Rejestr (Windows)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rejestr
Komponent systemu Windows
Ikona komponentu
Rodzaj

hierarchiczna baza danych

Dołączony do wersji

Windows 3.1 i nowsze

Rejestrhierarchiczna baza danych konfiguracyjnych w systemach operacyjnych Windows. Są w nim przechowywane informacje o konfiguracji i ustawieniach m.in. użytkowników, urządzeń podłączonych do komputera, a także zainstalowanych programów[1].

Do wpisów w rejestrze system odwołuje się każdorazowo, gdy wynik wykonania operacji zależy od wcześniej zapamiętanych ustawień systemowych[2].

Rejestr w platformie Windows spełnia analogiczną funkcję do katalogu /etc(inne języki)/ w systemach Unix/Linux[3].

Rejestr pełni funkcję centralnej bazy danych, przeznaczonej do przechowywania w ujednolicony sposób wszystkich informacji konfiguracyjnych systemu operacyjnego i aplikacji. Zawiera on kompletny zestaw wpisów dotyczących ustawień takich elementów, jak programy obsługi urządzeń (sterowniki), pamięci czy programy obsługi sieci. Narzędzia systemu operacyjnego pozwalają na dostęp do niego zarówno z komputera, którego dotyczy, jak również poprzez sieć[1].

Architektura rejestru jest połączeniem idei znanych z Windows 3.x plików INI oraz występującego także w tym środowisku rejestru (przechowującego znacznie mniej informacji). Rejestr zawarty w systemie Windows 95 ujednolica i łączy te mechanizmy. Sekcjom plików INI odpowiadają tzw. klucze rejestru, a poszczególnym wpisom – wartości rejestru. Podstawowe różnice to wprowadzenie struktury hierarchicznej (drzewiastej) i umożliwienie korzystania z wartości binarnych[2][4][5].

Przed wprowadzeniem koncepcji rejestru konfiguracja systemu i programów była zapisywana w plikach typu .ini obecnych na dysku, a każde odwoływanie się do konfiguracji powodowało konieczność odczytu pliku .ini z dysku, co spowalniało system. Wraz z rozwojem systemów ilość danych gromadzonych w konfiguracji wzrosła na tyle, że każdorazowe odwoływanie się do konfiguracji zapisanej na dysku było znacznym obciążeniem systemu, w związku z czym rejestr w nowszych systemach Windows jest wpisywany do pamięci RAM podczas uruchamiania systemu, na dysku zaś zapisywane są jedynie jego aktualizowane kopie[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Deland-Han, Rejestr systemu Windows dla użytkowników zaawansowanych - Windows Server [online], learn.microsoft.com, 26 grudnia 2023 [dostęp 2024-02-29] (pol.).
  2. a b The Registry : PC Hardware [online], brainbell.com [dostęp 2024-02-29].
  3. Poznaj najciekawsze triki do rejestru Windows [online], Komputer Świat, 15 stycznia 2024 [dostęp 2024-02-29] (pol.).
  4. a b Windows 2000 Registry: Latest Features and APIs Provide the Power to Customize and Extend Your Apps -- MSDN Magazine, November 2000 [online], web.archive.org, 15 kwietnia 2003 [dostęp 2024-02-29] [zarchiwizowane z adresu 2003-04-15].
  5. Win31.OPX.PL - Opisy, Porady [online], win31.opx.pl [dostęp 2024-02-29].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]