Ntdetect.com

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

NTDETECT.COM (często też jako NTDETECT) – składnik systemów operacyjnych z rodziny Windows NT działających na architekturze sprzętowej x86. NTDETECT jest używany podczas uruchamiania systemu i ma za zadanie wykryć sprzęt niezbędny do załadowania systemu operacyjnego.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Ntdetect.com jest wywoływany przez NTLDR w celu pobrania informacji, które są następnie ładowane przez Ntoskrnl.exe czyli jądro systemu Windows. NTDetect jest używany na komputerach korzystających z BIOSa. Komputery wyposażone w Extensible Firmware Interface (takie jak IA-64) używają metody wykrycia urządzeń niepowiązanych z systemem. [1] Wykrywanie sprzętu działa nieco inaczej w zależności od tego, czy Advanced Configuration and Power Interface jest obsługiwane przez sprzęt. Jeżeli ACPI jest obsługiwane, lista urządzeń jest przekazana do jądra, a Windows odpowiednio przydziela zasoby. W starszym sprzęcie, gdzie ACPI nie jest obsługiwane, BIOS zajmuje się przydzielaniem zasobów (jądro dostaje także informacje o tym). Ponadto, NTDETECT uruchomi odpowiedni profil sprzętowy. System Windows obsługuje profile sprzętowe, które pozwalają do pracy w sytuacjach z regularnymi zmianami sprzętu. Jest to często użytkowane na komputerach przenośnych podłączanych do stacji dokujących.

W Windows Vista i późniejszych systemach operacyjnych Windows, ntdetect.com tylko obsługuje ACPI, więc Windows będzie mógł kontrolować podziałem zasobów na każdej maszynie w identyczny sposób. Dodatkowym faktem jest brak obsługi profili w Windows Vista.

Informacje zebrane przez NTDETECT są przechowywane w kluczu Rejestru HKLM\HARDWARE\DESCRIPTION w późniejszym etapie rozruchu.

Wykrywane elementy[edytuj | edytuj kod]

Rozwiązywanie problemów[edytuj | edytuj kod]

Aby pomóc rozwiązać problemy, firma Microsoft udostępniła różne wersje debugowe pliku ntdetect.com, które wyświetlają szczegóły dotyczące wykrytego sprzętu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]