Nowojorska Biblioteka Publiczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Budynek główny Nowojorskiej Biblioteki Publicznej, zbudowany w latach 1897–1911 na podstawie projektu Carrère and Hastings
Główna czytelnia

Nowojorska Biblioteka Publiczna (ang. The New York Public Library, NYPL) – jedna z największych bibliotek publicznych na świecie i jedna z najważniejszych bibliotek naukowo-badawczych w USA. Unikalna struktura instytucji łączy ogromny system publicznych wypożyczalni i czytelni, z równie wielkim systemem zbiorów bibliotecznych służących do prowadzenia badań naukowych, niedostępnych do powszechnego wypożyczania. Cała korporacja funkcjonuje na zasadach non-profit i misji publicznej, zarządzana jest prywatnie, a finansowana z obu stron.

Historyk David McCullough określił Nowojorską Bibliotekę Publiczną, jako jedną z 5 najważniejszych bibliotek w Ameryce (obok Biblioteki Kongresu, Bostońskiej Biblioteki Publicznej, i bibliotek uniwersyteckich Harvardu i Yale).

Miasto Nowy Jork nie posiada jednolitego systemu bibliotek publicznych dla wszystkich 5 swoich dzielnic. Egzystują 3 oddzielne instytucje- Nowojorska Biblioteka Publiczna właśnie, Brooklyńska Biblioteka Publiczna i Biblioteka Publiczna Dzielnicy Queens. Największa jest ta pierwsza, posiada 86 oddziałów bibliotecznych w Bronksie, Manhattanie i Staten Island.

Na cały system NYPL składają się: 4 biblioteki naukowo-badawcze, których zbiorów nie można wypożyczać, 4 główne biblioteki wypożyczające, biblioteka dla osób niepełnosprawnych, i 77 mniejszych dzielnicowych oddziałów bibliotecznych.

Dostęp do całego systemu Nowojorskiej Biblioteki Publicznej jest powszechny i bezpłatny.

Witryny internetowe NYPL zapewniają dostęp do kompleksowych katalogów zbiorów bibliotecznych, dostęp do zgromadzonych elektronicznych wersji setek czasopism i imponującej, stale rozszerzanej kolekcji grafik (starych zdjęć, pocztówek, map, reprodukcji).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]