Staten Island

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Staten Island
Okręg Nowego Jorku
Ilustracja
Most Verrazano-Narrows Bridge, widok z Brooklynu w kierunku Staten Island.
Flaga
Flaga
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Nowy Jork
Miasto Nowy Jork
Data założenia 1661
Zarządzający James Oddo
Powierzchnia 265 km²
Populacja 
• liczba ludności

473 279
• gęstość 3122 os./km²
Kod pocztowy 10301-10314
Położenie na mapie Nowego Jorku
Położenie na mapie
40°34′34″N 74°08′41″W/40,576111 -74,144722
Strona internetowa
Portal Portal Stany Zjednoczone

Staten Island – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Richmond. Staten Island mieści się na wyspie o tej samej nazwie, leżącej w cieśninie będącej wejściem do Zatoki Nowojorskiej. Jako okręg funkcjonuje od 1898 r., gdy doszło do reorganizacji Nowego Jorku jako miasta (m.in. włączono wtedy Brooklyn w granice metropolii). Do 1975 r. okręg znany był jako Richmond.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy kontakt Europejczyków z tymi terenami to wyprawa Giovanni da Verrazzano (nazwisko jest pisane także Verrazano), który dotarł tu ze swoją ekspedycją w 1524 r. Następnie w 1609 r. Henry Hudson w imieniu Holendrów zapoczątkował tu handel z miejscowymi plemionami indiańskimi. Wyspa pozostawała jednak długo niezamieszkana ponieważ miejscowi Indianie wielokrotnie niszczyli nowo powstające osiedla. Pierwsza stała holenderska osada powstała w 1661 r. pod nazwą „Oude Dorp”. W 1667 r. wyspa została zdobyta przez Anglików. W 1683 r. zostało tu powołane hrabstwo Richmond.

Bogata dzielnica[edytuj | edytuj kod]

Jest to dzielnica o najmniejszej populacji, najbardziej jednorodna etnicznie. Przez mieszkańców innych dzielnic bywa humorystycznie traktowana jako rodzaj wiejskiej prowincji, co nie mija się z prawdą, bo zabudowa nie jest tutaj gęsta (dawniej istniało tutaj wiele gospodarstw rolnych). Obecnie liczba mieszkańców stale rośnie, co jest spowodowane m.in. otwarciem mostu Verrazano oraz w miarę dogodnymi warunkami mieszkaniowymi, które są na pewno lepsze od innych dzielnic (przede wszystkim nie jest tu tłoczno i jest zdecydowanie czyściej).

Dzielnica zajmuje 265 km². Najwyższym punktem wyspy jest wzniesienie Todt Hill (125 m). Oprócz głównej wyspy, czyli Staten Island istnieje szereg drobnych i niezamieszkanych wysepek. Są to m.in.:

  • The Isle of Meadow (przy ujściu Fresh Kills)
  • Pralls Island (w Arthur Kill)
  • Shooters Island (w zatoce Newark; jej część należy do New Jersey)
  • Swinburne Island (w dolnej części Zatoki Nowojorskiej)
  • Hoffman Island (w dolnej części Zatoki Nowojorskiej)

Wyspa ma największą powierzchnię terenów zielonych ze wszystkich dzielnic Nowego Jorku.

Mieszkańcy[edytuj | edytuj kod]

Dzielnicę zamieszkuje 443 tys. ludzi. Z czego 77% to biali, 5,65% to czarni Amerykanie. Z tego do włoskiego pochodzenia przyznaje się 44,55% osób (największa społeczność włoska ze wszystkich hrabstw), irlandzkiego – 14,45%, niemieckiego – 7,61%, angielskiego i polskiego po około 3,4%. Większość mieszkańców to członkowie Kościoła katolickiego, który posiada tutaj silne wpływy.