Przejdź do zawartości

OBEY

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Naklejka OBEY

OBEY – akcja zapoczątkowana przez amerykańskiego artystę street art, Sheparda Faireya, który w 1989 roku zaczął rozpowszechniać w USA stworzone przez siebie naklejki z wizerunkiem słynnego wrestlera o pseudonimie André the Giant. Od 2001 roku OBEY jest również marką odzieżową[1][2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1989 Shepard Fairey wraz z kilkoma znajomymi z Rhode Island School of Design stworzył serię naklejek i plakatów, które początkowo nazwał Andre the Giant Has a Posse. Wkrótce zaczął je hurtowo drukować, naklejać i sprzedawać[3]. Sam Fairey określał to, co robi jako rodzaj eksperymentu z zakresu fenomenologii, który ma na celu sprawdzenie jak ludzie zareagują na wszechobecną, lecz nic nie znaczącą naklejkę[4].

Z powodu groźby pozwu ze strony World Wrestling Entertainment w 1994 roku Fairey był zmuszony przestać używać nazwiska André the Giant w swoich dziełach. Zmienił wówczas ich design, a stary napis zamienił na hasło OBEY, które miało nawiązywać do kultowego filmu Oni żyją z 1988 roku[3].

Popularność[edytuj | edytuj kod]

Sklep z ubraniami OBEY

Slogan OBEY wraz z charakterystyczną twarzą zdobył dużą popularność na całym świecie za sprawą licznych graffiti, wlepek i plakatów tworzonych przez Faireya i jego naśladowców. Grafika pojawiła się na T-shirtach, bejsbolówkach i wszelkiego rodzaju gadżetach. Doczekała się również wielu parodii, na przykład z Myszką Miki, Guyem Fawkesem, czy Latającym Potworem Spaghetti[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. About. Obey Clothing. [dostęp 2015-07-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-23)]. (ang.).
  2. OBEY - Zdejmij, pomyśl, ewentualnie ubierz ponownie. Zulukuki, 6 lipca 2012. [dostęp 2015-07-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (4 marca 2016)].
  3. a b International Tattoo Magazine. marzec 1999. (ang.).
  4. Manifesto. OBEY Giant. (ang.).
  5. Obey T-Shirts & Hoodies. Redbublle. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]