Rejestr (Windows)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy terminu w informatyce. Zobacz też: innego znaczenia tego słowa.
Rejestr
Komponent systemu Windows
Rodzaj hierarchiczna baza danych
Dołączony do wersji Windows 3.1 i nowsze

Rejestrhierarchiczna baza danych konfiguracyjnych w systemach operacyjnych Windows. Są w niej przechowywane informacje o konfiguracji i ustawieniach m.in. użytkowników, urządzeń podłączonych do komputera, a także zainstalowanych programów.

Do wpisów w rejestrze system odwołuje się każdorazowo, gdy wynik wykonania operacji zależy od wcześniej zapamiętanych ustawień systemowych.

Rejestr Windows spełnia analogiczną funkcję do katalogu /etc/ w systemach Unix/Linux.

Rejestr jest centralną bazą danych przeznaczoną do przechowywania w ujednolicony sposób wszystkich informacji konfiguracyjnych systemu operacyjnego i aplikacji. Zawiera on kompletny zestaw wpisów dotyczących ustawień takich elementów, jak programy obsługi (sterowniki) urządzeń, pamięć czy programy obsługi sieci. Narzędzia systemu operacyjnego pozwalają na dostęp do niego zarówno z komputera, którego dotyczy, jak również poprzez sieć.

Architektura Rejestru jest połączeniem idei znanych z Windows 3.x plików INI oraz występującego także w tym środowisku Rejestru (przechowującego znacznie mniej informacji). Rejestr Windows 95 ujednolica i łączy te mechanizmy. Sekcjom plików INI odpowiadają tzw. klucze Rejestru, a poszczególnym wpisom – wartości Rejestru. Podstawowe różnice to wprowadzenie struktury hierarchicznej (drzewiastej) i umożliwienie korzystania z wartości binarnych.

Przed wprowadzeniem koncepcji rejestru, konfiguracja systemu i programów była zapisywana w plikach typu .ini obecnych na dysku, a każde odwoływanie się do konfiguracji powodowało konieczność odczytu pliku .ini z dysku, co spowalniało system. Wraz z rozwojem systemów, ilość danych gromadzonych w konfiguracji wzrosła na tyle, że każdorazowe odwoływanie się do konfiguracji zapisanej na dysku było znacznym obciążeniem systemu, w związku z czym Rejestr Windows w nowszych systemach jest wpisywany do pamięci RAM podczas uruchamiania systemu, podczas gdy na dysku zapisywane są jedynie jego aktualizowane kopie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]