Przejdź do zawartości

Pomnik Wernera von Fritscha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik Wernera von Fritscha
Ilustracja
Obelisk w roku 1939 z napisem:
pol. tł. Tu poległ 22.9.1939 roku generał pułkownik Freiherr von Fritsch
(1939 rok)
Państwo

 Generalne Gubernatorstwo

Miejscowość

Warszawa

Miejsce

Zacisze

Typ obiektu

Kamień pamiątkowy

Fundator

Wehrmacht

Data odsłonięcia

1939

Data likwidacji

1944

brak współrzędnych

Pomnik Wernera von Fritschakamień pamiątkowy poświęcony poległemu w czasie kampanii wrześniowej generałowi pułkownikowi Wehrmachtu Wernerowi von Fritschowi, który znajdował się przy dzisiejszej ulicy Łodygowej[potrzebny przypis] w dzielnicy Targówek na Zaciszu w Warszawie. Zniszczony we wrześniu 1944 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Śmierć Wernera von Fritscha[edytuj | edytuj kod]

W czasie walk o Warszawę 22 września 1939 r. przednie stanowiska niemieckiego 12 Pułku Artylerii operującego w rejonie Ząbek, do którego przydzielony był gen. płk Werner von Fritsch, znajdowały się przy nieczynnej rzeźni na Lewinowie. Na skraju linii zabudowy od strony Pragi znajdowały się polskie stanowiska 80 Pułku Piechoty z 20 Dywizji Piechoty, a punkt obserwacyjny znajdował się przy ulicy Wawerskiej. Polski obserwator zauważył przez lornetkę ruch pod murami rzeźni oraz niemieckiego oficera z czerwonymi wyłogami. Z polskiej strony oddano serię z ciężkiego karabinu maszynowego, w wyniku której trafiono dowódcę w tętnicę nogi. Rana okazała się być śmiertelna.

Istnieją jednak świadectwa, że prawdziwym miejscem śmierci generała jest Cechówka, obecnie część Sulejówka. Według nich został on zabity 15 września 1939, czyli tydzień wcześniej niż podają to oficjalne źródła.

Odsłonięcie[edytuj | edytuj kod]

Jesienią 1939 r., po kapitulacji Warszawy, w pobliżu miejsca śmierci generała Niemcy zbudowali pomnik mu poświęcony, a wokół założyli ogródek otoczony murkiem. W rocznicę śmierci Wehrmacht organizował tu uroczystości z udziałem orkiestr wojskowych.

Zniszczenie[edytuj | edytuj kod]

Kamień pamiątkowy został zniszczony przez czerwonoarmijny czołg we wrześniu 1944 r. w trakcie walki o Pragę[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Leszek Wysznacki: Warszawa zbrojna. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1979, s. 208.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]