La Fornarina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
La Fornarina (1518-1519)
Ilustracja
Autor Rafael Santi
Rok wykonania 1483–1520
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 85 × 60 cm
Muzeum Galleria Nazionale d’Arte Antica

La Fornarina (znany także jako Portret młodej kobiety) – obraz włoskiego malarza i architekta renesansowego Rafaela Santiego, wykonany pomiędzy 1518 i 1520 rokiem. Znajduje się obecnie w Galleria Nazionale d’Arte Antica w Palazzo Barberini, Rzym.

Prawdopodobnie obraz był w warsztacie malarza po jego śmierci w 1520, a następnie został zmodyfikowany i sprzedany przez pomocnika artysty – Giulio Romano. W XVI wieku dzieło znajdowało się w domu hrabiny Santafiora, rzymskiej szlachcianki, później stało się własnością księcia Boncompagni, by na koniec trafić do Galleria Nazionale, gdzie nadal jest przechowywane.

Kobietę tradycyjnie identyfikuje się z Margheritą Luti, która została kochanką Rafaela podczas jego pobytu w Rzymie. Nie jest to jednak wersja potwierdzona. Postać została przedstawiona w orientalnym nakryciu głowy, z odsłoniętymi piersiami, trzymająca rękę w okolicach klatki piersiowej. Oświetlona jest silnym, sztucznym światłem. Na lewym ramieniu widnieje wąska wstęga z podpisem artysty – RAPHAEL URBINAS. Historycy sztuki i uczeni debatują nad tym, czy prawa ręka na lewej piersi nie jest ułożona na guzie nowotworowym, ukrywając go tym samym w klasycznej pozie miłości[1]. Szczególne, ustalone spojrzenie młodej kobiety przyczynia się do nienaturalności całej kompozycji.

Analizy prześwietleń rentgenowskich pokazują, że początkowo tło było namalowane w stylu Leonarda da Vinci – nie znajdowały się tam krzaki mirtu, które widać obecnie, poświęcone Wenus, bogini miłości i namiętności.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

  • La velata – inne dzieło Rafaela, przedstawiające tę samą kobietę

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]