Ołtarz Oddich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ołtarz Oddich
Ilustracja
Autor Rafael Santi
Rok wykonania ok. 1503
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 267 × 163 cm
Muzeum Muzea Watykańskie

Ołtarz Oddichobraz ołtarzowy wykonany przez Rafaela Santiego, znajdujący się obecnie w zbiorach Pinakoteki Watykańskiej. Wykonany w 1503 roku na zamówienie Alessandry degli Oddi.

Kompozycja przedstawia koronację Matki Boskiej. Postaci w dolnej partii obrazu zgromadzone są wokół ukośnie umieszczonego sarkofagu. Jego bryła została wykreślona zgodnie z zasadami geometrii, podobnie jak rozłożenie świateł i cieni. Taki zabieg podkreśla przestrzenność obrazu i decyduje o rozmieszczeniu apostołów, którzy przedstawiają odmienne typy ludzkie. Górna część zajęta jest z kolei przez postać Matki Boskiej i Jezusa w otoczeniu aniołów grających na instrumentach muzycznych i skrzydlatych głów cherubinów. Całość charakteryzuje bogaty, świetlisty koloryt. Pejzaż w tle przesycony jest atmosferą niezmąconego spokoju.

Układ malowidła odpowiada zasadom obowiązującym wówczas w malarstwie umbryjskim. W gestach postaci widoczne są wpływy stylu Perugina, choć przedstawiona tu ekspresja jest typowa dla Rafaela. W pracy tej zauważalne są również wpływy malarstwa Pinturicchia.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stefano Peccatori i Stefano Zuffi, "Klasycy Sztuki,Rafael", Arkady 2006, ​ISBN 83-60529-00-0