Przejdź do zawartości

Zaślubiny Marii z Józefem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zaślubiny Marii z Józefem
Ilustracja
Autor

Rafael Santi

Data powstania

1504

Medium

olej na desce

Wymiary

170 × 118 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Pinakoteka Brera

Zaślubiny Marii z Józefem – obraz Rafaela Santiego, znany także jako „Zaślubiny Marii”, powstały w 1504 roku na zamówienie rodziny Albizzini do kaplicy św. Józefa w kościele San Francesco, w Città di Castello[1]. Obecnie znajduje się w zbiorach mediolańskiej Pinacoteca di Brera.

Obraz podzielony jest wyraźnie na dwie części, górną i dolną. W dolnej znajduje się scena zaślubin. Pośrodku stoi kapłan, po lewej Madonna i jej orszak składający się z pięciu kobiet o delikatnych rysach twarzy i pełnych wdzięku pozach. Po prawej Józef z gałęzią pokrytą kwiatami i czterej mężczyźni. Postaci na obrazie jest dwanaście, co świadczy o odzwierciadlaniu matematycznej harmonii poprzez stosunki liczbowe.

Postać młodzieńca w prawym rogu obrazu, przełamującego gałązkę, jest częstym motywem w ikonografii zaślubin Marii. Symbolizuje on konkurentów odrzuconych przez nią.

W górnej połowie obrazu widoczny jest budynek w stylu tempietta Bramantego. Należy również zwrócić uwagę na równomierne rozmieszczenie planów w tej kompozycji perspektywicznej oraz spokojny pejzaż w tle tak typowy dla Rafaela.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Leszek Śliwa: Gałązka z kwiatem. gosc.pl, 2013-03-14. [dostęp 2019-09-25].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • „Klasycy sztuki, Rafael”, Stefano Peccatori i Stefano Zuffi, Arkady 2006, ISBN 83-60529-00-0