Przejdź do zawartości

Obwód nr 10 (Samoobrona Ziemi Grodzieńskiej)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Obwód nr 10 (Samoobrona Ziemi Grodzieńskiej)
Państwo

 ZSRR

Republika związkowa

 Białoruska SRR

Historia
Data sformowania

1945

Data rozformowania

1948

Pierwszy dowódca

por. Mieczysław Niedziński

Dane podstawowe
Liczebność

600

Obwód nr 10 (Samoobrona Ziemi Grodzieńskiej)polska organizacja zbrojna działająca na terenie Białoruskiej i Litewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej w latach 1945-1948.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Latem 1945 r., na bazie byłych struktur Armii Krajowej i Armii Krajowej Obywatelskiej, powstała struktura konspiracyjna ukierunkowana na walkę zbrojną z radziecką administracją na terenie Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Zasięg działania organizacji obejmował placówki byłego Obwodu Grodno Prawy Niemen AK-AKO w Druskiennikach, Marcinkańcach, Bersztorach, Jeziorach, Porzeczu oraz części Rejonu V w Grandziczach i Wiercieliszkach oraz Rejonu VI w Wiejsieje. Organizacja działała w oderwaniu od innych struktur działających w Polsce i na ziemiach wcielonych do ZSRR, jednakże był wykazywany w strukturze Okręgu Białystok WiN[1].

Dowódcą Obwodu został por. Mieczysław Niedziński (ps. „Men”, „Ren”, „Niemen”, „Morski”). W skład sztabu wchodzili Józef Mikłaszewicz (ps. „Fala”), Stanisław Zatura (ps. „Jurand”) oraz Franciszek Talewicz (ps. „Komar”)[2].

Liczebność organizacji jest oceniana na 500-600 żołnierzy, którzy działali w ramach plutonów oraz większych oddziałów zbrojnych. Do wiosny 1948 r. żołnierze Obwodu przeprowadzili szereg akcji zbrojnych, których efektem było zlikwidowanie ok. 100 funkcjonariuszy i współpracowników aparatu bezpieczeństwa. Wśród zlikwidowanych znaleźli się m.in. zastępca dowódcy kontrwywiadu 87. pułku pogranicznego, dwaj prokuratorzy, naczelnik więzienia w Skidlu, naczelnika rejonowej placówki NKWD we wsi Łukawica. W ramach prowadzonych operacji dokonali również rozbicia aresztu w Putryszkach[3]. Wiosną 1948 r. doszło do rozbicia oddziału Józefa Mikłaszewicza oraz śmierci Mieczysława Niedzińskiego w Łopienkach pod Grodnem[4]. Aresztowania żołnierzy podziemia i ludności cywilnej wspierającej ich działania doprowadziło do likwidacji Odwodu. Sporadyczne działania ostatnich oddziałów tej struktury trwały do początku lat pięćdziesiątych XX w. Ostatni z oddziałów nawiązał współpracę z partyzantką litewską, stworzył sobie bazę operacyjną na terenie przedwojennej Litwy[5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Poleszak 2020 ↓, s. 26.
  2. Krajewski, Łabuszewski 2009 ↓, s. 103.
  3. Ostatni obrońcy Kresów. Legendarni żołnierze, którzy do końca walczyli o Polskę. Znadniemna.pl. [dostęp 2022-11-17]. (pol.).
  4. Kalendarium 1948. Instytut Pamięci Narodowej. [dostęp 2022-11-17]. (pol.).
  5. Krajewski, Łabuszewski 2009 ↓, s. 99.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]