Przejdź do zawartości

Obserwatorium Yerkes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jedna z kopuł Obserwatorium w 2007
Wygląd teleskopu średnicy 102 cm (40 cali) w Yerkes Observatory w 1897
Wygląd teleskopu średnicy 102 cm (40 cali) w Yerkes Observatory w 2006

Yerkes Observatory (ang. The Yerkes Observatory) – obserwatorium astronomiczne znajdujące się w Williams Bay w stanie Wisconsin, USA.

Obserwatorium zostało zbudowane w 1897, sfinansowane przez Charlesa Yerkesa i obecnie jest własnością Uniwersytetu Chicagowskiego. Jest ono przykładem postępu, zmian polegających na przejściu z małych domowych obserwatoriów do wielkich kompleksów zawierających m.in. laboratoria fizyczne, chemiczne.

W obserwatorium znajdują się cztery teleskopy główne. Największy z nich, soczewkowy, ma średnicę 102 cm (40 cali). Został zbudowany przez znawcę astronomii i technika Alvana G. Clarka. Był największym teleskopem na świecie aż do czasu zbudowania Mount Wilson's w 1904. Obecnie pozostaje największym refraktorem na świecie.

Oprócz niego znajdują się tam trzy teleskopy zwierciadlane:

  1. jeden o średnicy 102 cm (40 cali), (dla odróżnienia od poprzedniego, nazywany 41 calowym)
  2. jeden o średnicy 61 cm (24 cali)
  3. jeden o średnicy 25 cm (10 cali)

oraz kilka mniejszych, przeznaczonych do celów edukacyjnych. Na wyposażeniu jest też teleskop Schmidta

Prowadzone obecnie badania dotyczą ośrodków międzygwiazdowych, gromad kulistych, promieniowania podczerwonego i kosmicznego oraz obiektów znajdujących się niedaleko Ziemi jak planetoidy, komety czy meteoroidy. Dodatkowo University of Chicago finansuje ośrodek inżynieryjny i specjalistyczny sprzęt potrzebny naukowcom. Obecnym dyrektorem jest Dr. Kyle M. Cudworth.

Plany sprzedaży obiektu

[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2005 University of Chicago ogłosił, że obserwatorium i teren otaczający je znajdujący się przy brzegu jeziora Genewa będzie wystawione na sprzedaż. Początkowo było zainteresowanych dwóch nabywców: Aurora University i firma "Mirbeau" która miała w zamiarze przerobić obserwatorium i wybudować w okolicach luksusowe apartamenty. Planom sprzedaży sprzeciwiały się jednak pewne grupy. 7 czerwca 2006 Uniwersytet ogłosił, że jest w stanie sprzedać obiekt firmie Mirbeau za 8 milionów $ pod warunkiem, że zachowa w nienaruszonym stanie obserwatorium i brzeg jeziora. Ostatecznie Uniwersytet zrezygnował ze sprzedaży w styczniu 2007.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]