Oak Park (Illinois)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Oak Park
ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Illinois

Populacja (2000)
• liczba ludności


52 524

Nr kierunkowy

708

Położenie na mapie Illinois
Mapa konturowa Illinois, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Oak Park”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Oak Park”
Ziemia41°53′04″N 87°47′01″W/41,884444 -87,783611
Strona internetowa
Portal Stany Zjednoczone
Dom zbudowany przez Franka Lloyda Wrighta w Oak Park

Oak Park – przedmieście Chicago na prawach wioski (village) w hrabstwie Cook w Stanach Zjednoczonych, położone blisko centrum metropolii i połączone z nim systemem komunikacji publicznej. Według spisu (ang. census) z roku 2000 wioska liczyła 52 524 mieszkańców, ale według przypuszczalnych danych za rok 2003 50 824.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W roku 1837 przemysłowiec Joseph Kettlestrings zakupił 172 akry ziemi na terenach na zachód od Chicago. W roku 1850 firma Galena&Chicago Union Railroads zbudowała linię kolejową łączącą Chicago z Elgin zakładając stację pośrednią w Oak Park[1]. Po Wielkim Pożarze, który spustoszył Chicago w roku 1871 liczba mieszkańców Oak Park zaczęła szybko wzrastać. W roku 1902, w wyniku referendum oficjalnie powstał organizm zwany "Village of Oak Park". Zaprowadzona wówczas prohibicja została częściowo zniesiona dopiero w roku 1973, kiedy to restauracjom i hotelom zezwolono na dystrybucję alkoholu. Dopiero jednak w roku 2002 zezwolono niektórym sklepom spożywczym na sprzedaż trunków (głównie piwa i wina).

Lokalnym historykiem i kronikarzem został Philander Barclay, fotograf amator żyjący w Oak Park na przełomie XIX i XX wieku, a więc równolegle z Frankiem Lloydem Wrightem, Ernestem Hemingwayem i Doris Humphreh. Do śmierci w roku 1940 zgromadził ponad tysiąc zdjęć będących dziś w posiadaniu Oak Park and River Forest Historical Society.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Oak Park znajduje się na zachód od Chicago (41°53'10"N i 87°47'25"W) leżąc na pradawnej granicy jeziora Michigan, które w okresie ostatniego zlodowacenia pokrywało w całości metropolię chicagowską. Przez Oak Park przebiega linia jednego z czterech głównych wododziałów Ameryki Północnej oddzielając dopływy rzek Św. Wawrzyńca i Missisipi.

Wioska zajmuje obszar 12,2 km kwadratowych.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Frank Lloyd Wright spędził ponad dwadzieścia lat swego życia w Oak Park wznosząc tu wiele domów mieszkalnych, w tym swój własny. Mieszkał tu i pracował od roku 1889 do 1909. Pierwszym wzniesionym przezeń domem była rezydencja "Winslow House" w sąsiadującą z Oak Park wioską River Forest. W latach 1905-1909 zbudował w Oak Park kościoły (Unity Temple i Unitarian Church), a także swój pierwszy dom w stylu "preriowym". W jego pracowni kształcili się później znani architekci jak Richard Bock, William Eugene Drummond, czy Marion Mahony Griffin.

Miejsca warte odwiedzenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W tym czasie było to jedynie miejsce na mapie

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]