z Cataliną, która przejęła władzę nad mafią, a jego zauroczyła. Zdradza Claude’a razem z Cataliną. Następnie widoczny jest, gdy rozmawia z jednym ze swoich ludzi, a potem na budowie, kiedy zdradza go Catalina. Następnie jest torturowany przez Asukę. Zostaje zabity przez Catalinę (lub przez jednego z członków Kartelu Kolumbijskiego) za wyjawienie tajemnic Kartelu. Głosu użyczył mu Al Espinosa.
 • Marty Chonks – właściciel fabryki produkującej karmę dla psów. Produktem są najczęściej zwłoki ludzi, których Marty zabija w celu wyrównania rachunków. Zostaje zabity przez kochanka swojej żony, któremu winny był sporą sumę pieniędzy. Claude pracuje dla niego w Portland, odbierając zadania poprzez telefon. Głosu użyczył mu Chris Phillips.
 • El Burro – przywódca hiszpańskiego gangu Diablos. Jego gang ma tereny w Hepburn Heights w Portland. Jest skłócony z Triadą, zwłaszcza po tym, jak jej członkowie zniszczyli jego samochód. Ma też konflikt z gangiem Uptown Yardies i z Yakuzą. Claude pracuje dla niego w Portland, odbierając zadania poprzez telefon. Głosu użyczył mu Chris Phillips.
 • King Courtney – przywódca jamajskiego Uptown Yardies. Claude pracuje dla niego na Staunton Island, odbierając zadania poprzez telefon. Jest zaprzyjaźniony z Kartelem, lecz nie przepada za gangiem Diablos. W ostatniej jego misji Claude zostaje przez niego wystawiony Kartelowi Kolumbijskiemu. Głosu użyczył mu Walter Mudu.
 • D-Ice – przywódca gangu Red Jacks. Claude pracuje dla niego w Shoreside Vale, odbierając zadania poprzez telefon. W misjach dla niego Claude niszczy gang Purple Nines. Głosu użyczył mu Walter Mudu.
 • Phil Cassidy – jednoręki żołnierz, który stracił rękę rzekomo na wojnie w Nikaragui – jak jednak wiadomo z Grand Theft Auto: Vice City, jej brak jest wynikiem nieostrożnego obchodzenia się z bombą, gdy Phil był pod wpływem alkoholu. Jest skłócony z Kolumbijczykami i można kupić od niego najmocniejszą broń. Głosu użyczył mu Hunter Platin.
 • Tanner – członek Yakuzy, który w rzeczywistości jest policjantem. Gracz zabija go w piątej misji dla Asuki. Jest parodią głównego bohatera pierwszych gier z serii Driver.

Ścieżka dźwiękowa[edytuj | edytuj kod]

W 2011 roku zostały wydane dwie ścieżki dźwiękowe z gry: Grand Theft Auto III – Music from Lips 106 i Grand Theft Auto III – Music from Head Radio[7]. W 2013 roku zostało wydanych pięć kolejnych ścieżek dźwiękowych z gry[8].

Wydanie[edytuj | edytuj kod]

Wersja beta[edytuj | edytuj kod]

Wersja beta została wydana w 2008 roku jako modyfikacja do Grand Theft Auto III. Modyfikacja przywracała wszystko to, co zostało wcześniej usunięte, głównie z powodu ataku terrorystycznego na World Trade Center. Beta została wycofana ze względu na i tak zbyt dużą brutalność.

Z okazji 10-lecia premiery Grand Theft Auto III przedstawiciele Rockstar Games udzielili wielu odpowiedzi na pytania graczy odnośnie do gry. W części z nich zaprzeczyli jakoby w wersji beta znajdowały się misje terrorystyczne czy też autobusy pełne dzieci. Wśród zdań pojawiło się określenie „ery GTA III”, która została zakończona przez Grand Theft Auto IV (które rozpoczęło „erę GTA IV”), a co za tym idzie – postacie z jednego uniwersum nigdy nie pojawią się w drugim.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Grand Theft Auto III zostało uznane za kontrowersyjne, ze względu na swoją treść. Gracz nagradzany jest za wykonywanie różnych nielegalnych i niemoralnych czynów[9].

Po początkowej premierze gry w Australii została ona później wycofana ze sklepów, aż do momentu wydania ocenzurowanej wersji gry[10]. Różni krytycy wysuwali przypuszczenia, że dzieci, grające w tego rodzaju gry, mogą wykazywać socjopatyczne stosunki do otoczenia. Już nieraz w Stanach Zjednoczonych osoby aresztowane pod zarzutem kradzieży samochodów powoływały się na Grand Theft Auto.

20 października 2003 roku szesnastoletni William Buckner oraz jego czternastoletni przyrodni brat Joshua zastrzelili 45-letniego Aarona Hamela, a poważnie ranili 19-letnią Kimberly Bede, których samochód został ostrzelany z broni kalibru .22 cala. Rodzeństwo przyznało się do winy. Zeznali, że broń znaleźli w domu, a zainspirowani Grand Theft Auto III, zaczęli strzelać do przypadkowo wybranych ludzi. Jack Thompson i Richard Talley, przedstawiciele rodzin zamordowanych, utrzymywali przed sądem, iż gra inspiruje do przemocy, a także ćwiczy w strzelaniu do ludzi i pojazdów. Douglas Lowenstein, prezes stowarzyszenia Entertainment Software Association, stwierdził, że całe zajście na pewno było ogromną tragedią, jednak nieuzasadnione jest zrzucanie winy na grę, mającej kilka milionów graczy na całym świecie[11].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Nazwisko jest nieznane, zaś imię pojawia się dopiero w kolejnej części gry.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Data premiery gry Grand Theft Auto III na komputery osobiste. Gry–Online.
 2. Data premiery gry Grand Theft Auto III na platformę PlayStation 2. Gry–Online.
 3. Gra Grand Theft Auto III w systemie klasyfikacji gier ESRB (ang.). System klasyfikacji gier ESRB.
 4. Rockstar Games Brings the Grand Theft AutoTrilogy to the Mac (ang.). [dostęp 2010-11-14].
 5. WP Gry - Wiadomości ze świata eSportu, recenzje gier i sprzętu - WP.PL, gry.wp.pl [dostęp 2017-11-23] [zarchiwizowane z adresu 2012-12-01] (pol.).
 6. Grand Theft Auto III, GTA 3 , Grand Theft Auto 3 (PC) | GRYOnline.pl, gry-online.pl [dostęp 2017-11-23] (pol.).
 7. GRAND THEFT AUTO III: HEAD RADIO & LIPS FM STATION ALBUMS NOW AVAILABLE ON ITUNES (ang.). rockstargames.com, 2011-12-07. [dostęp 2017-03-24].
 8. OFFICIAL GRAND THEFT AUTO RADIO PLAYLISTS ON SPOTIFY AND ITUNES (ang.). rockstargames.com, 2013-04-11. [dostęp 2017-03-24].
 9. Comparative Media: Prostitution (ang.). brettdouville.com. [dostęp 2015-01-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-08-12)].
 10. Shahed Ahmed: Australian GTAIII ban upheld (ang.). GameSpot, 2001-12-13. [dostęp 2015-01-10].
 11. Justin Calvert: Families sue over GTAIII-inspired shooting (ang.). GameSpot, 2003-10-22. [dostęp 2014-08-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-04-15)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]