Norica Nicolai

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Norica Nicolai
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 27 stycznia 1958
Sinaia
Zawód polityk, prawniczka

Norica Nicolai z domu Clinci (ur. 27 stycznia 1958 w Sinai) – rumuńska polityk i prawniczka, była senator, deputowana do Parlamentu Europejskiego VII i VIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1983 ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Bukareszteńskim. Do 1991 była prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Oltenicie. Później praktykowała jako radca prawny w prywatnej firmie.

W drugiej połowie lat 90. należała do chadeckiej partii chłopskiej. Od 1997 do 2000 pełniła funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Ochrony Społecznej w gabinecie Victora Ciorbei. W 2000 wstąpiła do Partii Narodowo-Liberalnej, w tym samym roku z ramienia liberałów została wybrana w skład rumuńskiego Senatu, mandat odnowiła także cztery lata później.

W grudniu 2007 znalazła się w centrum konfliktu politycznego między premierem Călinem Popescu-Tăriceanu, który wysunął jej kandydaturę na wakujący urząd ministra sprawiedliwości, a prezydentem Traianem Băsescu. Ten ostatni odmówił jej nominacji, dążąc do zmiany kandydata, zarzucając Norice Nicolai popełniane przez nią błędy z czasów wykonywania zawodu prokuratora i jej negatywny wizerunek jako senatora[1]. Spór zakończył się w sądzie konstytucyjnym, który ostatecznie, w lutym 2008, uznał uprawnienie prezydenta do odrzucenia przedstawionej mu kandydatury na ministra. W tym samym roku Norica Nicolai przegrała wybory do Senatu kolejnej kadencji.

W wyborach w 2009 uzyskała mandat posłanki do Parlamentu Europejskiego. Przystąpiła do grupy Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, została wiceprzewodniczącą Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony[2]. W 2014 z powodzeniem ubiegała się o europarlamentarną reelekcję.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]