Plac Centralny im. Ronalda Reagana w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
plac Centralny im. Ronalda Reagana
Nowa Huta
Obiekt zabytkowy nr rej. A-1431/M z 27.04.2015[1]
Ilustracja
Widok z lotu ptaka
Państwo  Polska
Miejscowość Kraków
Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „plac Centralny im. Ronalda Reagana”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „plac Centralny im. Ronalda Reagana”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „plac Centralny im. Ronalda Reagana”
Ziemia50°04′18,0″N 20°02′13,5″E/50,071660 20,037094
Zabudowa Placu Centralnego widziana z Łąk Nowohuckich
Centrum A i Centrum B
Widok na zachód i os. Centrum D
Krokusy wiosenne uprawne na Placu Centralnym, 2018
Przykład ozdoby okien bloków znajdujących się przy Placu Centralnym

Plac Centralny – centralne miejsce Nowej Huty, w administracyjnej dzielnicy XVIII. Przeznaczony dla spacerowiczów, ale jednocześnie pełniący rolę węzła komunikacyjnego i punktu przesiadkowego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Realizacja budowy rozpoczęła się w 1949 roku. Autorami koncepcji architektonicznej byli Tadeusz Ptaszycki oraz Marta i Janusz Ingardenowie. Miał tam powstać teatr, a za nim, na Łąkach Nowohuckich – jezioro. Pośrodku Placu miał stanąć obelisk. Pomysł został jednak zaniechany w połowie lat pięćdziesiątych XX wieku. W latach osiemdziesiątych rozpoczęto budowę Nowohuckiego Centrum Kultury (NCK) w miejscu wcześniej wspomnianego teatru, który wybudowano w innym miejscu Nowej Huty. NCK miało być jednym z największych domów kultury w Polsce. W 2004 roku Rada Miasta Krakowa przeznaczyła milion złotych na modernizację Placu Centralnego. Miał zostać przywrócony wygląd Placu sprzed 55 lat. Wykonano w środku deptak z ławkami, zmodernizowano zieleń, pojawiły się ławki, kosze na śmieci, stylowe ogrodzenia zieleni. Na Aleję Róż, jak i na Plac powróciły lampy kandelabrowe.

8 września 2004 roku radni z Rady Miasta Krakowa zmienili nazwę placu, dodając do jego nazwy patrona – Ronalda Reagana. Początkowo planowano usunięcie z nazwy słowa „Centralny”, ale wskutek działań Komitetu Obrony Nazwy Placu Centralnego, założonego przez mieszkańców oraz niektórych radnych miasta i radnych nowohuckich dzielnic, zmiana ograniczyła się do dodania patrona.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Charakterystycznymi elementami Placu Centralnego są arkady, którymi są przykryte niektóre partery sklepowe. Renesansowe i barokowe rozwiązania architektoniczne to przede wszystkim:

  • balkony przypominające renesansowe loggie, ozdobione kolumnami
  • różnego rodzaju zdobienia zewnętrznych elewacji
  • witryny sklepowe przypominające rozwiązania arkadowe

Podział[edytuj | edytuj kod]

Z Placu Centralnego symetrycznie wychodzą cztery ulice:

Plac Centralny składa się z pięciu części złożonych na osiedla, które wypełniają Centrum Nowej Huty:

Centrum A[edytuj | edytuj kod]

Usytuowane jest po wschodniej stronie Centrum. W ciągu handlowym znajdował się znany w Nowej Hucie i Krakowie dom Mody Polskiej oraz dwa banki.

Centrum B[edytuj | edytuj kod]

Północno-wschodnia część Placu. Znajdują się tam takie obiekty jak Cepelix (dawna Cepelia), bank BPH (dawniej restauracja „Arkadia”), salon sieci komórkowej „Orange”. Jest usytuowane po prawej stronie od Alei Róż.

Centrum C[edytuj | edytuj kod]

Północno-zachodnia część. Znajdowała się tam księgarnia Skarbnica, jest tam też sklep papierniczy.

Centrum D[edytuj | edytuj kod]

Zachodnia część. Znajduje się tam kwiaciarnia, Deutsche Bank. W miejscu dawnego klubu prasy znajduje się sklep spożywczy „Bosman”. Jest usytuowany po lewej stronie od Alei Władysława Andersa.

Część południowa placu nie jest zabudowana. Znajduje się tam pomnik Solidarności. Jest traktowana jak park połączony z nowohuckimi Łąkami i mający rozległy widok z wiślanej skarpy na dolinę rzeki oraz Pogórze Wielickie.

Panorama Placu Centralnego
Panorama Placu Centralnego

Przypisy[edytuj | edytuj kod]