Staten Island

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Nowego Jorku Staten Island
Okręg Nowego Jorku
Flaga
Flaga Staten Island
USS Leyte Gulf (CG 55) under the Verrazano Narrows Bridge.jpg
Most Verrazano-Narrows Bridge, widok z Brooklynu w kierunku Staten Island.
Państwo  Stany Zjednoczone
Miasto Nowy Jork
Status Okręg
Założono 1661
Burmistrz James Oddo
Powierzchnia 260 km²
Ludność
 • liczba ludności
 • gęstość

473,279
8,160,0 os./km²
Kod pocztowy 10301-10314
Położenie na planie Nowego Jorku
Położenie na planie Nowego Jorku
Położenie na mapie Nowego Jorku
Mapa lokalizacyjna Nowego Jorku
Staten Island
Staten Island
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Staten Island
Staten Island
Ziemia 40°34′34″N 74°08′41″W/40,576111 -74,144722
Strona internetowa

Staten Island – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Richmond. Staten Island mieści się na wyspie o tej samej nazwie, leżącej w cieśninie będącej wejściem do Zatoki Nowojorskiej. Jako okręg funkcjonuje od 1898, gdy doszło do reorganizacji Nowego Jorku jako miasta (m.in. włączono wtedy Brooklyn w granice metropolii). Do 1975 okręg znany był jako Richmond.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy kontakt Europejczyków z tymi terenami to wyprawa Giovanni da Verrazzano (nazwisko jest pisane także Verrazano), który dotarł tu ze swoją ekspedycją w 1524 r. Następnie w 1609 r. Henry Hudson w imieniu Holendrów zapoczątkował tu handel z miejscowymi plemionami indiańskimi. Wyspa pozostawała jednak długo niezamieszkana ponieważ miejscowi Indianie wielokrotnie niszczyli nowo powstające osiedla. Pierwsza stała holenderska osada powstała w 1661 r. pod nazwą „Oude Dorp”. W 1667 r. wyspa została zdobyta przez Anglików. W 1683 r. zostaje tu powołane hrabstwo Richmond.

Bogata dzielnica[edytuj | edytuj kod]

Jest to dzielnica o najmniejszej populacji, najbardziej jednorodna etnicznie. Przez mieszkańców innych dzielnic bywa humorystycznie traktowana jako rodzaj wiejskiej prowincji, co nie mija się z prawdą, bo zabudowa nie jest tutaj gęsta (dawniej istniało tutaj wiele gospodarstw rolnych). Obecnie liczba mieszkańców stale rośnie, co jest spowodowane m.in. otwarciem mostu Verrazano oraz w miarę dogodnymi warunkami mieszkaniowymi, które są na pewno lepsze od innych dzielnic (przede wszystkim nie jest tu tłoczno i jest zdecydowanie czyściej).

Dzielnica zajmuje 265 km². Najwyższym punktem wyspy jest wzniesienie Todt Hill (125 m). Oprócz głównej wyspy, czyli Staten Island istnieje szereg drobnych i nie zamieszkanych wysepek. Są to m.in.:

  • The Isle of Meadow (przy ujściu Fresh Kills)
  • Pralls Island (w Arthur Kill)
  • Shooters Island (w zatoce Newark; jej część należy do New Jersey)
  • Swinburne Island (w dolnej części Zatoki Nowojorskiej)
  • Hoffman Island (w dolnej części Zatoki Nowojorskiej)

Wyspa ma największą powierzchnię terenów zielonych z wszystkich dzielnic Nowego Jorku.

Mieszkańcy[edytuj | edytuj kod]

Dzielnicę zamieszkuje 443 tys. ludzi. Z czego 77% to biali, 5,65% to czarni Amerykanie. Z tego do włoskiego pochodzenia przyznaje się 44,55% osób (największa społeczność włoska ze wszystkich hrabstw), irlandzkiego – 14,45%, niemieckiego – 7,61%, angielskiego i polskiego po około 3,4%. Większość mieszkańców to członkowie Kościoła katolickiego, który posiada tutaj silne wpływy.