Przejdź do zawartości

Ołtarz Oddich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ołtarz Oddich
Ilustracja
Autor

Rafael Santi

Data powstania

ok. 1503

Medium

olej na płótnie

Wymiary

267 × 163 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Muzea Watykańskie

Ołtarz Oddichobraz ołtarzowy wykonany przez Rafaela Santiego, znajdujący się obecnie w zbiorach Pinakoteki Watykańskiej. Wykonany w 1503 roku na zamówienie Alessandry degli Oddi.

Kompozycja przedstawia koronację Matki Boskiej. Postaci w dolnej partii obrazu zgromadzone są wokół ukośnie umieszczonego sarkofagu. Jego bryła została wykreślona zgodnie z zasadami geometrii, podobnie jak rozłożenie świateł i cieni. Taki zabieg podkreśla przestrzenność obrazu i decyduje o rozmieszczeniu apostołów, którzy przedstawiają odmienne typy ludzkie. Górna część zajęta jest z kolei przez postać Matki Boskiej i Jezusa w otoczeniu aniołów grających na instrumentach muzycznych i skrzydlatych głów cherubinów. Całość charakteryzuje bogaty, świetlisty koloryt. Pejzaż w tle przesycony jest atmosferą niezmąconego spokoju.

Układ malowidła odpowiada zasadom obowiązującym wówczas w malarstwie umbryjskim. W gestach postaci widoczne są wpływy stylu Perugina, choć przedstawiona tu ekspresja jest typowa dla Rafaela. W pracy tej zauważalne są również wpływy malarstwa Pinturicchia.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]